Statik IP MS ISS için nasıl kullanılır?

alpagudeveloper

Hectopat
Yer
Istanbul/TR
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İŞLEMCİ: Intel Core i9-11900K, ANAKART: MSI MAG B560 TOMAHAWK WI-FI, RAM: GSKILL 8GB DDR4 Ripjaws V 3200mhz CL16 (4x8), EKRAN KARTI: MSI Nvidia Geforce RTX 3080 Gaming X 10G, İŞLEMCİ SOĞUTUCUSU: NZXT KRAKEN x73 360mm, SSD: Samsung 1TB 980 PRO PCIe 4.0, KASA: POWERBOOST X59 RGB 650w 80+ USB 3.0 Tempered Glass, MONİTÖR: Monster Aryond A27 240 Hz + Monster Aryond A32 165Hz
Meslek
Web Developer
Merhaba, TurkNet kullanıyorum ve ms ııs'de kendimi geliştirmek için çalışmalara yeni başladım. Iıs'de üzerinde çalıştığım projeyi TurkNet'ten kiraladığım statik IP'de public olarak paylaşmak istiyorum ama benim bildiğim mantık şöyle: Ben bilgisayarımdaki tarayıcıdan "localhost" adresine girersem ııs'deki projeme ulaşabiliyorum fakat başka bir cihazdan statik IP adresim girilince de o projeye ulaşılması gerekiyor. Iıs kurulu olan cihazımı sanırım aldığım statik IP ile ilişkilendirmem gerekiyor bu konularda bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi gerçekten çok kurcaladım bir sonuca ulaşamadım.

Başka bilgisayar ev içinde mi yoksa uzaklarda modem dışında mı?
Öyle ise Modemden port açacaksınız.

Güvenlik duvarından açmak için Power sheel e yönetici olarak bunları yazabilirsiniz.
Inbound=Gelen
Outbound=Giden
New-NetFirewallRule -DisplayName "TCP_IN_80" -Direction Inbound -LocalPort 80 -Protocol TCP -Action Allow

Son düzenleme:
Merhaba,

Kendi ev internetinizden "IIS" aracılığıyla dışarıya bir web sitesi veya application'u açmak için statik ip talebi sonrası aşağıdaki işlemleri yapmalısınız.

Yapılacaklar;

1- Dışarıya servis verecek bilgisayarın içerisinde IIS'in kurulu olması.
2- Dışarıya servis verecek bilgisayarın içerisinde Windows Firewall'dan 80 (HTTP) ve 443 (HTTPS) portlarının açılması. (Varsa virüs veya farklı firewall yazılımları üzerinden de 80 ve 443 portlarının engellenmemesi)
3- Modem ayarlarınızdan port yönlendirme yapılması.

Yapılacakların detayları;

1. Seçeneği sanırım tamamlamışsınız. Fakat bir .net core uygulaması çalıştırmak isterseniz öncelikle .net hosting bundle kurulumu da yapmanız gerekebilir. (Debug, Build ve geliştirme yaptığınız bilgisayarsa muhtemelen gerekmeyecektir.)
2. Seçenek için @jetboy_hrn1990 kullanıcı isimli arkadaşımız basit bir yol göstermiş.
3. Seçenek içinse bu makaleyi kullanabilirsiniz: Port Nedir, Nasıl Açılır?

Tüm bunların akabinde, eğer bir web sitesi veya uygulamayı dışarıya servis etmek isterseniz bunun için barındırma (hosting veya sanal sunucu) hizmeti almanız daha makul olacaktır.

Bir sorun olursa detaylandırarak yazmaktan çekinmeyin.
Sağlıklı günler dilerim 🙃

@Tahir Keskin verdiğiniz cevap için teşekkür ederim, her şeyi anladım modemden port açma konusunu da anladım fakat modemden hangi portları açmam gerekiyor? bu konuda bilginiz var mıdır?

@Tahir Keskin verdiğiniz cevap için teşekkür ederim, her şeyi anladım modemden port açma konusunu da anladım fakat modemden hangi portları açmam gerekiyor? bu konuda bilginiz var mıdır?
IIS normalde 80 portudur. Mesela IIS web site ayarlarından 3000 yaparsanız el ile örnek ip; 85.105.197.99:3000 yazarsınız hangi portu kullanıyorsa.
Modemden port açmak için. CMD ye MS DOS a "ipconfig" yazıp cihazınız, bilgisayarınızın ip adresini öğrenirsiniz. örnek; 192.168.1.56 ise.

Harici Port:3000
Dahili IP: 192.168.1.56
Dahili Port: 3000
Protokol: TCP
Harici ve dahili farklı olabilir fakat biraz usta işi düşünce gerektirdiği için aynı yapıyorlar.

Merhaba,

Öncelikle rica ederim. @jetboy_hrn1990 kullanıcı isimli arkadaşımızın da söylediği gibi aslında dilediğiniz porttan uygulamanızı internete çıkartabilirsiniz. @jetboy_hrn1990 kullanıcı isimli arkadaşımız da bunları mesajında belirtmiş. Fakat varsayılan olarak 80 (No-SSL) ve 443 (SSL) portlarından çıkış yaparız. IIS'te varsayılan olarak siteniz için bu portları bind eder. İlk aşama için sizin sadece 80 portunu açmanız sizin için daha yararlı olacak. Daha sonrasında dilerseniz @jetboy_hrn1990 arkadaşımızın dediği şekilde IIS üzerinden 80 veya 443 yerine farklı portlar tanımlayarak o şekilde de çıkartabilirsiniz.

Şimdilik sadece 80 portu için modem üzerinden port yönlendirme ve Windows Güvenlik Duvarı içinden bu porta izin verme işlemini yapmanız yeterli olacaktır. Akabinde statik ip adresinizi kullanarak uygulamanıza tarayıcı üzerinden giriş yapabileceksiniz.

@jetboy_hrn1990 @Tahir Keskin Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim son olarak birşey sormak istiyorum, ben "ipconfig" komutunu girdiğimde hala 192.168 ile başlayan modemin cihazıma rastgele atadığı local IP adresini görüyorum, statik IP adresimi modemimin arayüzünde görebiliyorum fakat cmd>ipconfig komutunda da görmem gerekmiyor mu? Çünkü kiraladığım Windows VPS sunucularda ipconfig komutunun karşılığında Statik bir IP adresi görüyordum ordan aklımda kaldı.

@jetboy_hrn1990 @Tahir Keskin Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim son olarak birşey sormak istiyorum, ben "ipconfig" komutunu girdiğimde hala 192.168 ile başlayan modemin cihazıma rastgele atadığı local IP adresini görüyorum, statik IP adresimi modemimin arayüzünde görebiliyorum fakat cmd>ipconfig komutunda da görmem gerekmiyor mu? Çünkü kiraladığım Windows VPS sunucularda ipconfig komutunun karşılığında Statik bir IP adresi görüyordum ordan aklımda kaldı.
Rica ederim.

Ev ağlarında kullanılan modemlerde kullanıcıların zorlanmaması adına otomatik konfigürasyon mevcut. Yani siz modemi varsayılan ayarlarla yapılandırdığınızda bir iç ağ oluşturur ve dhcpyi aktif eder. Sizin bilgisayarınızda ipconfig yazarak gördüğünüz ip adresi, aslında bilgisayarınızın iç ağdaki (LAN) ip adresidir. Keza ev kullanıcıları için iç ağ olmasaydı her bir bilgisayar veya cihazın internete çıkabilmesi için bir dış ip adresi gerekirdi. Esas olarak bunun önüne geçiliyor çünkü IPv4'ün bir gün biteceği en başından belliydi ki bu durum olmasa bile gerçekten mantıksız. Yani bu durum normal ve aslında olması gereken. 🙂

Gelelim dışarıdan kiraladığınız bir vpste doğrudan dış ip adresini görmenizin sebebine. Barındırma hizmeti sağlayan şirketler için bir iç ağ oluşturmak ve üzerine dhcp aktifleştirmek ekstra bir iş yükü oluşturmakta ve kendilerine ek bir faydası bulunmuyor. Çünkü bir iç ağ oluşturmak için, best practice olarak sanallaştırdıkları ana makineye bir router veya firewall yazılımı kurmaları gerekir. Akabinde bu kurdukları yazılım üzerinden de local ip ile dış ipyi matchlemeleri de şart. Bu işleme DNAT diyoruz. Akabinde böyle bir yapıda dhcpyi de aktif etmek demek, bazı durumlarda dns sunucusu kurmakta demek.(Daha local ip ile mac adresinin matchlenmesini anlatmıyorum bile.) Tüm bunlar sebebiyle, barındırma servis sağlayıcılar bu tarz yazılımları veya donanımları kullanmak yerine sizin vpsinizi kurduktan sonra sunucunuza manuel olarak statik ip tanımı yapıyorlar ve kolayca işleri bitiyor. 🙂

Örneğin yerel servis sağlayıcıları böyle bir durumla uğraşmaz fakat AWS, Google Cloud veya Azure üzerinden bir sanal makine kiraladığınızda ipconfig komutunu yazın karşınıza aynı kendi bilgisayarınızdaki gibi iç (local / lan) ip adresi geldiğini göreceksiniz.

Aslında bu biraz sistemsel bir durum, birazcık maliyetli ve ek uğraş istediği için genelde yerel servis sağlayıcılar bununla uğraşmıyor. Cloud sağlayıcılar için ise bu durum tam tersi. Cloud sağlayıcılarda bir otomasyon söz konusu olduğundan iç ağdan (lan) makinenize erişmek, dış ağdan (wan) erişmeye göre çok daha kolay. İç ağdan erişmelerinin birçok sebebi var. Örneğin yedekleme çözümleri veya otomasyonları sebebiyle çok fazla ağ trafiği olabiliyor bu seçeneği seçtiklerinde ağ trafiğini çok büyük oranda azaltmış oluyorlar. Bir örnek daha verecek olursam, yönetimsel durumlar içinde çok kolaylık sağlıyor onlara. Yerel servis sağlayıcılar gibi ücretsiz doğrudan iletişim sağlayamadıkları için, otomasyonları kullanıcının birçok problemini iç ağdan bağlantı kurarak rahatlıkla çözebiliyor.

Sözün özü, iki kullanım da yerine veya ihtiyaca göre iyidir.

Umarım cevap yeterli olur, sağlıklı günler 🙃

@Tahir Keskin Her soruma uzun ve özenli cevaplar verdiğiniz için teşekkür ederim şimdi durumu çok daha iyi kavradım. Bir isteğiniz varsa buradayım teşekkür ederim. 🙏

Yeni konular

Geri
Yukarı