Şüpheli mesajdaki linke tıklamak zararlı mı?

Berksnw

Hectopat
Daha fazla  
Bugün +220 623359406 numarasından böyle bir mesaj aldım:
“Paketin uzerindeki ev numarasi eksik oldugundan paketiniz teslim edilemedi. Lutfe guncelle: https://tiny.one/pttpost”

Normalde engeller geçerdim ama mesajdaki linki web site güvenlik taramasında taratmak istedim. Kopyalamaya çalışırken de site açıldı. Site içerisinde herhangi bir işlem yapmadım ama açık durdu 1-2 dakika Safari üzerinde.
Bu durum üzerine endişelendim. İnternette şüpheli linklere tıklarsanız bütün bilgilerinizi (banka hesapları, adres, ad, soyad, kimlik) alırlar vs. tarzı haberler görünce iyice endişem arttı.
Şimdi ne yapmalıyım? Bu işlerden anlayan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Siteyi taratıp bakabilir misiniz ya da ne yapılıyorsa artık? Şimdiden teşekkür ederim.

Sadece tıkladıysanız IP bilginiz dışında bir şey gittiğini sanmıyorum, bir şey indirip açmadıysanız, bilgi girmediyseniz problem olmaz.

Evet size ait bir içerik olmadıgindan emin olduğunuz hiçbir linke tıklamayın. Daha geçen hafta sözde Binance hesabımın bloke olacagini bildiren bir mesaj geldi alakasız bir firmadan, tiklasaydim şu an siyanür falan arıyordum muhtemelen.

Sadece tıkladıysanız IP bilginiz dışında bir şey gittiğini sanmıyorum, bir şey indirip açmadıysanız, bilgi girmediyseniz problem olmaz.
Sadece açtım herhangi bir bilgi girmedim.

virustotal linkinde bir şey yok gibi ama yine de açmamak lazım.
Bir siteyi sadece açtığımızda nasıl tüm bilgilerimizi çalabilirler ki. Sitede herhangi bir işlem yapmadan, bir bilgi girmeden ?

IP bilgimi ne tarz durumlarda kullanabilirler ?

Evet size ait bir içerik olmadıgindan emin olduğunuz hiçbir linke tıklamayın. Daha geçen hafta sözde Binance hesabımın bloke olacagini bildiren bir mesaj geldi alakasız bir firmadan, tiklasaydim şu an siyanür falan arıyordum muhtemelen.
Evet ama tıklamış bulundum artık. Şimdi ne yapmalıyım acaba ? Herhangi bir yöntem var mı şu an yapılabilecek güvenlik için ?

Evet ama tıklamış bulundum artık. Şimdi ne yapmalıyım acaba? Herhangi bir yöntem var mı şu an yapılabilecek güvenlik için?

Suanlık bir sorun yok gibi. Eğer sorun çıkarsa bir şeylerden şüphelenirseniz yazarsiniz.

Geri
Yukarı