Steam keyler ne kadar süre güvenilir?

fatih murdock

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.
Ben de birçok kişi gibi son 1 senedir Steam key satan siteleri kullanıyorum.
Bunların başında gamebillet, Voidu, eTail ve Kinguin geliyor.

Birkaç gündür kafamı kurcalıyor. Bu keyler satıcılara nasıl geçiyor ya da nasıl bir key satıcısı olunabiliyor?
Çalıntı keyler nasıl nasıl oluyor ya da çalıntı olmasına rağmen hesabımızdan 1 günde de gidebiliyor ya da 1 senede de gidebiliyor. En ilginç kısmı da burası maalesef. 1 sene gerçekten uzun bir süre ve keylerin hesaptan silinmesi içinde ilginç bir zaman durumu.

Konum hakkında bir takım araştırmalar yaptım ve Reddit'te birçok makale, konu buldum ve okudum.
Tabii ki sizlerin de yorumlarını merakla bekliyorum. Bu keyler nasıl legal ya da nasıl illegal olabiliyor?

Bununla alakalı bir Reddit kullancısının onlarca kişi tarafından beğenilip yazdıklarını alıntılıyorum:
Anahtarların çoğu yasaldır; belki daha ucuz ülkelerden satın alınmış olabilir veya toplu olarak indirimli olarak satın alınmış olabilir. Araştırmanızı bir satıcı üzerinde yapabilirsiniz ancak aynı zamanda tamamen kaybetmeye de hazırlıklı olun. Sizinki gibi deneyimler her şeyi ayakta tutan şeydir. Mutlaka kötü bir şey değil ve kesinlikle kötü bir satıştan elde ettiğiniz parayı telafi edebileceğiniz bir hizmet aracılığıyla ödeme yapmanızı öneririm. Bir sürü anahtarın elinden alınması durumunda Valve'ın hesabınızı nasıl bir incelemeye tabii tutacağından emin değilim. Bazen anahtarlar bir yıl kadar sonra da çekilebilmektedir.
----------
G2A üzerinden GW2 genişletmesi satın aldım ve bir yıl sonra GW2 genişletmeyi devre dışı bıraktı, bunun sahtekarlıkla elde edildiğini söyledi ve G2A desteğine gidip ödeme kanıtı ve GW2 desteğinin tam beyanını içeren bir bilet oluşturduğumda, G2A bunun yerine hesabımı yasakladı. Muhtemelen itiraz etmek için.

Steam de zamanında G2A gibi sitelerde bazı olayları olmuş ve G2A kelimesi Steam'de yasaklı kelime ya da sansürlü kelime olarak geçiyormuş.
G2A gibi siteleri yıllardır ben de biliyorum ama hiç alışverişim olmadı ve legal olduğu düşünülen bir mağaza. Peki biz gamebillet, Voidu, eTail ve Kinguin gibi sitelere ne kadar güvenmeliyiz? Bu da başka bir videonun konusu.

Burada en çok düşündüren ise ve çoğunluğun bilmediği de bu keyleri, satıcılar nasıl elde ediyor. Eğer çalıntı kartlarla ya da legal olmayan yöntemlerle elde ediliyorsa Reddit'te birkaç kişinin yazdığı ve başına da geldiği gibi 1 sene sonra da keyler hesaptan silinebiliyormuş. Tabii arka arkaya Steam'den keylerin silinmesi de hesabınızın askıya alınmasına sebep olma olasılığı varmış.

Sizlerin de yorumlarını hatta bu işle ilgili bilgili kişilerinde yorumlarını bekliyorum.

Hesabım yedi yıllık. G2A, Humble Bundle, eTail, Kinguin gibi sitelerden key alıp kullandığımı hatırlıyorum. Hiç sorun çıkmamıştı. G2A olayını ilk kez duyuyorum ve şaşırdım açıkçası.

Hesabım yedi yıllık. G2A, Humble Bundle, eTail, Kinguin gibi sitelerden key alıp kullandığımı hatırlıyorum. Hiç sorun çıkmamıştı. G2A olayını ilk kez duyuyorum ve şaşırdım açıkçası.
G2A olayı çok eskide değil. Kırmızı ile alıntıladığım 2023 yılı içinde yazılmış. Muhtemelen de 2023 yılı içinde veya yakın 1 2 senelik tarih de böyle bir durum yaşanmış. Tabi 2014 2015 yıllarında da benzer olaylar yaşanmış.

Humble Bundle, Fanatical ve türevleri güvenilir. G2A'dan asla bir oyun almayın.
Bende Kingiun i 2015 den beri biliyorum ama daha yeni bu sene key almaya başladım ve gerçekten ucuz keyleri var tabi pahalı olanları da var. Satıcıların birçoğu 99 olumlu yorumları var ama yine okuduklarım beni şüphelendiriyor. 1 seneyi bulan süreler çok düşündürücü.

Güvenilir satıcılardan aldığınız sürece sorun çıkması çok düşük bir ihtimal. Bu zamana kadar G2A ve Kinguin üzerinden birçok alışverişim oldu. Oyunlar hâlâ kütüphanemde duruyor.
Çok eski siteler evet ama satıcı konusu gerçekten kumar gibi. Şükür benim de başıma böyle bir olay gelmedi ama hem şüphelerim vardı hem de daha önce forumda böyle bir konu detaylı açılmamış. Beraber tartışmak da istedim :)

Bende Kingiun i 2015 den beri biliyorum ama daha yeni bu sene key almaya başladım ve gerçekten ucuz keyleri var tabi pahalı olanları da var. Satıcıların birçoğu 99 olumlu yorumları var ama yine okuduklarım beni şüphelendiriyor. 1 seneyi bulan süreler çok düşündürücü.
O kartı çalınan kişinin ters ibraz yapma süresine bağlı bir süre.

@fatih murdock

Bu tür siteler üzerinden alışveriş yapıyorsanız ilk önce satıcı puanlamasına, daha sonra yorumlara ve en son olarak oyunun fiyatına bakacaksınız. Eğer oyunun fiyatı piyasa değerinin çok daha altında bir ücrete satılıyorsa o zaman dikkatli olacaksınız. Bu da zaten genel bir kural.

Sorun çıkacak olursa da genelde kısa süre içinde kendini belli ediyor. Böyle bir durumda ise G2A veya Kinguin ile iletişime geçerek sorunu çözebiliyorsunuz. Aldığınız bir ürünün 1-2 sene sonra geri alınması yaygın bir şey değil.

Ben bu tür siteleri genelde Steam üzerinden kaldırılmış oyunları almak için kullanıyorum. Aldığım oyunların üzerinden de bayağı bir zaman geçti.

@fatih murdock

Bu tür siteler üzerinden alışveriş yapıyorsanız ilk önce satıcı puanlamasına, daha sonra yorumlara ve en son olarak oyunun fiyatına bakacaksınız. Eğer oyunun fiyatı piyasa değerinin çok daha altında bir ücrete satılıyorsa o zaman dikkatli olacaksınız. Bu da zaten genel bir kural.

Sorun çıkacak olursa da genelde kısa süre içinde kendini belli ediyor. Böyle bir durumda ise G2A veya Kinguin ile iletişime geçerek sorunu çözebiliyorsunuz. Aldığınız bir ürünün 1-2 sene sonra geri alınması yaygın bir şey değil.

Ben bu tür siteleri genelde Steam üzerinden kaldırılmış oyunları almak için kullanıyorum. Aldığım oyunların üzerinden de bayağı bir zaman geçti.
Hocam zaten aklı başında biri 97 98 99 puan alan satıcı varken 75 puanlık satıcıdan almaz.
Ama haklısınız satıcı puanları önemli bir kriter.
Ancak keylerin piyasanın altında olup olmadığını anlamak çok zor daha doğrusu bizim gibi ülkeler için çok zor.
Mesela ben 2 hafta önce kinguinden 29 tlye bir oyun aldım ve hala oynuyorum. Ancak steam fiyatı oyunun 350 tl. Şimdi neye göre piyasanın altında üstünde kestirmek çok zor.
Ama bir god of warı ya da days gone yi şuan 50 tl den satsalar herkes kuşkulanır ve işte bu sefer piyasa altında bariz olduğu anlaşılır. Çoğunluk indie tarzda ya da bu ayarda oyunlarının fiyatını kestirebilmek zor gerçekten.

Örnekte verdiğim gibi ben 350 tllik oyunu 29 tlye aldım ve 1 dolar sadece. Humble bundle de geçen hafta 5 tlye bir oyun sattı hatta konusu da açıldı. Steam fiyatı ise 200 tl gibi bir şeydi. Dikkatli ve şanslı olmakta fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı