SSD'yi RAM olarak kullanma

Evet kullanabilirsiniz. Windows üzerinden sanal bellek adı altına bu belleği (swap alanını) yönetebilirsiniz. Elbette bir RAM performansı beklemek mantıksız olur. Bizzat kendim test ettim, günü kurtaracak seviyede (web geznime / ofis işleri) kullanım sağlayabiliyor SATA 3 SSD'ler lakin oyun performansında düşüşe sebep oluyor.

Son düzenleme:
Yanlış bilgi
Öyle bir şey imkansız diye biliyorum. Çünkü SSD ve RAM'lerin iç donanımı birbirinden çok farklı ve birbirinde olmayan özellikler taşıyorlar.
Yanlışmışım galiba. Şu Flash bellek = RAM olayı ise o zaman çok faydalı olmuyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sanal bellek ayarlayıp yaparsın. SSD ömrüne zararı tabii ki de var. Oraya veri yazılıp siliniyor. Varsayılanda durması normal kullanıcı için yeterli. Fazlasını vermen seni oyunda uçurmaz.
Sanal belleğin güzelliği kapasitesi. Hızı değil. Çok büyük dosyalarla çalışıyorsan fazla vermek işe yarıyor. Onun dışında işe yaradığı bir yer görmedim.

Arkadaşlar bu arada testlerimde eski cihazlarda ReadyBoost 1-3 FPS artışı sağlıyor 8 GB flash belleğin tamamını atarsanız.

Hızlı olmaz normal bir RAM kadar ama küçük işlemleri arka planda çalıştırmada ve büyük işlemlere destek olarak işe yarar. SSD'nin ömrünü kısaltır bu arada çünkü sürekli olarak okuma-yazma yapılıyor. 8GB RAM ile cihazı iş alanında kullanıyorsan işe yarar ama oyun kısmında etkisin ne olur ve bu etki SSD'nin ömrünü kısaltmaya değer mi onu bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı