Rehber Steam'de her oyunu kontrolcüyle oynama

Nemai

Hectopat
Daha fazla  
Böyle çok fazla konu açıldığı için bunu hazırladım. Elimizde hangi konsol olursa olsun 30 TL'likten, orijinal 9. nesil Xbox koluna kadar hepsinde çalışıyor. Öncelikle Steam'i açıyoruz. Daha sonra sağ üstten Geniş Ekran Modu'nu açıyoruz.
geniş açma.jpg

Daha sonra karşımıza gelen ekrandan Ayarlar'a giriyoruz.
ayarlar geniş.jpg

Buradan da Kontrolcü Ayarları sekmesine giriyoruz.
kontrolcü ayarları.png

Buradan tüm kontrolcü türlerini aktif ediyoruz. Eğer yeniden başlatmanızı isterse yeniden başlatın.
kontolcü açma.png

Bu aşamadan sonra kontrolcü desteği olan istediğiniz oyuna girebilirsiniz.

Desteği olmayan oyunlar için kendiniz tuş ataması yapabilirsiniz. Mesela burada Steam'de olmayan, Itch.io'dan indirdiğim Karlson'ı ele alalım. Steam'de olan oyunlarda da aynı şekilde yapabilirsiniz. Nereden indirirseniz indirin çalışacaktır. Kısayol Ayarları->Kontrolcü Yapılandırması yolunu izleyelim.
kontrolcü yapılandırması.png

Buradan tüm tuşları tek tek ayarladım.
tuş ayarlama.png

Dikkat etmemiz gereken 2 yer var:
Birisi hareket etme. Ben sol topla oynadığım için sol topu yön tuşları gibi çalışacak şekilde ayarladım. Diğer metotlar da vardır ancak çok uzun sürmemesi için burada göstermeyeceğim.
hareket etme yön tuşları.png

Sağ topu da kamerayı hareket ettirmek için kullanacağım için onu Kumanda Kolu Faresi olarak ayarlıyorum.
kumanda kolu faresi.png

Hassasiyet fazla gelirse alttaki Fare Hassasiyeti bölümünü azaltın. Oyundan hassasiyeti azaltmak genelde işe yaramayacaktır.

Topları olmayan kontrolcüler direkt DPad'e tuş ayarlaması yapabilir ancak etrafa bakma yeteneğiniz olmayacaktır.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi oyunlar dilerim.

Böyle çok fazla konu açıldığı için bunu hazırladım. Elimizde hangi konsol olursa olsun 30 TL'likten, orijinal 9. nesil Xbox koluna kadar hepsinde çalışıyor. Öncelikle Steam'i açıyoruz. Daha sonra sağ üstten Geniş Ekran Modu'nu açıyoruz.
Eki Görüntüle 893509
Daha sonra karşımıza gelen ekrandan Ayarlar'a giriyoruz.Eki Görüntüle 893511
Eki Görüntüle 893514
Buradan tüm kontrolcü türlerini aktif ediyoruz. Eğer yeniden başlatmanızı isterse yeniden başlatın.
Eki Görüntüle 893517

Desteği olmayan oyunlar için kendiniz tuş ataması yapabilirsiniz. Mesela burada Steam'de olmayan, Itch.io'dan indirdiğim Karlson'ı ele alalım. Steam'de olan oyunlarda da aynı şekilde yapabilirsiniz. Nereden indirirseniz indirin çalışacaktır. Kısayol Ayarları->Kontrolcü Yapılandırması yolunu izleyelim.
Eki Görüntüle 893521
Eki Görüntüle 893525
Birisi hareket etme. Ben sol topla oynadığım için sol topu yön tuşları gibi çalışacak şekilde ayarladım. Diğer metotlar da vardır ancak çok uzun sürmemesi için burada göstermeyeceğim.
Eki Görüntüle 893527
Sağ topu da kamerayı hareket ettirmek için kullanacağım için onu Kumanda Kolu Faresi olarak ayarlıyorum.
Eki Görüntüle 893531
Hassasiyet fazla gelirse alttaki Fare Hassasiyeti bölümünü azaltın. Oyundan hassasiyeti azaltmak genelde işe yaramayacaktır.

Topları olmayan kontrolcüler direkt DPad'e tuş ayarlaması yapabilir ancak etrafa bakma yeteneğiniz olmayacaktır.

Hocam kontrolcü desteği derken?

Eki Görüntüle 893509
Daha sonra karşımıza gelen ekrandan Ayarlar'a giriyoruz.Eki Görüntüle 893511
Eki Görüntüle 893514
Eki Görüntüle 893517

Desteği olmayan oyunlar için kendiniz tuş ataması yapabilirsiniz. Mesela burada Steam'de olmayan, Itch. IO'dan indirdiğim Karlson'ı ele alalım. Steam'de olan oyunlarda da aynı şekilde yapabilirsiniz. Nereden indirirseniz indirin çalışacaktır. Kısayol Ayarları->Kontrolcü Yapılandırması yolunu izleyelim.
Eki Görüntüle 893521
Eki Görüntüle 893525
Eki Görüntüle 893527
Eki Görüntüle 893531

Hocam Epic'te ki oyunlar için bir yol varsa/gösterirseniz sevinirim.

Hocam kontrolcü desteği derken?
Oyunun üstüne geldiğinizde kontrolcü simgesi varsa destek vardır ve ayarlama yapmanıza gerek yoktur. Klavye varsa ayarlama yapmak şarttır. Yarım kontrolcü varsa bazı yerlerde klavye gerekebilir demek.
Hocam Epic'te ki oyunlar için bir yol varsa/gösterirseniz sevinirim.
Hocam sol aşağıdaki Oyun Ekle seçeneğine tıklayın.
sol aşağı.png

'Oyun kısayolu ekle.' deyin. Daha sonra Göz At'a basın ve Epic Games'te indirdiğiniz oyunun dosya konumunu bulup .exe'li çalıştırma ikonunu seçin ve tamam deyin. Steam kütüphanenize gelecektir ancak hem Epic hem de Steam açık olmak zorunda olacaktır.

Oyunun üstüne geldiğinizde kontrolcü simgesi varsa destek vardır ve ayarlama yapmanıza gerek yoktur. Klavye varsa ayarlama yapmak şarttır. Yarım kontrolcü varsa bazı yerlerde klavye gerekebilir demek.

Hocam sol aşağıdaki Oyun Ekle seçeneğine tıklayın.
Eki Görüntüle 893620
'Oyun kısayolu ekle.' deyin. Daha sonra Göz At'a basın ve Epic Games'te indirdiğiniz oyunun dosya konumunu bulup .exe'li çalıştırma ikonunu seçin ve tamam deyin. Steam kütüphanenize gelecektir ancak hem Epic hem de Steam açık olmak zorunda olacaktır.
Teşekkürler...

Geri
Yukarı