Stokçuluk ile mücadele etmek

Merhabalar, hiç siyaset yapmadan direkt olarak stokçuluk olayını anlatacağım. Bu olayda sizlerin de aynı şeyleri yapmanızı istiyorum yaparsanız mutlu olurum.

Zincir marketler zam haberinden 1 gün önce ya da zam haberi gecesi direkt olarak ürünleri stokluyor. Haklılar mı? Kendilerince evet.

Ama geçen yazımda belirttiğim gibi inanmayan veya bana "yandaş" sıfatını takan arkadaşlar olacak. Benim amacım fırsatçılığın önüne geçmek.

Olay nedir?
Zincir market yetkililerinin, çalışanlara emir vererek rafları boşaltıp ürünleri zamlı fiyattan tekrar rafa bıraktırması.

2 gün önce zam haberi gelmişti bildiğiniz üzere. Sabah gittiğim "BİM" market şubesinde raflarda kolilerce duran yağ bir anda yarım koli kaldı. Ve bu sadece benim köşeyi dönüp birkaç ürün aldıktan sonra başıma geldi.

Bu ve benzeri olaylar diğer rakip firmalarda da var. (A101 ve ŞOK gibi)

Sizden ricam gördüğünüz an CİMER'e şikayet etmeniz. Biliyorsunuz ceza konusunda yetkililerimiz affetmiyor.
Kusura bakmayın ama bu gibi durumlarda ben gidip mağazayı şikayet etmem. Orada çalışan üst yönetimden gelen emiri uygulayacak sonra Valinin birisi mağazaya gelip çalışana sizin hayatınızı bitiririm şeklinde bir ifade de bulunacak. Onun yerine genel şikayette bulunurum ama asla suçu olmayan insanların ekmek parası için o kadar ağır ithamlar işitmesini istemem.

KDV vs işin içine katmayacağım ki daha net anlayabilesin.
Alıp, sattığın bir ürün var diyelim. (Tüccarsın yani)
Üretici bir ürünü sana 50TL ye satıyor. Sende üzerine 10TL ekleyip satıyorsun.
Tüketiciye bu ürünü 60TL'ye satmış oluyorsun.
Bu ürünleri satmak için maaşından biriktirdiğin, borç aldığın vs. 500TL paran var.
500TL ile toplamda 10 adet ürün aldın.
Toplamda aldığın ürünleri 600TL'ye satıyorsun ve üretici diyor ki abi ürüne zam yapıyorum bundan sonra alacağın ürün 60TL oldu diyor.
Sen ürün alıp, satıp para kazanacağım diye girdiğin bir işte zarar ediyorsun.

Burada bunun sürekli gerçekleştiğini, tüm giderleri hesaba katmadığımı özellikle belirtmek isterim.

Yerine koyma maliyeti denen bir şey var.

Esas meseleye gelirsek, bende bunu öğreneli çok olmadı. Hepi topu 3-4 aydır al-sat ticaretinin böyle bir durumu olduğunu anlamış bulunuyorum.

Tüketici açısından hepsi dezavantaj ama stokçuluk bu değildir.
Diğer taraftan arz-talep ilişkisi de işin içine girer.
Mal çok, alan yok = fiyat düşer. Mesut Çevik'in son videosundaki anakart fiyatları bu konuyu özetliyor.
Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp.

Biliyorsunuz ceza konusunda yetkililerimiz affetmiyor.
Öyle miymiş? Şahsen ben bilmiyordum. Yetkililer affetmiyor olsa bu kadar çok yaşanmazdı diye düşünüyorum. Öyle bir iki yerde arada bir yapılan bir olay değil ki bu, yetkililer kafalarına göre herhangi bir markete girse orada koli koli stok çıkar zaten. Her yerde yapılan birşey. Haftada iki üç mekan basmakla üstesinden gelinecek bir durum değil.

Öyle miymiş? Şahsen ben bilmiyordum. Yetkililer affetmiyor olsa bu kadar çok yaşanmazdı diye düşünüyorum. Öyle bir iki yerde arada bir yapılan bir olay değil ki bu, yetkililer kafalarına göre herhangi bir markete girse orada koli koli stok çıkar zaten. Her yerde yapılan birşey. Haftada iki üç mekan basmakla üstesinden gelinecek bir durum değil.
Kasa da pek birşey olmadığı için bütçe gerekiyor affetmezler.

İnsanları anlamıyorum ki zaten ayçiçek yağı zeytin yağı fiyatına gelmiş, ayçiçek yağı bitecek diye herkes saldırmaya başladı. Zeytinyağı alsalar bir şey olmayacak.

Alıp, sattığın bir ürün var diyelim. (tüccarsın yani)
Üretici bir ürünü sana 50TL'ye satıyor. Sende üzerine 10TL ekleyip satıyorsun.
Bu ürünleri satmak için maaşından biriktirdiğin, borç aldığın vs. 500TL paran var.
Toplamda aldığın ürünleri 600TL'ye satıyorsun ve üretici diyor ki abi ürüne zam yapıyorum bundan sonra alacağın ürün 60TL oldu diyor.

Burada bunun sürekli gerçekleştiğini, tüm giderleri hesaba katmadığımı özellikle belirtmek isterim.

Esas meseleye gelirsek, bende bunu öğreneli çok olmadı. Hepi topu 3-4 aydır al-sat ticaretinin böyle bir durumu olduğunu anlamış bulunuyorum.

Mal çok, alan yok = fiyat düşer. Mesut çevik'in son videosundaki anakart fiyatları bu konuyu özetliyor.

Sizin dediğiniz arz-talep enflasyon mantığına göre haklısınız ama en ufak durumda bu kadar ağır zam, ürün konulmaması bilerek yapılıyor. En basit ülker probis 3 TL idi. En son 16 şimdi 14 TL oldu %500 zam nasıl oldu. Bu ürünü herkes alıp yemiyordu zamanında ve paket kendiliğinden küçülmeye başlaması tuhaf. Yanlış anlaşılmasın burada stokçuluk fikrinize karşı çıkmıyorum.

Şimdi kendinizi market sahibi yerine koyun ürün zamlanacak alış fiyatınızda zamlanacak ürün bitince sattığınız fiyattan daha pahalıya satın alacaksınız ve bu da kâr edemeyeceksiniz anlamına geliyor belki de yanlış düşünüyorumdur siz ne düşünüyorsunuz?

Şimdi kendinizi market sahibi yerine koyun ürün zamlanacak alış fiyatınızda zamlanacak ürün bitince sattığınız fiyattan daha pahalıya satın alacaksınız ve bu da kâr edemeyeceksiniz anlamına geliyor belki de yanlış düşünüyorumdur siz ne düşünüyorsunuz?

Beni ilgilendirmez.

Alıp, sattığın bir ürün var diyelim. (Tüccarsın yani)
Üretici bir ürünü sana 50TL ye satıyor. Sende üzerine 10TL ekleyip satıyorsun.

Mal çok, alan yok = fiyat düşer. Mesut Çevik'in son videosundaki anakart fiyatları bu konuyu özetliyor.
Haklısınız ancak bu dediğiniz arz-talepten ziyade bilerek fiyat arttırma hamlesidir. Eş zamanlı olarak stok yapılıp iyice arz ettirip ardından zam uygulama politikasıdır.

Yeni konular

Geri
Yukarı