SteamOS nasıl kurulur?

Steam os'un diğer Linux dağıtımlarını kurmaktan bir farkı yoktur. İnternetten herhangi bir Linux dağıtımı kurulumunun aynısını yapmayı deneyebilirsiniz. Kurulumda anlamadığınız bir yer veya hata ile karşılaşırsanız buraya yazabilirsiniz.

Bu eski desteği kesilmiş Debian tabanlı SteamOS sürümü.
Güncel SteamOS Arch tabanlı olarak geliştiriliyor ve Steam Deck harici cihazlardan erişmek için en uygun yol holoiso projesi. O da uzun bir süredir ek bir güncelleme almıyor sadece Arch güncellemerini alıyor.

Steam OS'un diğer Linux dağıtımlarını kurmaktan bir farkı yoktur. İnternetten herhangi bir Linux dağıtımı kurulumunun aynısını yapmayı deneyebilirsiniz. Kurulumda anlamadığınız bir yer veya hata ile karşılaşırsanız buraya yazabilirsiniz.

Hayır, kurulumu tam olarak diğer dağıtımlar gibi değildir ve diğer dağıtımlar kadar da donamım desteği yoktur.
NVIDIA GPU'lar ile düzgün çalışmadığına dair holoiso proje sayfasında bir başlık mevcut.

SteamOS nasıl kurulur? Ben beceremedim.

Neden SteamOS kurmak istiyorsun?

Nerede yazıyor?

SteamOS, bizim Linux tabanlı işletim sistemimizdir. Debian Jessie kod adına sahip, Debian 8 sistemi temel alınmıştır. Çalışmalarımız, oturma odası deneyimi için optimize olmuş katı Debian çekirdeğine inşa edilmesi üzerinedir. En önemlisi, tüm kontrolü size bırakan açık bir Linux platfor mudur Sisteminizi dilediğiniz gibi yönetebilir, yeni yazılım veya içerik yükleyebilirsiniz.

Debian 2 yılda bir tam sürüm güncellemesi alır ve şu an 12. sürümdeyken sizin attığınız SteamOS Debian 8 tabanlı. Steam Deck projesiyle beraber Valve SteamOS'u Arch Linux tabanı üzerinde yeniden geliştirdi. Zaten eski Debian tabanlı SteamOS projesi vasat altı işlevsiz bir işletim sistemi olmanın ötesinde değildi. Yapılsın diye yapılmıştı.

Debian 2 yılda bir tam sürüm güncellemesi alır ve şu an 12. sürümdeyken sizin attığınız SteamOS Debian 8 tabanlı. Steam Deck projesiyle beraber Valve SteamOS'u Arch Linux tabanı üzerinde yeniden geliştirdi. Zaten eski Debian tabanlı SteamOS projesi vasat altı işlevsiz bir işletim sistemi olmanın ötesinde değildi. Yapılsın diye yapılmıştı.
SteamOS yazınca o sayfanın çıkması garip o halde.

Steam OS'un diğer Linux dağıtımlarını kurmaktan bir farkı yoktur. İnternetten herhangi bir Linux dağıtımı kurulumunun aynısını yapmayı deneyebilirsiniz. Kurulumda anlamadığınız bir yer veya hata ile karşılaşırsanız buraya yazabilirsiniz.

Evet hatayla karşılaştım, sistem kurulduktan sonra siyah ekranda kalıyor.

Bu eski desteği kesilmiş Debian tabanlı SteamOS sürümü.
Güncel SteamOS Arch tabanlı olarak geliştiriliyor ve Steam Deck harici cihazlardan erişmek için en uygun yol holoiso projesi. O da uzun bir süredir ek bir güncelleme almıyor sadece Arch güncellemerini alıyor.

Hayır, kurulumu tam olarak diğer dağıtımlar gibi değildir ve diğer dağıtımlar kadar da donamım desteği yoktur.
NVIDIA GPU'lar ile düzgün çalışmadığına dair holoiso proje sayfasında bir başlık mevcut.

Neden SteamOS kurmak istiyorsun?

Çünkü Windows çok sıkmaya başladı.

Evet hatayla karşılaştım, sistem kurulduktan sonra siyah ekranda kalıyor.

Çünkü Windows çok sıkmaya başladı.

SteamOS gibi özünde spesifik bir donanım için geliştirilmiş bir işletim sistemi yerine daha genel kullanıcı kitle ve donanımlarına hitap eden bir dağıtıma geçmeniz daha iyi olur.

Gene SteamOS gibi Arch tabanlı olan Garuda ve EndeavourOS projelerine bakabilirsin ama başlangıç için biraz karmaşık gelebilir. Onun haricinde Ubuntu tabanlı Mint dağıtımına bakabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı