Çözüm Steam Hesabı Satmak ya da Almak Yasal mıdır?

Bu konu bir çözümü açıklamaktadır. Herhangi bir çözüm açıklanmadığını düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Steam kulanıcı sözleşmesi gereği sahip olduğunuz oyunlar ve hesap size ait değildir, miras bırakılamaz, satılamaz ya da devredilemez. Steam oyunları ve hesapları bir sahiplik değil sınırsız süreli kiralama hizmeti gibi düşünülmelidir.

Steam hesabı satmak ya da almak yasal mıdır?
  • Steam kullanıcı hesabınızı satmak ya da satılan hesapları almak Steam kullanıcı sözleşmesine aykırıdır.
  • Steam bu durumu tespit ettiğinde hesabınızı kapatacaktır.
  • Bu durumda alan da satan da kullanıcı sözleşmesine aykırı hareket ettiği için zor durumlar yaşayabilir.
  • Hesabı ilk sahibi, sahipliğini kanıtlayarak bazen kurtarabilir, bazen de kurtaramaz.

Satışa aracılık eden firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor ancak bunların yasallığı hukukçuların tartışması gereken bir konudur.
    Bu firmalar tarafından zarara uğratılanlar olduğunda şikayet konuları açsalar da, işin hukuki kısmını bilmedikleri için bu konular haksız duruma düşebiliyor. Bu sebeple kullanıcı zarar gördüğü halde kaldırılması gerekebiliyor.

Özetle zarara uğramayın, hesap satmayın ya da almayın. Bu tür firmaların reklamını da yapmayın. Technopat bu konuda alım, satım, vb. bir hizmet satışı yapmamaktadır. Hukuki bir sorumluluğu yoktur. Kullanıcı olarak kendinizi korumanız için, Steam'in resmi yanıtına dayalı, bilgilendirme amaçlı bir yazıdır. Kullanıcıların konuları kendi sorumluluklarındadır.
Steam kullanıcı sözleşmesi hakkında kaynak: Buying or selling a Steam account - Steam Support

Dipnot: Bazı hesap satan kullanıcılar, sattıkları hesaplar yasaklanıp kapatılınca alıcılar tarafından icraya verildiklerini söylüyor. Kanıt sunmadıkları ve biz savcı olmadığımız için bu konularda hakaret ya da başka kural ihlalleri varsa konuların kaldırılması gerekiyor. Bu da anladığım kadarıyla yaşanan bir durum, hesap satıp 100 TL kazanayım derken binlerce liralık hukuki masrafa girmek mantıklı değil.

Güncelleme: İkinci el ürün ya da herhangi bir satış aslında yasaldır, ancak dijital bir platform olan Steam kendi üzerindeki oyunların ve hesapların satışına izin vermemektedir. Bu da çelişkili bir durum ortaya çıkartıyor. Facebook, Twitter, YouTube hesaplarının alım satımı da böyle karışık bir konu.

Bu da kullanıcıları kuralın çevresinden dolaşmaya itiyor. Sonuçta bizim engelleyeceğimiz bir meseleden çok, kullanıcının dikkatli olması gereken bir mesele.
Eline sağlık.

Steam kulanıcı sözleşmesi gereği sahip olduğunuz oyunlar ve hesap size ait değildir, miras bırakılamaz, satılamaz ya da devredilemez. Steam oyunları ve hesapları bir sahiplik değil sınırsız süreli kiralama hizmeti gibi düşünülmelidir.

O sırada satın al butonunun bana yaptığı bakış.

Hesabı satmak değil de devretmek peki?

Herhangi bir şekilde hesap sahibi değişikliği yasal değildir. Steam hesap sahibinin değiştiğinden şüphelenmesi durumunda sizden kimlik doğrulaması talep edebilir ve kullanıcı kimliğinin kesin tespiti gerçeklşene kadar hesaba erişimi kısıtlayabilir. Daha önce de yazmıştım ancak tekrarlayayım, Steam hesabı ve hesaba tanımlı içerikler size ait değildir. Aynı durum bütün dijital servisler için geçerlidir. İçerik size ait değildir. Servis sağlayıcısı her zaman için içeriği kaldırma, erişimini engelleme kısıtlama haklarına sahiptir. İçerikler ve hesap size şahsi olarak ömür boyu kiralanmıştır. Devredilemez, miras bırakılamaz, satılamaz, satın alınamaz, birden çok kişi arasında paylaşılamaz. Çoklu kişiler tarafından kullanıldığı, başkasına devredildiği, satıldığı/satın alındığı, tespit edilen hesaplar erişime kapatılır.

Steam hesabı satmak ya da almak yasal mıdır?
  • Steam kullanıcı hesabınızı satmak ya da satılan hesapları almak Steam kullanıcı sözleşmesine aykırıdır.
  • Steam bu durumu tespit ettiğinde hesabınızı kapatacaktır.
  • Bu durumda alan da satan da kullanıcı sözleşmesine aykırı hareket ettiği için zor durumlar yaşayabilir.
  • Hesabı ilk sahibi, sahipliğini kanıtlayarak bazen kurtarabilir, bazen de kurtaramaz.

Satışa aracılık eden firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor ancak bunların yasallığı hukukçuların tartışması gereken bir konudur.
    Bu firmalar tarafından zarara uğratılanlar olduğunda şikayet konuları açsalar da, işin hukuki kısmını bilmedikleri için bu konular haksız duruma düşebiliyor. Bu sebeple kullanıcı zarar gördüğü halde kaldırılması gerekebiliyor.

Özetle zarara uğramayın, hesap satmayın ya da almayın. Bu tür firmaların reklamını da yapmayın. Technopat bu konuda alım, satım, vb. bir hizmet satışı yapmamaktadır. Hukuki bir sorumluluğu yoktur. Kullanıcı olarak kendinizi korumanız için, Steam'in resmi yanıtına dayalı, bilgilendirme amaçlı bir yazıdır. Kullanıcıların konuları kendi sorumluluklarındadır.
Steam kullanıcı sözleşmesi hakkında kaynak: Buying or selling a Steam account - Steam Support

Dipnot: Bazı hesap satan kullanıcılar, sattıkları hesaplar yasaklanıp kapatılınca alıcılar tarafından icraya verildiklerini söylüyor. Kanıt sunmadıkları ve biz savcı olmadığımız için bu konularda hakaret ya da başka kural ihlalleri varsa konuların kaldırılması gerekiyor. Bu da anladığım kadarıyla yaşanan bir durum, hesap satıp 100 TL kazanayım derken binlerce liralık hukuki masrafa girmek mantıklı değil.

Güncelleme: İkinci el ürün ya da herhangi bir satış aslında yasaldır, ancak dijital bir platform olan Steam kendi üzerindeki oyunların ve hesapların satışına izin vermemektedir. Bu da çelişkili bir durum ortaya çıkartıyor. Facebook, Twitter, YouTube hesaplarının alım satımı da böyle karışık bir konu.

Bu da kullanıcıları kuralın çevresinden dolaşmaya itiyor. Sonuçta bizim engelleyeceğimiz bir meseleden çok, kullanıcının dikkatli olması gereken bir mesele.

Bu forumu çok sık takip ediyorum ve telefonumda en sık karşılaştığım haber konulardan bir tanesi de bu. "Hesabımın değeri ne kadar?, hesabımı nasıl satarım? hesabım kaç ₺ eder?" gibi saçma sapan insanlar tarafından oluşturulan konularda güzelim forum çöplüğe döndü. Ben bunları gördüğüm yerde Steam destek ekibine üşenmeden yasaklanmaları için rapor ediyorum. Çünkü kural tanımayanlara tahammül edemiyorum. Bu yöntemle çok fazla insan dolandırıyorlar ve bu tür hesapları biraz daha ucuz diye satın alanları da anlamak çok zor. Steam hesabı dediğin şey anında geri alınabilen ve sonrasında hiç bir hak talep edemeyeceğin birşey. Sana satmadan önce mail değiştirir ilk mail diye verir. Bir süre sonra steam desteğe hesabım çalınmış giriş yapamıyorum diye bilet oluşturup hesabını dakikalar içinde sağladığı ilk kayıt bilgileri ile geri alabilir. Yani verdiğiniz parayla kalırsınız hele ki bir de hesaba satın aldıktan sonra farklı oyunlar, eşya kaplamaları (skinler) aldıysanız vay halinize. Hesap almayın sattırmayın kardeşim ben bunu bilir bunu söylerim. Bir çok arkadaşın da söylediği gibi hesap satışlarını forumda yasaklayın. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı