Steam hesabıyla bilinmeyen siteye girildiğinde ne yapılmalı?

Bazi oltalama siteleri Steam Guard kodunu alip korumayi sizin yardiminizla devre disi birakiyor. Bu yüzden önce Steam'in kendi sitesinden giris yapin ondan sonra giris yapmak istediginiz ücüncü parti siteye hesap bilgilerinizi vermeden giris yapmaya calisin. Bu sayede güvenilir sitelerin cogu otomatik olarak hesaba baglaniyor.

Bazi oltalama siteleri Steam Guard kodunu alip korumayi sizin yardiminizla devre disi birakiyor. Bu yüzden önce Steam'in kendi sitesinden giris yapin ondan sonra giris yapmak istediginiz ücüncü parti siteye hesap bilgilerinizi vermeden giris yapmaya calisin. Bu sayede güvenilir sitelerin cogu otomatik olarak hesaba baglaniyor.
Neler öğreniyoruz neler. Şimdi daha iyi anlıyorum, nasıl dolandırılıyor insanlar. :(

Şimdi daha iyi anlıyorum, nasıl dolandırılıyor insanlar.

Steam Guard'i genel olarak bu sekilde devre disi birakiyorlar. Atiyorum mesela bir takas sitesine giris yapiyorsunuz, sizden tüm hesap bilgilerinizi talep ediyor. Hesap adi ve sifreyi girdikten sonra bir de Steam Guard kodunu istiyor. Siz saniyorsunuz ki onaylama amaciyla soruyor. Halbuki bu sayede Steam Guard'i devre disi birakiyorlar.

Bunun yani sira Steam klasöründe SSFN diye bir dosya mevcut. Bu dosya Steam Guard bilgilerini iceriyor ve kimseyle paylasmamaniz gerekmekte. Aklinizda bulunsun.

@reptile evet ona da rastladım. Giriş kodu sanıyor herkes ama halbuki üstte st guardı devre dışı bırak/ farklı cihaza geçiş yap tarzı diyor. Bu arada şu api tarzı bişey olmuştu bana trade yaptım orda sıkıntı olmadı ama 3 dakika felan geçti baktım tak diye şifre gitti eposta vs her şey değişti.

Güvenilir olmayan bir siteye hesap bilgilerinizi teslim ettiginiz zaman bu dediklerinizi yapmalari mümkün. Ya takaslar baska hesaba yönlendirilebilir ya da e-posta veya sifre gibi bilgiler degistirilebilir. O zaman Steam Guard ne ise yariyor diye soracak olursaniz; onu da zaten kendi elinizle teslim ediyorsunuz. Böylece size herhangi bir bildirim gelmeden hesapta istedikleri gibi cirit atabiliyorlar.

Bu tür dolandirilma olaylari ise genelde CS: GO'ya ait kumar sitelerinde meydana geliyor. Dikkatli olmakta fayda var :)

@reptile ya bana da geldi dedi ki turnuva var site linki attı. Faceitten yazmıştı bide bana neyse işte. Baktım diyo ki skinlerini at sonra geri atacak site ya da 10 dolar atcan vs. Ben de yok dedim. Site ismi de ctber leagues idi. İnternete baktım yoktu öyle bi site. Neyse giriş yapmıştım steamle. Sonra işte şimdi baktık api key oluşmuş.

@monasfe

Dosyanin ne ise yaradigini bilmeyen birini bu sekilde dolandirmak cok kolay.
Haklısınız bunun gibi yöntemler hesap çalınmalarını basitleştiriyor da ben açıkçası çok korkmuyom hesabımın çalınmasından sonuçta ilk e postası belli, satın aldığım oyunları aldığım kart belli o yüzden ama bunu da bilmeyenler ve yanlış bilgilendirmeler ( soğuk su iç) diyenler yüzünden sıkıntılı. Tek korktuğum şey envanterdeki itemlerin takaslanması.

Yeni konular

Geri
Yukarı