Stok fanların çeşitleri var mı?

khoomei

Hectopat
Yer
🇹🇷
Daha fazla  
Arkadaşlar bende R5 3600X var, stok fan ile beraber kullanıyorum.
Arkadaşımda da aynı işlemci var ama çok sessiz çalışıyor.
Bendeki Çin işkencesi gibi artık çok yormaya başladı.

Stok fanların kendi arasında çeşitleri var mı?
Eğer bunlar tek çeşit ise ben bir şeyi yanlış mı yaptım da ses çıkartıyor?

Arkadaşlar bende R5 3600X var, stok fan ile beraber kullanıyorum.
Arkadaşımda da aynı işlemci var ama çok sessiz çalışıyor.
Bendeki Çin işkencesi gibi artık çok yormaya başladı.

Stok fanların kendi arasında çeşitleri var mı?
Eğer bunlar tek çeşit ise ben bir şeyi yanlış mı yaptım da ses çıkartıyor?
AMD'nin Wraith Stealth, Wraith Spire ve Wraith Prism soğutucuları var. Kötüden iyiye sıraladım.

Azaltmak ısınma problemine yol açmaz mı?

Bu konuda bilgim yoktu, keşke sessizlerinden alsaydım 😞
Sizin elinizde olan bir şey değil AMD işlemci gücüne göre kendisi kutu içine koyuyor.
Örneğin, Ryzen 7 3700X Wraith Prism ile geliyor. Ryzen 3 1200 Wraith Stealth, Ryzen 5 1600 14 nm Wraith Spire ile geliyor.

Bu resim AMD işlemciler için.
AMD_Wraiths.jpg

Sizin elinizde olan bir şey değil AMD işlemci gücüne göre kendisi kutu içine koyuyor.
Örneğin, Ryzen 7 3700X Wraith Prism ile geliyor. Ryzen 3 1200 Wraith Stealth, Ryzen 5 1600 14 nm Wraith Spire ile geliyor.

Aslında konuda yazdığım gibi aynı işlemci modelindeki farklı ses performansından bahsetmiştim.
Yani hem bende hem arkadaşımda R5 3600X var. Fakat onun kasasının dibine yanaştım fan ses almadım.

Farklı bir model olsa eyvallah, aynı modelde farklı fan çeşitleri kullanılıyorsa yanlış tercih yaptım. Ama hepsi aynı fan ise o zaman benlik başka bir problem var.

CBP açıksa sürekli sıcaklık artıp anlık olarak düştüğünden motor gibi ses gelebilir. CBP kapatırsanız ses azalır ancak çok küçük bir performans kaybı da yaşarsınız.

Normalde de fan sesi geliyor fakat bu bahsettiğiniz ani ses çıkışlarını da yaşıyorum.
Performansta gözle görülür bir düşüş yaşamazsam kapatıp deneyeceğim.
Sesin fandan geldiğine emin misin?
Coil Whine sorunu olmasın ekran kartında.

Ekran kartı fanı zaten dönmüyor, sıcaklık arttığında soğutana kadar dönüp tekrar duruyor.
Bilgisayar boştayken GPU ısınmadığından fanlar çalışmıyor, haliyle sesin CPU'dan olduğu kesin.
Oyundayken belki hem CPU, hem GPU birleşip ses artıyor olabilir.

Oyunda değilken GPU değerlerim;
1598343443673.png

Son düzenleme:

Geri
Yukarı