Stok Ekran Kartına Nasıl Soğutucu Takarsınız?

• Konuyu başlatan 7john
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 57
  • Görüntüleme 11B
Ekliyorum :)

Resimde, R9 290X üzerindeki su soğutmanın hortumlarını, fan ve USB bağlantılarını görüyorsunuz. Sağda da stok fanı çalışıyor.

Bu görüntüyü elde etmek için yaptığım montajda, gördüğünüz 4 ayaklı braketin, yine 4 adet kısa ayakları sıktıktan sonra bu ayaklara ve monte edildiğini de söyleyeyim. Zaten onu da görüyorsunuz.

Şuanki en son kararım radyatörü kasanın yanına, fanı da kasanın dışına takmak oldu. Fanların kablolamasını da arkadan yaptım.
Neden yukarı takmadınız, kasanızın destekliyor olması lazım. Ayrıca son resimlerdeki halde kullanacaksanız fanların üstüne fan ızgarası almanızı öneririm, emniyet açısından.

Daha önce de yazdığım gibi; hortumlar kasanın üst tarafına montaj için yeterli uzunlukta değil. Yoksa kasanın her tarafı delikli zaten :) Sanırım H80 yetişebilirdi. Ama ben h100i nin soğutma kapasitesinden memnunum.

Bu son hali değil. Radyatör sistemini kasanın önüne iç tarafına taşımayı planlıyorum. Şuan sistemimde 2 önde 2 dışarıda 1 arkada 1 CPU'da 1 ekran kartında olmak üzere toplam 7 adet fan mevcut. :) 750W yeterli mi artık şüphelerim var.

Daha önce de yazdığım gibi; hortumlar kasanın üst tarafına montaj için yeterli uzunlukta değil. Yoksa kasanın her tarafı delikli zaten :) Sanırım H80 yetişebilirdi. Ama ben h100i nin soğutma kapasitesinden memnunum.

Bu son hali değil. Radyatör sistemini kasanın önüne iç tarafına taşımayı planlıyorum. Şuan sistemimde 2 önde 2 dışarıda 1 arkada 1 CPU'da 1 ekran kartında olmak üzere toplam 7 adet fan mevcut. :) 750W yeterli mi artık şüphelerim var.
Pardon aklım CPU soketine gitmiş :D Dediğiniz gibi ön tarafa taşımak en iyi çözüm. Radyatörü yan kapağa takınca da, yan kapağı açıp kapatması dert olur.

Önce ve sonra olarak 2 resim yüklüyorum. Far Cry 4'teki farkı kıyaslayabilirsiniz. Not: Ayarlar Ultra

Dosya Ekleri

• Önce.jpg
    Önce.jpg
    430,3 KB · Görüntüleme: 508
  • Sonra.jpg
    Sonra.jpg
    313,4 KB · Görüntüleme: 502
Önce ve sonra olarak 2 resim yüklüyorum. Far Cry 4'teki farkı kıyaslayabilirsiniz. Not: Ayarlar Ultra
Konuyu sessizce takip ediyordum ellerinize sağlık hayırlı olsun. Aradaki 20 fps farkı nedir yahu bir soğutmanın bu kadar etkili olabildiğini düşünmüyordum. en fazla 10 fps diye düşünüyordum ve stok fanda 1000 rpm daha yavaş dönüyor.

Teşekkür ederim. Bu çalışma sayesinde R9 290X'un gerçek potansiyelini görüyoruz.

Değişiyor, çünkü daha düşük sıcaklıklar sayesinde daha yüksek overclock yapabiliyorsunuz. Önce durumunda %10/%10 yapmıştım. Şimdi %20 / %20 çalıştırıyorum. Ve sistem kararlı. Daha yüksek değerleri de deneyeceğim. Bu yüksek değerlerin kararlılığını da kontrol edeceğim. Beklemede kalın. Ayrıca önce durumunda overcloack yüzünden oluşan stok fan kaynaklı yüksek ses de bu sayede gitmiş oldu. :)

Dosya Ekleri

• Sonra1.jpg
    Sonra1.jpg
    27 KB · Görüntüleme: 342
Son düzenleme:
Teşekkür ederim. Artık ben de diğer arkadaşların başarılı çalışmalarını bekliyorum. :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı