Stack Overflow sitesi neden hep toksik?

RayOula

Kilopat
Sitede soru sorunca -5 yiyorum, cevap verince -5 yiyorum. Bu yüzden yorum yapma hakkım da olmuyor bir türlü. Ben cevap yazıyorum adam altına gelip "bu, soruyu sorana durumu açıklamıyor diyor." bir de bakıyorum herkes downvote vermiş. Ben ömrümde böyle bir toksik forum olarak anca r/TheWeeknd gördüm. Allah, cplusplus.com'dan razı olsun. Adamlar her türlü şeyde insan gibi cevap veriyor.

Toksik değil belli bir standartı tutturmaya çalışıyorlar, yani cevap soruyu açıklamıyorsa, durumunuzu açık bir şekilde anlatamamışsanız, daha önce sorulmuş bir şeyse aratmadan aynı şeyi sorunca vb. eksi yersiniz. Standart forum kültürüne alışanlar için etkileşime girmenin zor olduğu bir yer, kod paylaşmadan soru sormak, bininci defa yazılıma nasıl başlamalıyım diye topic açmak gibi özgürlükleri orada cezalandırıyorlar, bence olması gereken de o şekilde.

Buradaki günde 100 tane boyum uzar mı konusu gibi sayılabilecek konular açarsanız.

Daha önce çözülmüş bir konu açarsanız.

Dökümanları okumadan konu açarsanız.

Eksilerler.
Kanka, flutterda API'den gelen redirect isteğini nasıl geri alıcam diye sordum. Kullandığım kütüphaneyi ve kodu yazdım. Fotoğraf da ekledim. Cevap yok ama -3. Cevabı da yoktu ne yapayım yani olmayınca olmuyor. Cevabı da çok farklı bir dile ait konuyla alakasız bir paketin dökümantasyonunda gördüm. Yani onların da bileceğini pek zannetmiyorum.

Toksik değil belli bir standartı tutturmaya çalışıyorlar, yani cevap soruyu açıklamıyorsa, durumunuzu açık bir şekilde anlatamamışsanız, daha önce sorulmuş bir şeyse aratmadan aynı şeyi sorunca vb. eksi yersiniz. Standart forum kültürüne alışanlar için etkileşime girmenin zor olduğu bir yer, kod paylaşmadan soru sormak, bininci defa yazılıma nasıl başlamalıyım diye topic açmak gibi özgürlükleri orada cezalandırıyorlar, bence olması gereken de o şekilde.
Standarttan çok bence fazla puanı olmayanlara direkt eksiyi yapıştırıyorlar.

Standarttan çok bence fazla puanı olmayanlara direkt eksiyi yapıştırıyorlar.

Öyle diyorsan öyledir.

6 gün sonra aşağıdaki mesajı bugün gördüm. Çok güzel özetlemiş durumu abim. Konu ise bence -100 ü hallediyordu.

Welcome to MSE. You'll get a lot more help, and fewer votes to close, if you show that you have made a real effort to solve the problem yourself. What are your thoughts? What have you tried? How far did you get? Where are you stuck? This question is likely to be closed if you don't add more context. Please respond by editing the question body. Many people browsing questions will vote to close without reading the comments. – saulspatz Mar 26, 2020 at 13:39

Sosyalde yazılım konularında tasdikli kölesi gibi senden ricam bunu da yapsın şunu da yapsın diye kendini görmezden geldirtene kadar insanı sömürenler var mesela.

Stackoverflow senden istiyor ki sen çöz. En azından dene. Bak, anlaman gereken şey orada konunu açıp zaman kaybetmek istemeyenler bile var daha başlığı okuyup ne olduğunu anlıyorlar. Adam 50 yaşında diyelim 1000 kez cevapladığı soru tekrar karşısına çıkmış, ne yapsın?

Oradaki amaç sen öyle bir soruyla gideceksin ki hem senden sonrakiler hem de sorunu çözmeye çalışan kim varsa bu sorundan bir şeyler öğrenecek.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı