Stoper olarak maçta ne yapılmalı?

SondanBaştan68

Hectopat
Merhabalar. Kendi ilçemdeki U15 takımında as stoperim. Hocalar sürekli olarak maçın içinde neler yapmamız gerektiğini bizlere anlatıyor ama ben ekstra olarak araştırmak istedim. İnternette çok fazla konu bulamadım açıkçası. Bende sizlere sormak istedim. Stoper olmanın sırlarını benimle paylaşırsanız sevinirim.

Eskiden stoperler iri kalıplı adamlardan seçilirdi, taktik anlamına donanımlı olmasına önem gösterilmezdi. Ama günümüzde stoperler eskisinden çok oyuna dahil oluyor ve oyunu yönlendirmeye katkı sağlıyor. Yani geriden kontrollü şekilde iyi oyun kurman lazım. Topu 1. bölgeden 2. veya 3. bölgeye keskin paslarla taşırsan güzel sonuçlar elde edersin. Bunun dışında bir stoper olarak yapman gerekenler yeterli.

Kademe ve pozisyon kaymalarını iyi yapmalısın. Bununla birlikte kazandığın topları ayağa oynaman önemli. Rakip oyuncu topu ayağına aldığında yüzünü döndürmemeye çalış, bunu ne kadar iyi yaparsan o kadar göze girersin.

Eskiden stoperler iri kalıplı adamlardan seçilirdi, taktik anlamına donanımlı olmasına önem gösterilmezdi. Ama günümüzde stoperler eskisinden çok oyuna dahil oluyor ve oyunu yönlendirmeye katkı sağlıyor. Yani geriden kontrollü şekilde iyi oyun kurman lazım. Topu 1. bölgeden 2. veya 3. bölgeye keskin paslarla taşırsan güzel sonuçlar elde edersin. Bunun dışında bir stoper olarak yapman gerekenler yeterli.
Hocam 1. 2. 3.Bölgeler neresi oluyor acaba?

Geri
Yukarı