Steam için aile paylaşımı ile oyun satan yerden almak yasal mı?

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
Merhaba, bir site var ve oyunları Steam aile paylaşımı dahilinde satıyor. Hesap size verilmiyor ve giriş yaparken Steam Guard kodunu sitenin yetkili kişisinden alıp giriş yapıyorsunuz. Hesaba giriş yapıp oyunu indirdikten sonra bize verilen talimat şu;
- Oyun indirilmesi bittikten sonra ilk olarak oyuna 1 kez normal girin ve ardından oyundan çıkın.
- Sonrasında Steam'e gelin ve sol üstte " Steam " yazan yere tıklayın. Ardından Steam çevrimdışı çalıştır deyin.
Bu yolla çevrimdışı bir şekilde singleplayer oyunları oynayabiliyorsunuz. Mesela Bannerlord. Ben bunu satın aldım. Bu şekilde satılan oyunlar yasal oluyor mu şimdi?

Hesap satmak/almak ya da kiralamak Steam'in sözlesme kurallarina aykiri. Tabii bunun üzerine düsüp denetleyen olmadigi icin pek bir yaptirimi bulunmuyor. Ayni hesabi baskalarina da kiraliyorlar.

Bu tür hesaplari almaktansa oyunu indirimde almaya bakin. Veya oyun servislerinden aylik/yillik olarak abonelik de alabilirsiniz. Ha ücreti bana uygun degil derseniz gidin oyunu korsan indirin daha iyi. Bunlara bosuna paranizi kaptirmaya gerek yok.

Hocam Game Pass gibi yerlerden daha güvenli oynayabilirsiniz şahsen ben Steam aile paylaşımını tercih etmiyorum. Hiç olmadı Epic Games'te oyunlar çok çok iyi indirime giriyor artı olarak kuponlarla beraber iyi bir fiyata alabilirsiniz.

Hesap satmak/almak ya da kiralamak Steam'in sözlesme kurallarina aykiri. Tabii bunun üzerine düsüp denetleyen olmadigi icin pek bir yaptirimi bulunmuyor. Ayni hesabi baskalarina da kiraliyorlar.

Bu tür hesaplari almaktansa oyunu indirimde almaya bakin. Veya oyun servislerinden aylik/yillik olarak abonelik de alabilirsiniz. Ha ücreti bana uygun degil derseniz gidin oyunu korsan indirin daha iyi. Bunlara bosuna paranizi kaptirmaya gerek yok.

Yani bu durumda herhangi bir Steam hesabının alınıp satılmasına da aynı gözle bakıyorsunuz. Bence bunun tam olarak bir kuralı yok. Ortada dijital bir değer var ve ben içinde bir miktar oyun bulunan Steam hesabımı karşılığı olarak gördüğüm bir miktar para karşılığında başkasına devrediyorum veya paylaşıyorum. Bilmiyorum bana etik gibi geldi. Sonuçta aile paylaşımı ile aldığım oyun hiçbir zaman şahsi hesabımdan satın alarak oynayacağım oyunun tecrübesini bana vermeyecek.

Hocam Game Pass gibi yerlerden daha güvenli oynayabilirsiniz şahsen ben Steam aile paylaşımını tercih etmiyorum. Hiç olmadı Epic Games'te oyunlar çok çok iyi indirime giriyor artı olarak kuponlarla beraber iyi bir fiyata alabilirsiniz.

Bazı oyunlar abonelik sistemi olan platformlarda bulunmuyor maalesef.

Özetle sadece yasal olup olmadığını merak ediyorum.

Bence bunun tam olarak bir kuralı yok.

Kurallar bunlardir. Valve diyor ki hesaplar kisiseldir, satin alinamaz veya satilamaz.

Ortada dijital bir değer var ve ben içinde bir miktar oyun bulunan Steam hesabımı karşılığı olarak gördüğüm bir miktar para karşılığında başkasına devrediyorum veya paylaşıyorum.

Bu yaptiginiz da kullanici sözlesmesine aykiri oluyor zaten. Etik olup olmasi ise baska bir konu.

Ayrica su konuya da göz atabilirsiniz.

Yani bu durumda herhangi bir Steam hesabının alınıp satılmasına da aynı gözle bakıyorsunuz. Bence bunun tam olarak bir kuralı yok. Ortada dijital bir değer var ve ben içinde bir miktar oyun bulunan Steam hesabımı karşılığı olarak gördüğüm bir miktar para karşılığında başkasına devrediyorum veya paylaşıyorum. Bilmiyorum bana etik gibi geldi. Sonuçta aile paylaşımı ile aldığım oyun hiçbir zaman şahsi hesabımdan satın alarak oynayacağım oyunun tecrübesini bana vermeyecek.

Bazı oyunlar abonelik sistemi olan platformlarda bulunmuyor maalesef.

Özetle sadece yasal olup olmadığını merak ediyorum.

Hocam bu yasal değil bu hesap size veriyor yani hesap satıyor bunlar kısacası ve bir sürü kişiye satıyor.

Geri
Yukarı