Stereo çalışmıyor ve uzamsal ses aktif edilmiyor

Wickly

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, kulaklığımı (Arctis Pro) yanlış hatırlamıyorsam öncesinde gayet normal bir şekilde kullanıyordum fakat şu sıralar bir anda oyunlarda sesler sağdan ve soldan aynı geliyor. Kulaklık ayarlarına tekrar yaptım driverdan 7.1 açtım ses ayarlarından uzamsal sesi aktif edemiyorum denetimden de uzamsal ses gözükmüyor. Sadece oyunlarda değil YouTube'dan stereo test yaptım fakat düzeltemedim 3 gündür bununla uğraşıyorum çözümü bulamadım. Uzamsal ses ve stereo aynı şey mi bir bilgim yok bunu da anlatırsanız sevinirim.

1711622252938.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle merhaba, kulaklığımı (Arctis Pro) yanlış hatırlamıyorsam öncesinde gayet normal bir şekilde kullanıyordum fakat şu sıralar bir anda oyunlarda sesler sağdan ve soldan aynı geliyor. Kulaklık ayarlarına tekrar yaptım driverdan 7.1 açtım ses ayarlarından uzamsal sesi aktif edemiyorum denetimden de uzamsal ses gözükmüyor. Sadece oyunlarda değil YouTube'dan stereo test yaptım fakat düzeltemedim 3 gündür bununla uğraşıyorum çözümü bulamadım. Uzamsal ses ve stereo aynı şey mi bir bilgim yok bunu da anlatırsanız sevinirim.

Eki Görüntüle 2152636
Merhaba! Uzamsal ses ile stereo aynı şey değil. Uzamsal ses PC'den 5.1/7.1 yani çok kanallı ses almak istediğiniz zaman açman gereken bir ayardır. 3 çeşit uzamsal ses sağlayıcısı var. Biri Windows Sonic, diğer ikisi ise DTS:X Headphones ve Dolby Atmos. Eğer kulaklığınızın kendi sanal çevresel ses desteği veren bir yazılımı yoksa Windows Store'dan satın alırsanız DTS veya Dolby'yi kullanabilirsiniz. Stereo zaten 2 kanallı sestir ve ses sadece doğrudan sağdan ve soldan gelir.

Sizin sorununuza gelecek olursak anladığım kadarıyla kulaklığınızın kendi 7.1 uygulaması mevcut. Ancak attığınız ayarlar kısmında ses iyileştirmeleri kısmı kapalı. Bunun kapatırsanız PC'deki ses yazılımları çalışmaz. Onu açmanız gerekiyor. Uzamsal sesi ise eğer kulaklığın kendi 7.1 programı varsa açmanıza gerek yok çünkü bu sefer sese 2 kez sanallaştırma yapmış olacaksınız ve ses bozulacak.

Ayrıca doğru ses aygıtını seçtiğinizden emin olun. Normalde biçim kısmında yazan 8 kanal, 24 bit 96khz'nin 2 kanal olması gerekiyor. Siz en iyisi tüm ses sürücü ve ayarlarını sıfırlayıp kulaklığa sıfırdan kurulum yapın. Ses iyileştirmeleri kısmı da açık olsun.

Merhaba! Uzamsal ses ile stereo aynı şey değil. Uzamsal ses PC'den 5.1/7.1 yani çok kanallı ses almak istediğiniz zaman açman gereken bir ayardır. 3 çeşit uzamsal ses sağlayıcısı var. Biri Windows Sonic, diğer ikisi ise DTS: X headphones ve Dolby Atmos. Eğer kulaklığınızın kendi sanal çevresel ses desteği veren bir yazılımı yoksa Windows Store'dan satın alırsanız DTS veya Dolby'yi kullanabilirsiniz. Stereo zaten 2 kanallı sestir ve ses sadece doğrudan sağdan ve soldan gelir.

Sizin sorununuza gelecek olursak anladığım kadarıyla kulaklığınızın kendi 7.1 uygulaması mevcut. Ancak attığınız ayarlar kısmında ses iyileştirmeleri kısmı kapalı. Bunun kapatırsanız PC'deki ses yazılımları çalışmaz. Onu açmanız gerekiyor. Uzamsal sesi ise eğer kulaklığın kendi 7.1 programı varsa açmanıza gerek yok çünkü bu sefer sese 2 kez sanallaştırma yapmış olacaksınız ve ses bozulacak.

Ayrıca doğru ses aygıtını seçtiğinizden emin olun. Normalde biçim kısmında yazan 8 kanal, 24 bit 96KHz'nin 2 kanal olması gerekiyor. Siz en iyisi tüm ses sürücü ve ayarlarını sıfırlayıp kulaklığa sıfırdan kurulum yapın. Ses iyileştirmeleri kısmı da açık olsun.

Anlattığın için çok teşekkür ederim. Şu an bilgisayarı sıfırlıyorum verdiğiniz bilgileri sıfırlanmış bir şekilde kullanıp deneyeceğim. Tekrardan aktif olup yardımcı olursan mutlu olurum. Bunların dışında yeni gelen bir güncelleme ya da yüklediğim bir uygulama stereo sesi bozmuş olabilir mi?

Anlattığın için çok teşekkür ederim. Şu an bilgisayarı sıfırlıyorum verdiğiniz bilgileri sıfırlanmış bir şekilde kullanıp deneyeceğim. Tekrardan aktif olup yardımcı olursan mutlu olurum. Bunların dışında yeni gelen bir güncelleme ya da yüklediğim bir uygulama stereo sesi bozmuş olabilir mi?
Olabilir. Arkadaşımda Blackshark V2 vardı. Güncelleme sonrası THX 7.1'i bozulmuştu.

Eki Görüntüle 2152636

Kulaklıktan tam performans almak istiyorsan konu açmıştım. O konuyu takip edin.

Yeni konular

Geri
Yukarı