Steam Deck OLED Destekli SteamOS 3.5.5 Çıktı

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
SteamOS 3.5.5

Valve tarafından Steam Deck kullanıcıları için SteamOS 3.5.5 güncellemesi yayınladı. Bu sürüm Steam Deck OLED desteği, harici ekran tarafından destekleniyorsa HDR ekran ayarları, Steam Deck LCD için sRGB renk gamını taklit eden varsayılan renk oluşturma ve birçok değişiklik sunuyor. SteamOS 3.5.5 Yenilikleri Bu sürümdeki en önemli güncellemelerden biri Değişken Yenileme Hızı (VRR) ve Yüksek Dinamik Aralıklı […]

Devamı: Steam Deck OLED Destekli SteamOS 3.5.5 Çıktı
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Steam Deck OLED sevilecek mi merak ediyorum.

İnsanlar daha çok OLED ekran değil daha uzun batarya ömrü istiyor. Ekranı düşük olsun ama 5 saat gitsin mesela. 1, 1.30 saat giden cihazda nasıl oyun oynanır.

Oled zaten hem kaliteli bir görüntü hemde az enerji tüketimi sağlayan bir paneldir.
En az güç tüketimi sağlayan panel, kontrast başarısı daha iyi ve daha gerçeğe yakın renkler üretebiliyor en önemli faktör örneğin IPS panele göre %70 oranında göz sağlına zararlı olan mavi ışık daha az yani uzun kullanımda göz sağlığı açısından da en öne çıkan panel tipi tek dez avantajı suya karşı dayanıksızlığı.

Şöyle bir kıyas yapabilirim mesela Honor X9a kullanıyorum bunda Oled panel var bunu Poco X5 5G ile kıyaslarsan onda amoled panel var ve benzer donanım özelliklerine sahip olmalarına rağmen testlerde Poco 8.15 saat ekran kullanım süresi veriyorken Honor 16.5 saat ekran kullanım süresi veriyor.

OLED zaten hem kaliteli bir görüntü hem de az enerji tüketimi sağlayan bir paneldir.
En az güç tüketimi sağlayan panel, kontrast başarısı daha iyi ve daha gerçeğe yakın renkler üretebiliyor en önemli faktör örneğin IPS panele göre %70 oranında göz sağlına zararlı olan mavi ışık daha az yani uzun kullanımda göz sağlığı açısından da en öne çıkan panel tipi tek dez avantajı suya karşı dayanıksızlığı.

Şöyle bir kıyas yapabilirim mesela Honor X9a kullanıyorum bunda OLED panel var bunu POCO X5 5G ile kıyaslarsan onda AMOLED panel var ve benzer donanım özelliklerine sahip olmalarına rağmen testlerde POCO 8.15 saat ekran kullanım süresi veriyorken Honor 16.5 saat ekran kullanım süresi veriyor.

Bu şarjının az gittiği gerçeğini değiştiriyor mu? Hayır şarjı hala 2, 2.30 saat anca gidiyor. Ve eğer bu el konsoluysa yani taşınabilir olmasıyla övünüyorsa şarj süresinin en kötü 6 saat olması lazım. OLED panelin daha az şarj götürdüğünü sadece gerekli pixellerin çalıştığını falan biliyorum. Ama Steam Deck'in şarjı çok az gidiyor.

Bu şarjının az gittiği gerçeğini değiştiriyor mu? Hayır şarjı hala 2, 2.30 saat anca gidiyor. Ve eğer bu el konsoluysa yani taşınabilir olmasıyla övünüyorsa şarj süresinin en kötü 6 saat olması lazım. OLED panelin daha az şarj götürdüğünü sadece gerekli pixellerin çalıştığını falan biliyorum. Ama Steam Deck'in şarjı çok az gidiyor.
Valve güç tüketimini düşürmek/batarya süresini uzatmak için baya emek harcamış oled modeline. Bir çok değişiklik güç tüketimi ile ilgili.
Düşük watt'larda iyi performans veren işlemciler çıkana kadar yapabilecekleri bir şey yok. AAA oyunlar için 2-2.5 saat iyi bir süre, indie oyunlarda bu süre daha da artıyor.

Valve güç tüketimini düşürmek/batarya süresini uzatmak için bayağı emek harcamış OLED modeline. Birçok değişiklik güç tüketimi ile ilgili.
Düşük Watt'larda iyi performans veren işlemciler çıkana kadar yapabilecekleri bir şey yok. AAA oyunlar için 2-2.5 saat iyi bir süre, indie oyunlarda bu süre daha da artıyor.

Evet uğraşmışlar ama hala az gidiyor. Mesela yolculuğa çıktın açtın AAA oyunu oynamaya başladın 2 saat sonra kapandı cihaz. Ha bire şarjda oynayacaksak da el konsolu olmasının bir avantajı kalmıyor. Bence standart bu olmamalı. He yine çok kötü mü değil ama daha iyi olmasını isterdim.

Geri
Yukarı