Sürekli sıkılmak ders verimini ve notları düşürür mü?

Benim var: Müzik dinlemek, kitap okumak, film izlemek, puzzle yapmak, yürüyüşe çıkmak, futbol oynamak, parkta vakit geçirmek, kütüphaneye gitmek...

Ve yapılabilecek nice şeyler var, unutmayın karamsar ve karanlık düşüncelerle yaşamak sizi bitirir. ''Ee ama şartlar şöyle böyle'' demeyin; sağlığımız el verdiği sürece mutlu olabilmek, neşelenmek zor değil.
İşte sıkıntı. Bu saydıklarınızı denedim. Hiç zevk almadım.

Bahsettiğim gibi anlık tek tük zevkler dışında insanın devamlı olarak mutlu ve pozitif olması için bir sebep yok.
Kitap okumanın anlık bir zevk olduğunu düşünmüyorum örneğin. Yeterince sayfa okuduktan sonra gün boyu mutlu ediyor beni.
İşte sıkıntı. Bu saydıklarınızı denedim. Hiç zevk almadım.
Saydıklarımı deneyin diye saymamıştım. Bana mutluluk veren birkaç şey paylaştım. Siz de kendiniz için bulabilirsiniz.

Kitap okumanın anlık bir zevk olduğunu düşünmüyorum örneğin. Yeterince sayfa okuduktan sonra gün boyu mutlu ediyor beni.
Bende işte her akşam aynı saat agalarla bizim evde toplanıp kafayı buluyorum 2-3 saat mutlu oluyorum sonra bütün gün yine o saatin geliceğini bildiğim için mutlu oluyorum.

Sanırım benim sonum amatem.

Saydıklarımı deneyin diye saymamıştım. Bana mutluluk veren birkaç şey paylaştım. Siz de kendiniz için bulabilirsiniz.
Oyun vardı. Param olmayınca yok oldu.

Merhabalar, Hiçbir şeyden zevk almıyorum. Evden çıkıyorum okula gidiyorum. Okuldan eve geliyorum. Akşama kadar uyuyorum. Ve yemek yiyip ödev yapıyorum ve tekrar uyuyorum. Günüm robot gibi geçiyor. Bu ders başarımı etkiler mi?
Hmmm bir eğitim araştırmacısı olarak ilgimi çekti.

"Öğrencinin sabit ve rutin bir hayat yaşamasının okuldaki başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi var mıdır?"

Yokluk hipotezi ile bu konuda çalışma yapılabilir. Ancak bu çalışma yapılırsa ya da yapılmışsa öğrenebilirsin bunu.

Geri
Yukarı