Rehber Steam indirmesi bitince bilgisayarı otomatik kapatma [Steam Shutdown]

Lady Hellbender

Kilopat
Merhaba,

Daha öncesinde bu konuyla benzer bir rehber paylaşmıştım:

Ancak bu rehberde, sadece Steam platformunda çalışır olup Steam dosyalarını kullanarak hangi indirmelerin çalıştığını/mevcut olduğunu doğrudan gösteren bir uygulamadır. Yukarda belirttiğim rehberdeki gibi sabit sürücüyü veya ağ kullanımını izlemek gibi aksiyon sırasında sağlıksız sonuç(lar) verebilecek herhangi bir yöntem kullanmaz. Dolayısıyla, tüm Steam indirmeleri biter bitmez bilgisayarı kapatan güvenilir ve açık kaynak kodlu bir programdır.

1664191760866.png

Peki, bu uygulama nasıl çalışıyor?
  • Bu uygulamanın herhangi bir penceresi veya ekranı yok. Sadece görev çubuğundaki bir simgede gösterir. Menüye ulaşmak için ikona tıklamanız yeterlidir.
Uygulamayı kullanmamız için ne tür bir ayar yapmamız gerekir?
  • Herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok, kullanımı çok basit. Alacağınız aksiyonlar tamamen size kalmış. İster tüm indirmelerini tamamla (Complete all downloads) deyip, modlar (Modes) seçeneğinde ya Kapatma (Shutdown) ya da Uykuya Al (Hibernate) seçeneği ile yapabilirsiniz, ister Modes seçeneğin yukarısında yer alan indirme listenizdeki (Örneğin; indirme listenizde 5 oyunlardan 3 tanesini seçebilirsiniz) seçerek, seçilen oyunların indirmelerini tamamladıktan sonra modlar seçeneğinde dilediğiniz gibi seçebilirsiniz.
Güvenilir midir?
  • Evet, güvenilirdir. Konunun başlarında belirttiğim gibi %100 C# ile yazılmış, tamamen açık kaynak kodlu ve güvenilir bir uygulamadır. Kaynak kodlara erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.
Bir önceki rehberdeki uygulamanın arasındaki fark nedir?
  • Bir önceki rehberdeki uygulama (Steam Auto Shutdown), mevcut bilgisayarınızın ağ adaptörünün kimliğine erişerek herhangi bir ağ kullanımına bakarak veya disk kullanımına erişerek aksiyon alıyor. Bunun üzerine, sadece Steam platformunda değil; Origin, uPlay, Epic Games gibi platformlarda kullanılabilir.
  • Ancak buradaki uygulama (Steam Shutdown), direkt Steam dosyalarındaki indirme listesine erişerek, hangi indirmelerin çalıştığını doğrudan göstererek aksiyon alıyor. Dolayısıyla bu uygulama sadece ve sadece Steam platformu ile entegre edilmiştir.
İndirme Linki: https://github.com/akorb/SteamShutdown/releases/download/v2.4.0/SteamShutdown.exe
Kaynak: SteamShutdown
Kaynak kodları: GitHub - akorb/SteamShutdown: Automatic shutdown after Steam download(s) has finished.

CMD açın => "shutdown -s -t 3600"
3600 yerine istediğiniz değeri girebilirsiniz saniye cinsinden. 3600 saniye = 1 saat.

Komutu iptal etmek için "shutdown -a".

Not -f komutu bilgisayarı zorla kapatır açık uygulama veya kaydedilmemiş dosya detaylarına bakmaz.
"Shutdown -s -f -t 3600"

Son düzenleme:
CMD açın => shutdown -s -t 3600
3600 yerine istediğiniz değeri girebilirsiniz saniye cinsinden. 3600 saniye = 1 saat.

Komutu iptal etmek için shutdown -a.

Not -f komutu bilgisayarı zorla kapatır açık uygulama veya kaydedilmemiş dosya detaylarına bakmaz.
Shutdown -s -f -t 3600
Bu yöntem Steam ve bunun gibi platformlarda uygulanması artık tarihe karıştığını kabul edelim. Örnek vermek gerekirsek; CMD ile 1 saatlik bir komutu çalıştırdığınızda; Steam'deki indirmeler bitmese, bitse bile sıkıştırılmış dosyalarını tam zamanında ayrıştırılmadığında, 1 saat sonrasında Steam'in devam etmekte olan işlemlerin esnasında komut zoruyla kapanması pek sağlıklı bulmuyorum. Ancak yapmış olduğum rehberlerin özellikle bu konudaki uygulama, biçilmiş bir kaftan.

Bu yöntem Steam ve bunun gibi platformlarda uygulanması artık tarihe karıştığını kabul edelim. Örnek vermek gerekirsek; CMD ile 1 saatlik bir komutu çalıştırdığınızda; Steam'deki indirmeler bitmese, bitse bile sıkıştırılmış dosyalarını tam zamanında ayrıştırılmadığında, 1 saat sonrasında Steam'in devam etmekte olan işlemlerin esnasında komut zoruyla kapanması pek sağlıklı bulmuyorum. Ancak yapmış olduğum rehberlerin özellikle bu konudaki uygulama, biçilmiş bir kaftan.

Merhaba her seferinde kendiliğinden siliniyor uygulama her oyun yüklediğimde yeniden indirmek zorunda kalıyorum bunun bir çözümünü biliyor musunuz?

geçenlerde steam indirmesi yapıyordu 2 saat.. shutdown komutuna 3 saat girip yattım.. bir sıkıntı olmadı..
Sıkıntı yok bende yaptım ama bir kaç gün sonra bir oyun daha indirirken göremiyorum yani indirirken olmuyor bu sıkıntı

Antivirüs kullanıyor musun veya Windows güvenliği uygulamayı yanlış değerlendirip (false alarm) karantinaya alıyordur?
Olabilir antivirüs yok windows güvenlik duvarını bu uygulamaya dokunmaması için nasıl bir şey yapabilirim? Sık sık birşeyler güncelliyor kendi kendine

Sıkıntı yok bende yaptım ama birkaç gün sonra bir oyun daha indirirken göremiyorum yani indirirken olmuyor bu sıkıntı.

Olabilir antivirüs yok Windows güvenlik duvarını bu uygulamaya dokunmaması için nasıl bir şey yapabilirim? Sık sık bir şeyler güncelliyor kendi kendine.

Güvenlik duvarından beyaz listeye alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı