STRIX H270F GAMING 2 RAM slotu çalışmıyor

Bütçe
1000

GhostStalker

Femtopat
Daha fazla  
Bundan 3 sene önce topladığım sistemime Windows 10 Pro ile beraber ikinci bir SSD'ye Linux kurmuştum. Aradan zaman geçtikten sonra bir gün bilgisayarımın hiç açılmadığını fark ettim. Bir sorun tespit edebilmek için kasayı açtım ve işlemci RAM'ler ve ekran kartını söküp yerine tekrar taktım ancak bir şey değişmedi. Bilgisayarcıya götürdüğümde ise anakartın değişmesi gerektiğini ve yandığını söyledi. Neyseki bilgisayarcı anakartı tamir etmeye ikna oldu. Anakart çalışır hale geldikten sonra şu an a1, a2, B1 ve B2 olarak 4 RAM slotlu anakartımın A1 ve B1 slotları çalışmıyor. Yani ileride RAM eklemem neredeyse imkansız. Anakartı muadili bir model ile değişsem ise işlemcim yeni anakarta uymuyor ve yeni işlemciler de çok pahalı. Eski tip ve işlemcime uyumlu anakartlar ise piyasada yok. Hiçbir şey olmamış gibi bilgisayarcı kasamın camını patlattı ve şu an sabah akşam fan sesi dinlemek zorundayım çünkü kasa camları da yedek parça olarak gelmiyor. Aşağıya sistemimi yazıyorum. Tavsiyelerinizi bekliyorum...

İşlemci: Intel i7 7700K 4.20 GHz 8M 1151p.
İşlemci fanı: Intel rxts15a 944216 1151p fan.
Anakart: ASUS STRIX H270F GAMING LGA1151 - [2 Adet Ram slotu bozuk]
Ekran kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070 8 GB 256 Bit - ASUS Dual GTX 1070.
RAM: 16 GB DDR 4 2400MHz Corsair veno 2x8GB.
SSD: 480 GB SSD Now Kingston SSD.
SSD: 240 GB SSD Kingston Hyper X Fury.
HDD: Seagate ST2000DM006 3.5 2 TB HDD.
Kasa: Aerocool AE-P7C1-BLK750 750W project P7-C1 kasa - [Yan Kapak Camı Eksik]

Sistem toplama tarihi: 30.09.2017

Öncelikle işlemcimi anakartla beraber değiştirmeyi düşünmüyorum. Hızından gayet memnunum ve tavsiyelerinizi bu yönde verirseniz sevinirim.
Belirttiğim iki adet soruna çözüm önerebilirseniz sevinirim.

Sorun 1: Anakartın A1 ve B1 RAM slotları bozuk.
Sorun 2: Kasanın yan camı eksik - üretici firma yedek parça olarak sağlamıyor.

MSI Z390-A PRO anakart mevcut lakin bütçenizi aşıyor. Ama k serisi işlemciye yakışacak anakart budur bunun dışında.

Yine 4 adet RAM slotu var. Bir de H310 serisi var ama 2 slot var.
Paylaştığın anakartlar 8 ve 9. Nesil uyumlu. Arkadaşın işlemcisi 7. Nesil.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı