Stuttering sorunu PSU'dan dolayı olabilir mi?

Mark Jefferson

Hectopat
Makaleler
2
Dostlar şu anda çok kalitesiz, Gamepower 500W 80+ adlı bir PSU kullanıyorum ve bunun üzerine oyunlarda stuttering problemi yaşıyorum. Tüm parçaları kontrol etmeme rağmen bir sorun çıkmayınca sorunun PSU'dan kaynaklı olabileceğini düşünmeye başladım. Sistem, Full yüke sokan testlerde çökmese bile stuttering sorununun PSU'dan kaynaklanması ne kadar mümkündür?

Sistem özellikleri:
İşlemci: Ryzen 5 3600.
Ekran kartı: MSI RX570 4 GB Armor.
RAM: GeIL Evo Spear AMD Edition 8x2 16 GB RAM.
Anakart: Gigabyte B450M S2H.
PSU: Gamepower 500W 80+
Depolama: Adata XPG NVMe 128 GB SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Değiştirsen iyi olur. Fakat sorunun kaynağı bu değildir büyük ihtimal.

Yeterli gücü çekiyorsa ekran kartın bir sorun olduğunu sanmıyorum. Yine de emin olmak için OCCT Power Test yapabilirsin.
Ekran kartını test ettim, farklı ekran kartı ile denedim. İşlemciyi Prime 95'de small ffts testine soktum. Tüm disklere bad sector taraması yaptım. RAM'leri Memtest 86+ ile test ettim. Hiçbir sorun oluşmadı. Geriye bir tek güç kaynağı ve anakart kalıyor, PSU değişmeme rağmen hala düzelmezse ne yapacağım bilmiyorum. Anakart bozuk olsa çalışmaz diye düşünüyorum.

1-) Ekran kartı ve işlemcinin ek güç bağlantısı yapılı mı?

2-) Dediğim gibi OCCT Power Test yaptınız mı? Ek olarak OCCT'nin eski sürümünü yükleyin.

3-) Ekran kartını ve işlemciyi test ederken frekans değerleri düşüyor mü?

4-) SSD için CrystalDiskMark testi yapıp atın.

5-) DDU ile sürücülerinizi kaldırıp en son sürümü yükleyin.

6-) Almayı düşündüğünüz PSU modeli nedir? Bütçe verirseniz öneri yapabilirim.

1-) Ekran kartı ve işlemcinin ek güç bağlantısı yapılı mı?

2-) Dediğim gibi OCCT Power Test yaptınız mı? Ek olarak OCCT'nin eski sürümünü yükleyin.

3-) Ekran kartını ve işlemciyi test ederken frekans değerleri düşüyor mü?

4-) SSD için CrystalDiskMark testi yapıp atın.

5-) DDU ile sürücülerinizi kaldırıp en son sürümü yükleyin.

6-) Almayı düşündüğünüz PSU modeli nedir? Bütçe verirseniz öneri yapabilirim.
1-) Güç bağlantıları tam.

2-) OCCT testini eski sürüm ile yaptım bir sıkıntı gözükmüyor. Fakat eski sistemimde bu PSU ile çöküyordu ve oyunlarda bazenleri FPS iki kat düşüş gösteriyordu. Şu anki sistemimde bu tür sorunlar geçmiş olsa bile takılma sorunları devam ediyor. (Bu yüzden dolayı biraz PSU'ya şüpheli yaklaşıyorum.)

3-) Frekanslarda düşüş göremedim. (Isı değerleri de olması gerektiği gibi.)

4-) CrystalDiskMark testinde hız değerleri düzgün ve HD Tune bad sector testinde sorun gözükmüyor.

5-) Denedim, sonuç değişmedi.

6-) 400-450 TL arası bir PSU bakıyordum ve hem sertifikalarından hem de çoğu kişinin önermesinden dolayı Zalman Gigamax 550W 80+ PSU aldım. (PSU daha elime geçmedi, umarım sorunumu çözer.)

Son düzenleme:
1-) Güç bağlantıları tam.

2-) OCCT testini eski sürüm ile yaptım bir sıkıntı gözükmüyor. Fakat eski sistemimde bu PSU ile çöküyordu ve oyunlarda bazenleri FPS iki kat düşüş gösteriyordu. Şu anki sistemimde bu tür sorunlar geçmiş olsa bile takılma sorunları devam ediyor. (Bu yüzden dolayı biraz PSU'ya şüpheli yaklaşıyorum.)

3-) Frekanslarda düşüş göremedim. (Isı değerleri de olması gerektiği gibi.)

4-) CrystalDiskMark testinde hız değerleri düzgün ve HD Tune bad sector testinde sorun gözükmüyor.

5-) Denedim, sonuç değişmedi.

6-) 400-450 TL arası bir PSU bakıyordum ve hem sertifikalarından hem de çoğu kişinin önermesinden dolayı Zalman Gigamax 550W 80+ PSU aldım. (PSU daha elime geçmedi, umarım sorunumu çözer.)
Hocam merhabalar, 1 yıldır bu sorunu yaşıyorum. Az önce PSU sipariş etmeyi akıl ettim. Düzeldi mi sorununuz acaba farklı PSU'da?

Hocam merhabalar, 1 yıldır bu sorunu yaşıyorum. Az önce PSU sipariş etmeyi akıl ettim. Düzeldi mi sorununuz acaba farklı PSU'da?
Maalesef, sorunum devam ediyor. Sistemimde sorun yok sanırsam, tüm testlerden başarı ile geçiyor. Ya yazılımsal bir sorunum var, ya da saliselik takılmaları çok fazla kafaya takıyorum. Sizin de PSU'nuz OCCT tarzı programlarda çökmüyorsa büyük ihtimal sorunun kaynağı değildir. Ama kalitesiz bir PSU kullanmaktaysanız tabi ki değişmek iyi olur. Gamepower'dan Zalman'a geçtim, o açıdan seviniyorum her ne kadar sorunum çözülmese bile.

Maalesef, sorunum devam ediyor. Sistemimde sorun yok sanırsam, tüm testlerden başarı ile geçiyor. Ya yazılımsal bir sorunum var, ya da saliselik takılmaları çok fazla kafaya takıyorum. Sizin de psu'nuz OCCT tarzı programlarda çökmüyorsa büyük ihtimal sorunun kaynağı değildir. Ama kalitesiz bir PSU kullanmaktaysanız tabii ki değişmek iyi olur. Gamepower'dan Zalman'a geçtim, o açıdan seviniyorum her ne kadar sorunum çözülmese bile.

Üzüldüm adınıza ve siparişimi iptal ettim. Burada arkadaş çok detaylı bir rehber hazırlamış bizim gibiler için. Herşey Daha Yumuşak ve Stutter’siz Oyun Keyfi İçin... PC Hantallaşıp Kasıyorsa » Sayfa 1 - 11

Ben cogunu denedim işe yaramadı pek ama siz de işe yarayabilir belki. Teşekkürler cevap için, umarım çözeriz bu sorunu. Kalın sağlıcakla.

Not: Bu arada maddi imkanınız varsa ev içi elektrik tesisatınızı yeniletip, kaliteli akım korumalı priz kullanın muhtemelen çözülecektir sorun çünkü elimizde başka argüman kalmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı