Steelseries 6gv2 vs razer blackwidow

Emilyo

Hectopat
Yakın zamanda bir mekanik klavye almak istiyorum. Elimde bu iki seçenek var. Steelseries biraz daha kaliteli duruyor. Razer piano black olduğu için canımı sıktı. Yine de sizin görüşlerinizi almak istedim.

6gv2 black switch'lere sahip; blackwidow ise blue switch'lere. 6gv2 geçen haftaya kadar 169 tl idi indirim ile, bu hafta sanırım kendi fiyatına geri dönmüş. Benim oyun için tercihim black switch olurdu, neden derseniz; fps oyunlarında kısa aralıklarla belirli tuşlara basmak hayati önem taşıyor. Örneğin; hayatında qq yapmamış bir fps oyuncusu yoktur. Bu qq işlemi blue switch ile "click"li düzeneğe sahip olduğundan daha aksak oluyor, hatta tuş kalabiliyor.

Black switch'de click yeri olmadığı için çok seri bir şekilde basabilirsiniz. Ve de black switch 20g civarında daha fazla güç gerektiriyor, bu da panik veya karışıklık esnasında etraftaki alakasız tuşlara basmanızı zorlaştırıyor. Bu güç size çok büyük fark gibi gelmesin, zorlanmıyorsunuz basarken. 6gv2 kullanmış biri olarak söyleyebilirim ki, taş gibi klavye. Tuşların plastik kalitesinden tam hoşnut olmasam da, klavye o kadar sağlam hissiyat veriyor ki, kavgaya onunla gidebilirsiniz:)

Hmm. Bende Razer BlackWidow'un malzemem kalitesini beğenmedim. Tuş hassaslığı çok fazlaymış. Şimdi de Steelseries 6GV2'nin red swithlisini çıkarmış. Acaba onu alsam fark eder mi?

Benim şahsi görüşüm; oyun için kullanılacaksa en idealleri red ve black'tir. Aralarındaki tek fark uygulanan kuvvet. (Black: 60; Red: 45g)

Black.gif

Red.gif

Görüldüğü üzere linear dediğimiz switchler. Geri dönüt hissiyatı olmasa da en hızlı tepki süresini bunlarla sağlarsınız.

Brown.gif

710+'da kullanılan brown switch; melez. Click'sız fakat geri dönüt hissine sahip.

Blue.gif

Ve blackwidow'daki blue switch; hem click hem de geri dönüt hissi.

Özet olarak, red ve black'i kullanması diğerleri kadar zevkli olmasa da hız, çabukluk söz konusu olduğunda her zaman 1. sıradadırlar. Brown switch ise click ile başını ağrıtmak istemeyip tactile hisse kavuşmak isteyenlerin seçimidir. Blue, click ve tactile'ın müptelası olanlar için; ki çoğu yerde yazı yazmak için önerilir çünkü kullanması gerçekten çok zevklidir.(Not: blue kullanırken kulaklık takmayı unutmayın :))

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı