Stabil RAM overclock nasıl yapılabilir?

Msevket44

Megapat
Makaleler
6
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Intel 11500 ve B560 Tomahawk anakarta sahibim. RAM'ler ise 2 adet Adata XPG Gammix D10 8 GB 3000 MHz mevcut.
RX 6600 ASUS Dual ekran kartına sahibim, arada bazı oyunlarda drop/shutter sorunları oluyor, durduk yere GPU kullanımı düşüyor. Başka bir konu açmıştım Apex Legends videosu çekmiştim kısa bir şekilde fakat gene de çözemedim. Bir başka forum da ise RAM'lere stabil OC olması gerektiğini söyledi yani, verimli çalışmıyorsa o yüzden olabilir dedi bende değerlerini aşağıya bıraktım. Sizce nasıl bir overclock sergilemeliyim? BIOS'tan direkt XMP açıp RAM hızını 3333 MHz seçtim daha fazlasına riske girmedim. Ek olarak anakartta dram ışığı yanıyor. Neden kaynaklanıyor? Teşekkürler ilginiz için.
@Moon7Shine @Süleyman Yusuf @ricohket @kino

Dosya Ekleri

• cachemem.png
    cachemem.png
    92,7 KB · Görüntüleme: 60
Son düzenleme:
Profillerin sayısından kastınızı anlamadım hocam, memory try it hep kapalıydı, ne işe yarıyorsa açayım mı?
Sadece Apex'te olsa anlarım ama diğer oynadığım oyunlar da da ufak tefek düşüşler olunca arada can sıkıyor işte :/.
Hocam mesela bazı markalarda 2 farklı xmp profili olur bazılarında tek xmp profili olur, kaç tane olduğu önemsiz. Xmp açık, try it kapalı ve dram voltage ayarını auto'da bırakın.

Cpu oc varsa stok ayarlara döndürün.

Şuan 22.3.1 sürücüsünün stabilite açısından bir sorunu yok, 22.5.1'i denemedim. Eğer daha önce temiz kurulum yapmadıysanız Display Driver Uninstaller programı yardımıyla eski sürücüyü ve kalıntıları kaldırıp yeni sürücü kurun.

Sürücü yeni kurulduktan sonra bazı oyunlarda problem olabiliyor, tahminimce shader cache topladığı için stutter olabilir. Oyunlarda vakit geçirdikçe azalıyor ve bir yerden sonra sorunsuz çalışıyor.

Hocam mesela bazı markalarda 2 farklı XMP profili olur bazılarında tek XMP profili olur, kaç tane olduğu önemsiz. XMP açık, try it kapalı ve dram voltage ayarını Auto'da bırakın.

CPU OC varsa stok ayarlara döndürün.

Şu an 22.3.1 sürücüsünün stabilite açısından bir sorunu yok, 22.5.1'i denemedim. Eğer daha önce temiz kurulum yapmadıysanız display driver uninstaller programı yardımıyla eski sürücüyü ve kalıntıları kaldırıp yeni sürücü kurun.

Sürücü yeni kurulduktan sonra bazı oyunlarda problem olabiliyor, tahminimce shader cache topladığı için stutter olabilir. Oyunlarda vakit geçirdikçe azalıyor ve bir yerden sonra sorunsuz çalışıyor.

Hocam AMD ekran kartlarında gölgelendirici önbellek boyutunu ayarlayabiliyor musunuz?

Hocam mesela bazı markalarda 2 farklı xmp profili olur bazılarında tek xmp profili olur, kaç tane olduğu önemsiz. Xmp açık, try it kapalı ve dram voltage ayarını auto'da bırakın.

Cpu oc varsa stok ayarlara döndürün.

Şuan 22.3.1 sürücüsünün stabilite açısından bir sorunu yok, 22.5.1'i denemedim. Eğer daha önce temiz kurulum yapmadıysanız Display Driver Uninstaller programı yardımıyla eski sürücüyü ve kalıntıları kaldırıp yeni sürücü kurun.

XMP bende tek ayar, Ram hızını AUTO'da bıraktım. 2933 MHZ'de çalışıyor. İşlemci Auto modunda işlemcinin OC kapalı zaten. Dram Voltage Auto'da 1.35 V ayarında gözüküyor. 22.5.1'den önceki sürüm vardı şimdi 22.5.1 sürüme güncelledim sorun birebir devam ediyor.
22.3.1 sürümünü deneyeceğim şu an oyunda deneme yapıyorum sorun var mı diye.

Hocam AMD ekran kartlarında gölgelendirici önbellek boyutunu ayarlayabiliyor musunuz?
Yeni driverlarda bu ayar yok ama regedit'ten müdahale edilebiliyor diye okumuştum.
XMP bende tek ayar, Ram hızını AUTO'da bıraktım. 2933 MHZ'de çalışıyor. İşlemci Auto modunda işlemcinin OC kapalı zaten. Dram Voltage Auto'da 1.35 V ayarında gözüküyor. 22.5.1'den önceki sürüm vardı şimdi 22.5.1 sürüme güncelledim sorun birebir devam ediyor.
22.3.1 sürümünü deneyeceğim şu an oyunda deneme yapıyorum sorun var mı diye.
Apex legends denedim, ultra ayarlarda 144 fps sabit ve çok akıcı oynatıyor.

Ortalama fps: 143
Minimum fps: 111
Maksimum fps: 144
%1 Fps: 110
%0.1 Fps: 89

Son düzenleme:
Yeni driverlarda bu ayar yok ama regedit'ten müdahale edilebiliyor diye okumuştum.

Apex legends denedim, ultra ayarlarda 144 fps sabit ve çok akıcı oynatıyor.

Ortalama fps: 143
Minimum fps: 111
Maksimum fps: 144
%1 Fps: 110
%0.1 Fps: 89
Sizdeki Radeon ayarları nedir? Ek yaptığınız ayar var mı herhangi bir şey, ben de deneyim.

Sizdeki Radeon ayarları nedir? Ek yaptığınız ayar var mı herhangi bir şey, ben de deneyim.
Hocam ekstra hiçbir ayar yapmadım.

Gpu geldikten sonra temiz güncel sürüm Windows yükledim.
Radeon Software 22.3.1 yükledim güncelleştirmeleri kapattım.
Anakart chipset'i B450 idi, son sürüm bios ve son sürüm chipset sürücüsünü yükledim.
Yazılım ve monitör üzerinde Freesync Premium açık, Bios'ta SmartAccess Memory (resize bar) kapalı, fTPM kapalı.
Afterburner üzerinden sessiz bir fan eğrisi ayarladım.

Şuana kadar Borderlands 3 harici sorun çıkaran oyun olmadı. Bir de Cs Go'da fps'ler 400'ü görmüyor 70 80w'dan daha fazla güç çekmiyor.

Düzenleme: Benim için stutter'in en büyük kaynağı 5400 rpm'lik hard disklerimdi, bunu nvidia kart sahibiyken fark edip sistemi komple SSD'ye terfi ettirdim. Ayrıca şuan ram ve cpu'm overclock'lu çalışıyor, çok uzun saatler test ettim çünkü yapılan stabil olmayan bir overclock sadece crash'e sebep olmuyor stutter'lara sebep oluyor.

Hocam ekstra hiçbir ayar yapmadım.

Gpu geldikten sonra temiz güncel sürüm Windows yükledim.
Radeon Software 22.3.1 yükledim güncelleştirmeleri kapattım.
Anakart chipset'i B450 idi, son sürüm bios ve son sürüm chipset sürücüsünü yükledim.
Yazılım ve monitör üzerinde Freesync Premium açık, Bios'ta SmartAccess Memory (resize bar) kapalı, fTPM kapalı.
Afterburner üzerinden sessiz bir fan eğrisi ayarladım.

Şuana kadar Borderlands 3 harici sorun çıkaran oyun olmadı. Bir de Cs Go'da fps'ler 400'ü görmüyor 70 80w'dan daha fazla güç çekmiyor.

Düzenleme: Benim için stutter'in en büyük kaynağı 5400 rpm'lik hard disklerimdi, bunu nvidia kart sahibiyken fark edip sistemi komple SSD'ye terfi ettirdim. Ayrıca şuan ram ve cpu'm overclock'lu çalışıyor, çok uzun saatler test ettim çünkü yapılan stabil olmayan bir overclock sadece crash'e sebep olmuyor stutter'lara sebep oluyor.
Şimdi son driveri yükledim artık eskisi kadar drop olmuyor bu güzel bir şey özellikle mekan için çok drop yiyordum sorunum düzeldi sayılır GPU kullanımı arada bir 80-90 düzeyine düşse de anlık drop gibi düşüş sergilemediğinden pek sorun görmüyorum, oyuna da yeni güncelleme geldi, driver mi yoksa oyuna gelen güncellemeden mi biraz düzeldi bilemiyorum ama şuan oldukça iyi buna da şükür :).

Şimdi son driveri yükledim artık eskisi kadar drop olmuyor bu güzel bir şey özellikle mekan için çok drop yiyordum sorunum düzeldi sayılır GPU kullanımı arada bir 80-90 düzeyine düşse de anlık drop gibi düşüş sergilemediğinden pek sorun görmüyorum, oyuna da yeni güncelleme geldi, driver mi yoksa oyuna gelen güncellemeden mi biraz düzeldi bilemiyorum ama şuan oldukça iyi buna da şükür :).
Hocam oyunda biraz vakit geçirin belki shader cache biriktikçe performans daha da artar. 😀

Benim kartta da biraz cw var kasa kapalıyken duyulmuyor ama kapak açıkken duyuluyor falan falan... Parasını verip almak da kurtarmıyor artık şans lazım şans 🤣

Hocam oyunda biraz vakit geçirin belki shader cache biriktikçe performans daha da artar. 😀

Benim kartta da biraz cw var kasa kapalıyken duyulmuyor ama kapak açıkken duyuluyor falan falan... Parasını verip almak da kurtarmıyor artık şans lazım şans 🤣
Aynen öyle :). Şansımız yaver gidiyor bir yerde de. Dediğiniz gibidir. Sea'da da drop var umarım bu cache olayıyla düzelir :(.

Geri
Yukarı