Stres testi başlattığım gibi işlemci 95 derece oluyor

Conspiracy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba,

Lütfen ilk önce aşağıda linki paylaştığım videoyu izleyin.

Sistem boşta iken CPU sıcaklığı videoda görüldüğü gibi 35-40 derecelerde seyrediyor. Prime95 ile stres testi başlatıyorum ve başlattığım saniyeden itibaren sıcaklık 90-95 derecelere tırmanıyor AIDA64 ve iCUE göstergelerinde. Bakın bir iki saniyede +45, 50 derece artıyor işlemci sıcaklığı. Böyle bir şey mümkün olabilir mi?

İkinci sorun da şu. Stres testi devam ederken AIDA64 Core1 sıcaklığını 99 derece gösterirken iCUE 90 derece gösteriyor. Gene ilerleyen saniyelerde Core2 AIDA64'de 83 derece iken iCUE 62 derece gösteriyor. Package sıcaklığı değeri arasında iki yazılımda ciddi fark olmasa da 4-5 derecelik fark gözüküyor genellikle. İki yazılım arasındaki sıcaklık Core farkı nasıl bu derece fazla olabilir?

Son olarak stres testini sonlandırdığım gibi CPU package sıcaklığı 98 dereceden 1,2 saniyede 50-45 derecelere düşüyor anında.

Velhasıl işlemcinin anında +45, 50 derece ısınıp anında -45, 50 derece soğuması mümkün mü? Bir de dediğim gibi bu stres testi sırasında iki programın farklı gösterdiği Core sıcakları nasıl olabiliyor aklım almıyor.

Ben soğutucunun hiçbir iş yapmadığını düşünüyorum ama eminde değilim. Boş bir zamanımda işlemcinin kutusunu bulursam stok fanı takıp deneyeceğim. Şu an CoD Warzone da 10 dakikada işlemci (package) 85 dereceleri görüyor. Soğutucuyu 3-4 senedir kullanıyorum. Aldığım günden itibaren sıcaklıklar bir sıvı soğutmaya göre pek iyi değildi ama bu derecede kötü değildi. Kasayı açıp soğutucuyu söküp baktım ama bir anormallik göremedim. Termal macun değiştirdim açmışken bir şey değişmedi. Kasayı açmışken diğer parçaları kontrol ettim, her şey olması gerektiği gibi ama sıcaklık değerleri CPU yük altına girdiği gibi fırlıyor.

İşlemci: 4790k (oc yok, Turbo kapalı)
Anakart: MSI Z97 GAMING 3 (en güncel bios)
Soğutucu: Corsair H80I V2 (güncel iCUE, soğutucu bağlantılarında hiçbir sıkıntı yok tek tek kontrol ettim.)

Kardeşim harbi bir üstad lazım senin problemin için.
Üstad değil hocam , dediğim gibi kapanma gibi sorunlar yaşanmıyorsa pek bir problem olacağını zannetmem . Zaten benchmark testlerinde bir anda yük verdiği için ısısının da bir anda artması normal olabilir , araba boştayken gazı köklemek gibi düşünün .

Hocam yapma Allah aşkına neresi normal :)

4.6Ghz'de benzer yapıdaki soğutucu ile (Corsair H80i GT) %100 yükte 73 dereceleri görmüş testte.

Benim işlemci temel hızda (4.00ghz) 90 derece üstünü görüyorum.

Hocam yapma Allah aşkına neresi normal :)

4.6Ghz'de benzer yapıdaki soğutucu ile (Corsair H80i GT) %100 yükte 73 dereceleri görmüş testte.

Benim işlemci temel hızda (4.00ghz) 90 derece üstünü görüyorum.
Gönlünüzü rahatlatmak amacıyla makara amacında dedim hocam bu kadar katı olmayın , sorun baya ilginç . İşlemciden kaynaklı bir problem var yüksek ihtimalle ya da soğutucu değiştirip deneyin sorunun kaynağını tespit edip ona göre çözüm sunalım .

Gönlünüzü rahatlatmak amacıyla makara amacında dedim hocam bu kadar katı olmayın , sorun baya ilginç . İşlemciden kaynaklı bir problem var yüksek ihtimalle ya da soğutucu değiştirip deneyin sorunun kaynağını tespit edip ona göre çözüm sunalım .

Niyet okuyamıyorum kusura bakma, ayrıca burası makara yeri değil en iyisi sen hiç cevap verme dostum sağol.

konuyu hortlatıyorum ama sorunu çözebildiniz mi?
işlemci: 11400f
soğutucu: stok fan

ben sıkıntıyı çözemedim işlemci değiştirdim şuan 11400 var bende de. Stok fan 11400F için yeterli değil. Stres testlerinde çok rahat 85-90 dereceleri görürsünüz stok fan ile. Özellikle kasadaki hava akışı iyi değilse.

Geri
Yukarı