Çözüldü Subnautica Kırılma ve FPS Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Picky

Kilopat
Yer
Denizli
Selamlar,

Yazımı olabildiğince kısa tutmaya çalışacağım. Bu aralar Subnautica oynuyorum. Oyun içerisindeki hareketlerimde ekranda bariz bir şekilde kırılmalar oluyor ve sık aralıklarla FPS düşüşleri yaşıyorum. Normalde de oyunun optimizasyonunun çok iyi olmadığını okumuştum ama bendeki olan birçok oyuncuya göre daha fazla. Sistemimi yazının altına bırakacağım, onun dışında Dell S2716DG G-Sync destekli monitöre sahibim ve az çok baktığımda bu G-Sync’in, kırılmaları önleyen bir teknoloji olduğu bilgisini öğrendim. Ama maalesef oyun içinde dikey senkronizasyonu işaretleyerek oynuyorum. Fakat bu sorunu yaşamak gerçekten beni çok üzüyor. Donanımsal mı yazılımsal bir problem mi olduğunu bilemiyorum. Tüm driverlarım güncel. Donanımsal olarak da bilgisayarımı Vatan'a toplatmıştım ve içime hiç sinmemişti. Her şeyi bozup termal macunumu da yenileyip (1.5 sene oldu) kendim mi montajlasam diye düşünüyorum. Yani aklımda çok şey var ama sizlerin beni anladığını düşünüyorum. Sistemimi 2017 Ocak gibi topladım ve o günden bu yana yüzüm pek gülmedi diyebilirim. Buradan çözüm bulup mutlu olmak istiyorum. Hatta aklımda öyle bir şey var ki, oturduğum yere yakın, donanım ve yazılım hakkında bilgili bir Technopat üyesinin yanına kasamı arabaya atıp gidesim var :).

Sistem:
MSI Gaming M5 Anakart,
Hyper 212 Evo Soğutucu,
Intel 6700K İşlemci,
MSI GTX 1070 Grafik,
GSkill 16 GB RAM,
750 W PSU,
Samsung 500 GB SSD (harici bir HDD yok, tek disk kullanıyorum)

Çözüm
Adsız.jpg

Sanırım çözdüm arkadaşlar yani utanarak yazacağım bunu ama resmen kendi elimle sanırım 60 Hz'e düşürmüşüm yenilemeyi ya da formattan sonra otomatik öyle olmuş. Kırmızı daire içerisinde yenileme hızı 60'dı bu bölüme girdiğimde. 144'e çekip kaydettim ve oyuna girdim tekrar. V-Sync'in işaretini kaldırdım, yırtılma falan yok. Bırakın oyunu masaüstündeki hareketler dahi akıcı oldu. Sanırım bu NVIDIA denetim masasında biraz bu ayarlara göz atmam lazım. Yine son kez sormak istiyorum çünkü yeterli bilgi sahibi olmadığım için. Çözüm bu sanırım değil mi? Çünkü yırtılma tamamen gitti. Zamanınızı bilgisizliğimden dolayı aldığım için kusura bakmayın. @Critness @Charmander1903 @189913
Dikey senkronizasyonu açınca yırtılma kayboluyor. FPS düşüşlerini de oyuna bağlıyorum zaten web üzerinde oyunun sorunları olduğunu okumuştum ki @Charmander1903 arkaşımızda da aynı sorunlar var. Benim merak ettiğim acaba donanımla ya da yazılımla alakalı sorunum mu var. Bu monitörün ya da bu grafik kartının karşılığını alamıyor muyum. Bu durum biraz canımı sıktı. Yardımınız için teşekkür ederim @Critness
Yok oyunla alakalı eski pc lerde o yükleme ekranı bir ömür gibi yüklüyor eğer kapalı yerde değilsen yüklemesi uzun sürüyor gene donuyor siz eğer daha iyi oyunlarda veya daha eski oyunlarda sıkıntı yaşamıyorsanız zaten oyundan alakalı olduğu belli bu da size bir örnek olur.

1. Dikey senkronizasyonu açınca yırtılma kayboluyor. FPS düşüşlerini de oyuna bağlıyorum zaten web üzerinde oyunun sorunları olduğunu okumuştum ki @Charmander1903 arkaşımızda da aynı sorunlar var. Benim merak ettiğim acaba donanımla ya da yazılımla alakalı sorunum mu var. Bu monitörün ya da bu grafik kartının karşılığını alamıyor muyum. Bu durum biraz canımı sıktı. Yardımınız için teşekkür ederim @Critness
Sanırsam monitörünüz 60 HZ. 60 FPS üstünde fps alsanız dahi göstereceği size maksimum 60 FPS’dir. O yüzden fazlalık FPS’ler arada sıkışır ve görüntü kirliliği olur ve buna yırtılma denir. Bunun 3 çözümü var.
  1. VSYNC açmak.
  2. Ayarları yükseltmek. ( amaç 60 FPS veya daha az almak.)
  3. Yüksek HZ monitör almak. (75, 144 gibi)

Bu tearing i deştikçe bir sürü şey çıkıyor kafam allak bullak oldu. Forumda bir konuya denk geldim. Bir arkadaş GTX 1070 in Fast Sync diye bir teknolojiyi desteklediğini yazmış. Ekran kartım ile monitörüm de mi uyumsuzluk var acaba ? Ayrıca monitör 144 Hz. Benim 144 ten daha yüksek bir FPS almam durumunda yırtılması gerekmiyor mu bu ekranın ? Yeterli bilgi sahibi de değilim bu konularda. Saçmalıyor muyum acaba :) Ayrıca oyunda senden gerideyim bu yüzden Cyclopsun güçlendirme ekipmanları hakkında şu an bir bilgim yok ve ayrıca lost riveri bilmiyorum :D

Bu tearing i deştikçe bir sürü şey çıkıyor kafam allak bullak oldu. Forumda bir konuya denk geldim. Bir arkadaş GTX 1070 in Fast Sync diye bir teknolojiyi desteklediğini yazmış. Ekran kartım ile monitörüm de mi uyumsuzluk var acaba ? Ayrıca monitör 144 Hz. Benim 144 ten daha yüksek bir FPS almam durumunda yırtılması gerekmiyor mu bu ekranın ? Yeterli bilgi sahibi de değilim bu konularda. Saçmalıyor muyum acaba :) Ayrıca oyunda senden gerideyim bu yüzden Cyclopsun güçlendirme ekipmanları hakkında şu an bir bilgim yok ve ayrıca lost riveri bilmiyorum :D
Monitörü 60 HZ sandım. Ayarları düşürünce yani 144 FPS’de veya ona yakın FPS’de aynı yırtılma mevcut mu ?

Adsız.jpg

Sanırım çözdüm arkadaşlar yani utanarak yazacağım bunu ama resmen kendi elimle sanırım 60 Hz'e düşürmüşüm yenilemeyi ya da formattan sonra otomatik öyle olmuş. Kırmızı daire içerisinde yenileme hızı 60'dı bu bölüme girdiğimde. 144'e çekip kaydettim ve oyuna girdim tekrar. V-Sync'in işaretini kaldırdım, yırtılma falan yok. Bırakın oyunu masaüstündeki hareketler dahi akıcı oldu. Sanırım bu NVIDIA denetim masasında biraz bu ayarlara göz atmam lazım. Yine son kez sormak istiyorum çünkü yeterli bilgi sahibi olmadığım için. Çözüm bu sanırım değil mi? Çünkü yırtılma tamamen gitti. Zamanınızı bilgisizliğimden dolayı aldığım için kusura bakmayın. @Critness @Charmander1903 @189913

Çözüm
Eki Görüntüle 282290

Birincisi kendinizde suç bulmayın, ben de işlemcim ısınıyor diye sıkıntı yapmıştım baya, meğerse modlamayı unutmuşum :D yani her insanın başına gelir böyle şeyler. 144 HZ'de çektiyseniz sorun çözülmüştür.

Synch teknolojileri input lag'i arttırdığından dolayı oyunlarda donmalara sebebiyet vermektedir, bu nedenle ben her daim kapalı tutarım, öyle yapmama rağmen 144 fps'i geçen oyunlarda bile pek yırtılma görmedim. Ancak bu oyunda bir problem var anlamadım gitti. Gtx 1080 ekran kartım Intel I7 8700K işlemcim var. 2K (2560x1440) son ayarlarda oynamaktayım. Mantar ormanı olsun, bazı deniz mağaralarında olsun, uzaylı binasının içinde olsun çok fazla anlık fps droplar yaşamaktayım ve bu canımı çok sıkıyor. Ne çözünürlüğü ne de grafikleri düşürmek istemiyorum. Farklı bir çözümü veya grafik ayarlarında bu durumu düzeltebilecek ancak grafik kalitesini neredeyse hiç düşürmeyecek bir ayar falan var mı?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı