Statik IP nedir, ne işe yarar?

Emil Breivik

Kilopat
Daha fazla  
Şu anda halihazırda Netspeed kullanıcısıyım fakat çok yakın bir zamanda Millenicom'a geçmeyi düşünüyorum. Millenicom'un sitesine girip altyapı sorgulaması yaptıktan sonra biraz aşağıda statik IP'yi gördüm ve merak ettim. İnternette kısa bir araştırma yaptım ama ne işe yaradığını tam çözemedim. İnternette araştırdığımda kimi yerde internet hızını arttırdığı yazıyor, kimi yerde pingi düşürüp daha stabilize hale getiriyor yazıyor ve dinamik IP'ye göre daha güvenilir olduğu yazıyordu. Hangisi doğru hangisi yanlış tam olarak çözemediğim için buraya yazmak istedim.

Statik IP tam olarak ne işe yarar? Teşekkürler.

Şu anda halihazırda Netspeed kullanıcısıyım fakat çok yakın bir zamanda Millenicom'a geçmeyi düşünüyorum. Millenicom'un sitesine girip altyapı sorgulaması yaptıktan sonra biraz aşağıda statik IP'yi gördüm ve merak ettim. İnternette kısa bir araştırma yaptım ama ne işe yaradığını tam çözemedim. İnternette araştırdığımda kimi yerde internet hızını arttırdığı yazıyor, kimi yerde pingi düşürüp daha stabilize hale getiriyor yazıyor ve dinamik IP'ye göre daha güvenilir olduğu yazıyordu. Hangisi doğru hangisi yanlış tam olarak çözemediğim için buraya yazmak istedim.

Statik IP tam olarak ne işe yarar? Teşekkürler.

Senin internete çıkabilmen için ISS senin modemine bir dış IP ataması yapar.
Bu IP modemi açıp kapattığında ya da genelde 24 saatte değişir.
Sen ISS'den statik IP alırsan sana bir IP atanır ve bu IP hiç değişmez.
Hız yada ping ile bu işlemin alakası yoktur.
Bu sistemi genelde uzaktan evindeki sisteme erişim yapmak ihtiyacı olan kişiler kullanır.

Daha güvenilir değil, hızınızı arttırmaz, pingi düşürmez, daha stabil değil.

Cihazlarınıza uzaktan bağlantı kurmanız gerektiğinde elinizde değişmeyen bir ip adresi olması gerekir (veya dinamik dns ama o da dolaylı yoldan aynı işlevi görmesi için tasarlanmış), bunu sağlar. Uzaktan VNC, SSH, medya serverı benzerlerine ulaşmak istediğinizde ev kullanıcılarının işine yarar. Dinamik DNS de kullanabilirsiniz bunun yerine.

IP adresi diğer sistemler tarafından bilinmesi gereken sunucular da bunu kullanır.

Senin internete çıkabilmen için ISS senin modemine bir dış IP ataması yapar.
Bu IP modemi açıp kapattığında ya da genelde 24 saatte değişir.
Sen ISS'den statik IP alırsan sana bir IP atanır ve bu IP hiç değişmez.
Hız yada ping ile bu işlemin alakası yoktur.
Bu sistemi genelde uzaktan evindeki sisteme erişim yapmak ihtiyacı olan kişiler kullanır.
Ping ile bu durumun alakası var. IP yetersizliği yüzünden tek IP birden fazla kullanıcıya hizmet sağladığı için gecikmeye sebep oluyor.
CGN havuzundan çıkmak için de statik IP almak gerekiyor.

Ping ile bu durumun alakası var. IP yetersizliği yüzünden tek IP birden fazla kullanıcıya hizmet sağladığı için gecikmeye sebep oluyor.
Cgn havuzundan çıkmak için de statik IP almak gerekiyor.

Sizin söylediğiniz uç nokta ve 1 ms fark eder.
Türkiye'deki internet alt yapısının ortalamasına baktığımızda düşünmemiz gereken en son sorun bu olsa gerek.

Geri
Yukarı