Sünnet çocuk istismarıdır!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

mert12

Hectopat
Yer
Samanyolu Galaksisi-Dünya
Daha fazla  
Sünnetin sağlığa büyük zararları var. Kesilen sadece işe yaramaz bir deri parçası değil. O kesilen parça, içinde sinir uçlarının, kan damarlarının, salgı bezlerinin bulunduğu bir mekanizma. O işe yaramaz diye kesilen deri parçasının koruyucu görevi ve cinsel işlevi var. Sünnet olduktan sonra birçok alanda erkek zarar görüyor. 6 bin yıllık bir gelenek bu. Üst deri cinsel hazzı artırır. Sünnetle birlikte erkeğin cinsel hazzı yüzde 51 ile yüzde 80 arasında azalıyor. Kadınların cinsel hazzını da azaltıyor. Sünnet, çocuklukta (özellikle de bebeklikte) yapıldığında çok daha zararlıdır. Kız çocukları ülkemizde sünnet edilmiyor. Erkek çocuklarımızı bu insanlık dışı istismardan kim koruyacak? Erkeklerin de tam ve bütün olarak yaşamaya hakları var! Bebeğin ve çocuğun bedeni kendisine aittir. Anne babasına, doktora ya da sünnetçiye değil. Çocuk kimsenin Mali değildir. İster erkek ister kadın sünneti olsun, böylesine barbarca bir uygulamanın uygar bir toplumda yeri yoktur. Sünnet bir istismardır.”

Dr. Haydar Dümen (seksolog) : “sünnet bütünüyle olumsuz bir eylemdir. Baştan sona yanlış. Çünkü, adı ister tanrı, ister doğa olsun, evrenin süreçleri içinde bedenimizde ne bir hücremiz fazla, ne eksiktir. Bu yüzden doğa ya da tanrı hatalı imalat yaratmaz. Sünnet derisi erişkinlerde 2, 5 – 3 mm kalınlığa ulaşabilecek iken, bunun kesilip atılması da çok büyük hatadır.”

Ord. Prof. Op. Dr. Cemil Topuzlu (cerrah) : “sünnetten sonra sinir hastalıklarına tutulan çocuklar pek çoktur. Sünnetin asla faydası olmayıp, bilakis kötülüğü ve tehlikesi vardır.”

Prof. Dr. Osman İnci (ürolog): “sünnet erken bosalmaya sebep olur. Sünnetsiz erkegin cinsel gücü sünnetli erkeginkinden daha fazladir”

Dr. Tülin bellisan Sayman ( aile hekimi ) : “penis başının üzerindeki deriyi kesmek, göz kapağını kesmekten farksızdır. Sünnet penisi inceltir, kısaltır, cinsel zevki azaltır”

Op. Dr. İbrahim Karahan (cerrah) : “ben genel cerrahi uzmanı olarak binlerce sünnet yaptım. Sünnetle ilgili olarak sağlık yararlarının hepsi palavradır ve insanları sünnet olmaya ikna etmek için yapılmaktadır. Kesinlikle kanmayın. Sünnet sağlık açısından zararlıdır. İnsanlara sağlıklı olduğunu söyleyerek yapmak onları kandırmaktır. Çocuk doktorları ve pratisyen hekimler arasında bilgi fakiri olanlar var. Yenidoğan bebeğin penis başından derisini geri çekmeye çalışıyor ve ailelere darlık var bilgisiyle hemen sünnet öneriyorlar. Ben genel cerrah olarak diyorum ki, hangi kitapta okudunuz, nereden öğrendiniz bu saçmalığı. Penis derisi geri çekilirse asıl o zaman zedelenmeye bağlı yara-striktür ve enfeksiyona yol açarsınız. Çocuk doktorları ve cerrahlar sünnet derisinden darlık yapıp idrar yolu enfeksinonu yaptığını iddia ederek aileleri bebeklikte sünnet olmaya ikna ederler. Bugüne kadar hiç darlık nedeniyle idrar yapamayan, glob gelişmiş, huzursuz bebek görmedim. Bebeklikte görülen üriner enfeksiyonlar bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Erkek üst derisi meatusu yani idrar çıkış deliğini kaplayarak dışkı bulaşmasını önler. Sünnet ile deri çıkarılıp meatus açıkta kalır ve dışkı bulaşmasına açık hale gelir. Yeni doğanda sünnet idrar yolu enfeksiyon riskini artırır. Çünkü yeni doğan penis derisi penis başı ve çıkış deliğini kapayıp korumaya alarak dışkı bulaşmasını engeller. Erkekelerde % 1, kızlarda %10 gözükür. Kızlarda üretra ve anüse yakınlık nedeniyle enfeksiyon oranı yüksektir. Üst-deri smegma denen bir madde üretir. Bu yağlı madde penis başını korur. Smegma sterildir-koruyucudur-faydalıdır-gereklidir. Antibakteriyel ve antiviral özelliği vardır. Penisi temiz ve sağlıklı tutar. Maalesef çoğu doktor bile smegmayı gördüğünde apse zanneder. Sünnet esnasında smegmayı gören aileler, cerraha teşekkür eder, bu maddeyi temizlediği için. Gözyaşı gözü nasıl koruyorsa, smegmada penis başını korur. Deri altındaki smegma koruyucudur, çıkarmaya çalışmayın. Sünnetin komplikasyon yani sakatlık oranı % 5'dir. Toplu sünnetlerde ve deneyimsiz ellerde bu oran %10 dur. Sünnetin erken yaşta yapılması son derece zararlıdır. Vücut penis başını korumaya programlanmıştır. Bu yaşlarda yapılan sünnetlerde çok fazla adezyon parafimozis ve darlık oluşmakta, revizyon ameliyatları gerektirmektedir. Bu komplikasyonları önlemek için daha fazla cilt ve mukoza çıkarılmaktadır. Bu da penisin doğal gelişini engellemektedir. Bazı çocuk cerrahisi uzmanları yenidoğan bebeğin pipisi eğri diye aileleri kandırıyor. Daha fazla parasını almak için. Bu şarlatanlıktır. Pipi eğriliği (konjenital penil curvatur) çok nadir görülen ve ileri yaşta cinsel soruna yol açarsa ameliyat gerektiren önemli bir cerahi girişimdir. Sadece şekil bozukluğu için yapılmaz. Ancak pipi eğriliği kötü yapılan sünnetlere bağlı daha sık görülür. Her şeye itibar etmeyin ve araştırın. Erken boşalma-prematür ejakülasyon, Türkiye'de yapılan çalışmada görülme sıklığı %30 dur. Penisin vajen (hazne) içinde kalma süresi ortalama 3-5 dakikadır. Normalde bu süre 10-15 dakika olmalıdır. Sünnetlilerde cinsel yaşam olumsuz etkilenir ve cinsellik sönük yaşanır. Çocukları gereksiz sünnet işkencesinden kurtarmak ve sünneti kazanç kapısı olarak görmekten vazgeçmek mesleki bir insanlık görevidir. Bebekte henüz penis başı gelişmemiştir, penis başı ay yüzeyindeki gibi kraterlerle doludur. Ayrıca bebeklikte frenulumu keserler ki burası erojen bir bölgedir. Burayı kesmezlerse penis aşağıya bakacak şekilde büyür. Yine bebeklikte mukozayı da keserler, çünkü kesilmezse striktür gelişir. Bebek sünnetini öneren tıp doktorları cehalet içindedir.”

Son düzenleyen: Moderatör:
Açık fikirliyimdir. Bunda netimdir yani. Her düşünceye saygım vardır, sizin de düşüncenize elbette saygım var ancak öfke-nefret karışımı bir yazı hazırlayıp, öyle veya böyle milyara yakın inanca sahip olan bir dinin içerisinde bulunan bir inanca bu kadar rahat ve basitçe, dayanağı olmayan şekilde sallamanızı hoş bulmadım. Evet, seçim hakkı gibi bir durum yok sonuçta çünkü %95 oranında çocuklarına 10 yaşına gelmeden evvel 'inançları' doğrultusunda sünnet ettiriyorlar. Buna yorum yapılabilir mi? Evet yapılabilir ancak sağlıksal açıdan yararlarının olduğu da değişmez bir gerçek iken birkaç alıntı yaparak dehşet şekilde 'safsata' kategorisine sokmanız biraz ironik ve anti-inançsal geldi.

Ben duruma yorum yapmıyorum. Ben hatırlamayacağım kadar küçük yaşta sünnet ettirilmişim. Kendim eğer olursa çocuğum ile ilgili ne karar veririm onu da bilemiyorum. Yarına sonra bakma felsefesindeyim.

Konu hakkında yorum yapmayacağım, sadece paragrafı okuyup okumadığınızdan emin olmak istedim.

Dayanağı olmayan şekilde
Sağlıksal açıdan yararlarının olduğu da değişmez bir gerçek iken
Op. Dr. İbrahim Karahan (cerrah) : “ben genel cerrahi uzmanı olarak binlerce sünnet yaptım. Sünnetle ilgili olarak sağlık yararlarının hepsi palavradır ve insanları sünnet olmaya ikna etmek için yapılmaktadır. Kesinlikle kanmayın. Sünnet sağlık açısından zararlıdır. İnsanlara sağlıklı olduğunu söyleyerek yapmak onları kandırmaktır.

Konuda bir sayfa paragraf var, sünnetin neden zararlı olma sebeplerini açıklayan. Dediklerinize kendiniz inanıyor olamazsınız.

Ucu İslam'a dokunan her şey anti-inançsal sayıldığı için şaşırdım mı, hayır.

Son düzenleme:
Gerçek müslümanlıkta sünnet yoktur. Müslümanlık çok değiştirilip sünnet dinde var yanılgısı ortaya çıkmıştır. Madem sünnet organı insana faydası yok o zaman inandığınız Allah niye sünnet organı ile insanı yarattı? Bir de şu algı var kesmessen penisde hastalık riski artıyor temizlemessen hastalık riski var. Size üzülmüyorumda şu ülkedeki çocuklara üzülüyorum tek suçları %70'den fazlası aptal olan bir ülkede doğmak. Öfke-nefret karışımı yazı hazırladım çünkü nefret ediyorum öfke duyuyorum. Türkiye'de ki çoğu ebeveyn çocuklarını robot gibi kendi algıları doğrultusunda yetiştiriliyorlar. İnsan hayata bir kere geliyor var olmak, canlı olmak bile büyük bir şansken böyle hayatların boşa harcanması canımı çok sıkıyor. Konu sadece sünnet değil o kadar konuşmak istediğim şey var ki ciddiyim arada birazda aynı şeyleri tekrar edip anlatsam kitap yazarım.

Sünnetin sağlığa büyük zararları var. Kesilen sadece işe yaramaz bir deri parçası değil. O kesilen parça, içinde sinir uçlarının, kan damarlarının, salgı bezlerinin bulunduğu bir mekanizma. O işe yaramaz diye kesilen deri parçasının koruyucu görevi ve cinsel işlevi var. Sünnet olduktan sonra birçok alanda erkek zarar görüyor. 6 bin yıllık bir gelenek bu. Üst deri cinsel hazzı artırır. Sünnetle birlikte erkeğin cinsel hazzı yüzde 51 ile yüzde 80 arasında azalıyor. Kadınların cinsel hazzını da azaltıyor. Sünnet, çocuklukta (özellikle de bebeklikte) yapıldığında çok daha zararlıdır. Kız çocukları ülkemizde sünnet edilmiyor. Erkek çocuklarımızı bu insanlık dışı istismardan kim koruyacak? Erkeklerin de tam ve bütün olarak yaşamaya hakları var! Bebeğin ve çocuğun bedeni kendisine aittir. Anne babasına, doktora ya da sünnetçiye değil. Çocuk kimsenin Mali değildir. İster erkek ister kadın sünneti olsun, böylesine barbarca bir uygulamanın uygar bir toplumda yeri yoktur. Sünnet bir istismardır.”

Dr. Haydar Dümen (seksolog) : “sünnet bütünüyle olumsuz bir eylemdir. Baştan sona yanlış. Çünkü, adı ister tanrı, ister doğa olsun, evrenin süreçleri içinde bedenimizde ne bir hücremiz fazla, ne eksiktir. Bu yüzden doğa ya da tanrı hatalı imalat yaratmaz. Sünnet derisi erişkinlerde 2, 5 – 3 mm kalınlığa ulaşabilecek iken, bunun kesilip atılması da çok büyük hatadır.”

Ord. Prof. Op. Dr. Cemil Topuzlu (cerrah) : “sünnetten sonra sinir hastalıklarına tutulan çocuklar pek çoktur. Sünnetin asla faydası olmayıp, bilakis kötülüğü ve tehlikesi vardır.”

Prof. Dr. Osman İnci (ürolog): “sünnet erken bosalmaya sebep olur. Sünnetsiz erkegin cinsel gücü sünnetli erkeginkinden daha fazladir”

Dr. Tülin bellisan Sayman ( aile hekimi ) : “penis başının üzerindeki deriyi kesmek, göz kapağını kesmekten farksızdır. Sünnet penisi inceltir, kısaltır, cinsel zevki azaltır”

Op. Dr. İbrahim Karahan (cerrah) : “ben genel cerrahi uzmanı olarak binlerce sünnet yaptım. Sünnetle ilgili olarak sağlık yararlarının hepsi palavradır ve insanları sünnet olmaya ikna etmek için yapılmaktadır. Kesinlikle kanmayın. Sünnet sağlık açısından zararlıdır. İnsanlara sağlıklı olduğunu söyleyerek yapmak onları kandırmaktır. Çocuk doktorları ve pratisyen hekimler arasında bilgi fakiri olanlar var. Yenidoğan bebeğin penis başından derisini geri çekmeye çalışıyor ve ailelere darlık var bilgisiyle hemen sünnet öneriyorlar. Ben genel cerrah olarak diyorum ki, hangi kitapta okudunuz, nereden öğrendiniz bu saçmalığı. Penis derisi geri çekilirse asıl o zaman zedelenmeye bağlı yara-striktür ve enfeksiyona yol açarsınız. Çocuk doktorları ve cerrahlar sünnet derisinden darlık yapıp idrar yolu enfeksinonu yaptığını iddia ederek aileleri bebeklikte sünnet olmaya ikna ederler. Bugüne kadar hiç darlık nedeniyle idrar yapamayan, glob gelişmiş, huzursuz bebek görmedim. Bebeklikte görülen üriner enfeksiyonlar bağışıklık sistemi ile ilgilidir. Erkek üst derisi meatusu yani idrar çıkış deliğini kaplayarak dışkı bulaşmasını önler. Sünnet ile deri çıkarılıp meatus açıkta kalır ve dışkı bulaşmasına açık hale gelir. Yeni Doğan'da sünnet idrar yolu enfeksiyon riskini artırır. Çünkü yeni Doğan penis derisi penis başı ve çıkış deliğini kapayıp korumaya alarak dışkı bulaşmasını engeller. Erkekelerde % 1, kızlarda %10 gözükür. Kızlarda üretra ve anüse yakınlık nedeniyle enfeksiyon oranı yüksektir. Üst-deri smegma denen bir madde üretir. Bu yağlı madde penis başını korur. Smegma sterildir-koruyucudur-faydalıdır-gereklidir. Antibakteriyel ve antiviral özelliği vardır. Penisi temiz ve sağlıklı tutar. Maalesef çoğu doktor bile smegmayı gördüğünde apse zanneder. Sünnet esnasında smegmayı gören aileler, cerraha teşekkür eder, bu maddeyi temizlediği için. Gözyaşı gözü nasıl koruyorsa, smegmada penis başını korur. Deri altındaki smegma koruyucudur, çıkarmaya çalışmayın. Sünnetin komplikasyon yani sakatlık oranı % 5'dir. Toplu sünnetlerde ve deneyimsiz ellerde bu oran %10 dur. Sünnetin erken yaşta yapılması son derece zararlıdır. Vücut penis başını korumaya programlanmıştır. Bu yaşlarda yapılan sünnetlerde çok fazla adezyon parafimozis ve darlık oluşmakta, revizyon ameliyatları gerektirmektedir. Bu komplikasyonları önlemek için daha fazla cilt ve mukoza çıkarılmaktadır. Bu da penisin doğal gelişini engellemektedir. Bazı çocuk cerrahisi uzmanları yenidoğan bebeğin pipisi eğri diye aileleri kandırıyor. Daha fazla parasını almak için. Bu şarlatanlıktır. Pipi eğriliği (konjenital penil curvatur) çok nadir görülen ve ileri yaşta cinsel soruna yol açarsa ameliyat gerektiren önemli bir cerahi girişimdir. Sadece şekil bozukluğu için yapılmaz. Ancak pipi eğriliği kötü yapılan sünnetlere bağlı daha sık görülür. Her şeye itibar etmeyin ve araştırın. Erken boşalma-prematür ejakülasyon, Türkiye'de yapılan çalışmada görülme sıklığı %30 dur. Penisin vajen (hazne) içinde kalma süresi ortalama 3-5 dakikadır. Normalde bu süre 10-15 dakika olmalıdır. Sünnetlilerde cinsel yaşam olumsuz etkilenir ve cinsellik sönük yaşanır. Çocukları gereksiz sünnet işkencesinden kurtarmak ve sünneti kazanç kapısı olarak görmekten vazgeçmek mesleki bir insanlık görevidir. Bebekte henüz penis başı gelişmemiştir, penis başı ay yüzeyindeki gibi kraterlerle doludur. Ayrıca bebeklikte frenulumu keserler ki burası erojen bir bölgedir. Burayı kesmezlerse penis aşağıya bakacak şekilde büyür. Yine bebeklikte mukozayı da keserler, çünkü kesilmezse striktür gelişir. Bebek sünnetini öneren tıp doktorları cehalet içindedir.”

Kardeş onu geç sen sünnet oldun mu?

Açık fikirliyimdir. Bunda netimdir yani. Her düşünceye saygım vardır, sizin de düşüncenize elbette saygım var ancak öfke-nefret karışımı bir yazı hazırlayıp, öyle veya böyle milyara yakın inanca sahip olan bir dinin içerisinde bulunan bir inanca bu kadar rahat ve basitçe, dayanağı olmayan şekilde sallamanızı hoş bulmadım. Evet, seçim hakkı gibi bir durum yok sonuçta çünkü %95 oranında çocuklarına 10 yaşına gelmeden evvel 'inançları' doğrultusunda sünnet ettiriyorlar. Buna yorum yapılabilir mi? Evet yapılabilir ancak sağlıksal açıdan yararlarının olduğu da değişmez bir gerçek iken birkaç alıntı yaparak dehşet şekilde 'safsata' kategorisine sokmanız biraz ironik ve anti-inançsal geldi.

Ben duruma yorum yapmıyorum. Ben hatırlamayacağım kadar küçük yaşta sünnet ettirilmişim. Kendim eğer olursa çocuğum ile ilgili ne karar veririm onu da bilemiyorum. Yarına sonra bakma felsefesindeyim.

Dediklerinizin çoğuna katılıyorum. Ancak sağlıksal açıdan ne gibi bir faydası olduğunu merak ettim. Bugün çoğu "profesör" sünnettin faydalı olduğunu söylüyor. Dayandırdıkları tek konu ise enfeksiyon oluşmasını önlemek. Burada şöyle bir problem var. Ne biz 500'lü yıllarda yaşıyoruz ne de arabistan gibi suyun kıtlık olduğu yerde. Enfeksiyon oluşması için bahsi geçen bölgenin yeteri kadar hijyenik olmaması gerekir. O günün koşullarına bakılırsa evet doğru bir yaklaşım ancak bugün dinsel bir törenden ibaret. Diğer husus ise böylesine "gereksiz bir parça" neden evrimsel süreçte kaybolmadığından çıkarım yapmak mümkün.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı