SSD'yi görmeme sorunu

whitELF

Kilopat
Daha fazla  
Eski bir anakarta sahip olan PC için SSD aldım 120GB, anakartın SATA 2 desteği var, SSD SATA 3, BIOS'ta AHCI modu yok, IDE ve RAID var, IDE olarak SSD'yi bağladım, açılırken siyah ekranda donanımları okurken takılıp kalıyor o arada SSD'nin SATA kablosunu SSD'den çıkarıp takınca görüyor ve devam ediyor çalışmaya, böyle böyle Windows kurdum, Windows'u resetleyince yine aynı yerde takılıp kalıyor yine SATA'yı SSD'den çıkartıp takınca devam ediyor Windows, bilgisayarı kapatıp açmaya çalışınca da aynı şey oluyor, SSD'yi laptopa taktım ondan sorunsuz IDE modda çalıştı, resetledim kapatıp açtım hiç sorun yok. Çözümünü bilen var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski bir anakarta sahip olan PC için SSD aldım 120GB, anakartın SATA 2 desteği var, SSD SATA 3, BIOS'ta AHCI modu yok, IDE ve RAID var, IDE olarak SSD'yi bağladım, açılırken siyah ekranda donanımları okurken takılıp kalıyor o arada SSD'nin SATA kablosunu SSD'den çıkarıp takınca görüyor ve devam ediyor çalışmaya, böyle böyle Windows kurdum, Windows'u resetleyince yine aynı yerde takılıp kalıyor yine SATA'yı SSD'den çıkartıp takınca devam ediyor Windows, bilgisayarı kapatıp açmaya çalışınca da aynı şey oluyor, SSD'yi laptopa taktım ondan sorunsuz IDE modda çalıştı, resetledim kapatıp açtım hiç sorun yok. Çözümünü bilen var mı?
Anakart sitesinden BIOS guncellemesi olup olmadigini denetle.

SATA girişi olduğu sürece ve bozuk değilse SSD kullanmanıza engel bir durum yok. Sadece SATA versiyonuna göre performans farkı yaşatır. Sisteminizin bileşenlerini yazınız. Anakart sitesinden BIOS kontrolü yapın.
Elinizde varsa öncelikle HDD ile sistemi çalıştırın. Donanım okurken takıldığını belirtmişsiniz. HDD varken de aynı yerde takılıp takılmadığını kontrol edin. HDD'ye sistem kurup SSD'yi 2. disk olarak takmayı deneyin. Eğer kurduğunuz sistemde SSD'yi görürse tüm bileşenleri sırasıyla sağlık taraması ve stres testine sokup test edin.

Anakart sitesinden BIOS guncellemesi olup olmadigini denetle.
Bios güncel, kontrol ettim. MSI P4M900M2-L anakart var. Sitesinden baktım. En günceli ile güncellemiştim daha önceden.
SATA girişi olduğu sürece ve bozuk değilse SSD kullanmanıza engel bir durum yok. Sadece SATA versiyonuna göre performans farkı yaşatır. Sisteminizin bileşenlerini yazınız. Anakart sitesinden BIOS kontrolü yapın.
Elinizde varsa öncelikle HDD ile sistemi çalıştırın. Donanım okurken takıldığını belirtmişsiniz. HDD varken de aynı yerde takılıp takılmadığını kontrol edin. HDD'ye sistem kurup SSD'yi 2. disk olarak takmayı deneyin. Eğer kurduğunuz sistemde SSD'yi görürse tüm bileşenleri sırasıyla sağlık taraması ve stres testine sokup test edin.
MSI P4M900M2-L anakart, 2 GB Ram, intel core 2 6700 işlemci var, GeForce 9500 GT 512 mb ekran kartı var. BIOS güncel. Sistem kurulu HDD var, onunla birlikte taktım, açılırken yine donanım okurken takıldı, yine SSD'den SATA kablosunu söküp çıkarttım, okudu devam etti, HDD üzerinden windows açıldı, bilgisayarıma girdim görünüyordu SSD sürücü. Ama yine bilgisayarın yeniden başlatınca veya kapatıp açınca aynı yerde takılıp kalıyor, BIOS'a giriyorum yine görmüyor, BIOS'a girmek için de söküp takmam gerekiyor, BIOS'ta da kabloyu söküp takınca görüyor. Nedir sorun bir türlü çözemedim.

Son düzenleme:
SSD olmadan da takılıyorsa sorun anakartında veya RAM'lerde olabilir.
SSD olmadan takılmıyorsa aldığın SSD sıkıntılı olabilir. Başka bir sisteme takıp SSD'nin sağlam olduğundan emin olman lazım.
SSD siz aynı sorun oluyor mu?

SSD olmadan da takılıyorsa sorun anakartında veya RAM'lerde olabilir.
SSD olmadan takılmıyorsa aldığın SSD sıkıntılı olabilir. Başka bir sisteme takıp SSD'nin sağlam olduğundan emin olman lazım.
SSD siz aynı sorun oluyor mu?
SSD'yi laptopa taktım ondan sorunsuz açılıyor, resetledim laptopu yine doğrudan açılıyor, kapatıp açtım yine sorun olmuyor, SSD'siz HDD'yi bağlıyorum onda sorun yok doğrudan açılıyor. SSD'yi bağlayıp yine açılışta siyah ekranda takıldığında SATA kablosunu söküp takınca okuyor ve açılıyor windows.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı