Steam'den oyun alırken abartılmalı mı?

Oyunlar kalıcı olarak sizin olduğu için acele etmenize gerek yok hepsini yavaş yavaş oynarsınız. Şu an dolar artmadığı sürece oyunların fiyatları da çoğunlukla sabit kalacak zaten. Artık daha fazla oyun almadan önce elinizdeki oyunları bitirmeyi düşünebilirsiniz. Birikiminizi TL üzerinde tutmazsanız sorun yaşamazsınız.

Bir dönem kendimi böyle kandırdım sahiplik duygusu ama hiçbir şeyin kalıcı garantisi yok gibi. Yani 1 yıl sonrası için yatırım gibi oyun alıyorum ama yarına sağ çıkıp çıkmayacağımın garantisi yok. Veya dijital olarak sahip olduğum oyun hesabım çalınabiliyor veya düzen yok artık oyun sektöründe.

Steam, Epic, Ubisoft, EA, Amazon, GOG vs vs. derken içim sıkıldı. Üzerine Ubisoft'un "hesaplarına bir süre giriş yapmayanların hesabını silicez" gibi muhabbetlerden sonra güven kalmadı.

Son gün arkadaşımla beraber 1000 TL harcadık stok şart ileride oynamak istersin oynarsın kalsın cepte asla oynamam dediğim oyunları oynuyorum bende.

Keşke 1000₺ ile kalmış olsam...

Son 1 yılda 5K üzerinde harcamışımdır.

Bir dönem kendimi böyle kandırdım sahiplik duygusu ama hiçbir şeyin kalıcı garantisi yok gibi. Yani 1 yıl sonrası için yatırım gibi oyun alıyorum ama yarına sağ çıkıp çıkmayacağımın garantisi yok. Veya dijital olarak sahip olduğum oyun hesabım çalınabiliyor veya düzen yok artık oyun sektöründe.

Steam, Epic, Ubisoft, EA, Amazon, GOG vs vs. derken içim sıkıldı. Üzerine Ubisoft'un "hesaplarına bir süre giriş yapmayanların hesabını silicez" gibi muhabbetlerden sonra güven kalmadı.

O Ubisoft muhabbeti farklı bir şeymiş, yanlış anlaşılmış sadece.

Para varsa sıkıntı yok parası olan adam harcar. Parası olmayan adamın üstüne gidip bir tane sweat shirt alması ayağına bir tane bot alması daha mantıklı oyun almak yerine bunun gibi.

Para varsa sıkıntı yok parası olan adam harcar. Parası olmayan adamın üstüne gidip bir tane sweat shirt alması ayağına bir tane bot alması daha mantıklı oyun almak yerine bunun gibi.

Dostum zaten korsana bakış açımız alamayan adamın mecburen kullanması değil, parası yoksa oynamasın da değil.

Bunu marifet sayıp, bununla övünen ve imkanı olan adamı korsan niye oynamıyorsun sen salak mısın tarzı söylemlerle korsana yönlendirmeleri. İmkanı olan alsın, olmayan kullansın lafımız yok. Ama imkanı olupta kullanmayan neyse durduk yere ban yemeyelim şimdi.

Keşke 1000₺ ile kalmış olsam...

Son 1 yılda 5K üzerinde harcamışımdır.

Dostum şunun farkında ol o zaman. Oyunlar bir yatırım aracı değil ciddi de bir para döküyorsun. Kur değişiminden dolayı böyle devam edersen önümüzdeki sene içinde bu senenin 2 katını harcaman çok çok muhtemel. Dünya öyle bir noktaya geldi ki sanal dünyaya yapılacak hiçbir yatırım reel karşılığı önümüzdeki süreçte olmayacakmış gibi hissettiriyor. Harcadığın para ile gerçek aktiviteler yapmaya çalış. Gezebilirsin, o para ile 1 hafta bir yerde tatil yapabilirsin. Her hafta güzel bir ziyafet çekersin. Farklı hobilere yönelmek bence önümüzdeki dönem için daha değerli.

Oyunsuz olmaz ama oyunlarda boğulmamak sırf harcadık para oynayalım kafasına girmemek için daha farklı aktivitelere yönelmek ve oyun almaktan imtina etmeni tavsiye ediyorum. Umarım böyle şeyleri dert etmeyeceğin mutlu bir hayatın olur.

Artık kutulu oyun devri PC’de kalmadı. Konsolda ise yavaş yavaş azalıyor. Aslında dijital oyunlarda oyunlara tam sahipliğinizin olmadığı doğru, biraz daha kalıcı kiralama gibi oluyor. Ancak tamamen dijitale dönmüş PC oyunculuğunda Steam gibi dev bir platformlar varken bu korkulara gerek yok.
Bu kadar kendinizi sıkmaya da gerek yok.

Steam hesabınızı güvende tutmanız için bazı tavsiyeler vereceğim:
-Hesap adınızı kimseyle paylaşmayın. (Topluluk adıyla hesap adı farklı şeyler)
- Güçlü bir şifre koyun
-Mobil Kimlik Doğrulayıcıyı etkinleştirin
- Güvenmediğiniz 3. parti sitelere Steam hesabınızla giriş yapmayın.
- Bilgisayarınızın güvenliğine dikkat edin.

Hesabını çaldıran çoğu kişi bunlardan bir ya da birden fazlasına uymuyor. Bir banka hesabı kadar korunaklı yahu. :)
Hesabınızı çaldırsanız bile gerekli kanıtlarla çok kolay bir şekilde geri alabiliyorsunuz bu konuda endişeniz olmasın.

Geri
Yukarı