Sürükleyici ve Merak Uyandırıcı Kitap Önerisi

ardalaviista

Hectopat
Yer
Yalova
Daha fazla  
Meslek
Resepsiyonist
Gerçekten insanın okumadan duramadığı ve meraktan çıldırdığı kitaplar var mıdır? Var ise benim gerçekten bunları öğrenmem lazım. Gerçekten kitap okumayı çok seviyorum ve sizlerin de önerilerini bekliyorum. Rica ediyorum güzel örnekler veriniz.

Oyunlar ya da filmler gibi herkesin zevk aldığı konu farklıdır.

Ben kendi açımdan tarih ve sosyolojiye bayılırım, o şekilde okurken çok keyif aldığım kitaplar var. Ya da 12-13 yaşlarımdan bu yana bilim kurgu ve fantezi edebiyatını çok severim.
Ama bir başkası aşk romanları isteyecektir, bir başkası korku ve cinayetten keyif alacaktır...

Aynı konuları seven varsa Goodread kitap listemden bazılarını önerebilirim:

İş Bankası Kültür Yayınlarından "Osmanlı Donanması (1572-1923)", çok kalın ama haritalı büyük yazılı, askeri tarihi sevenler için deniz savaşlarının ayrıntılarını anlatan keyifli bir kitaptır. 60 lira fiyatı var:

Ebook olarak okuduğum "Balanced and Barefoot: How Unrestricted Outdoor Play Makes for Strong, Confident, and Capable Children", yeni anne ve babalar için çocuklarını iç mekana sınırlamadan doğada çamurda sağlıklı büyütmeyi anlatan, çok basit bir İngilizceyle yazılmış güzel bir kitaptır:

"Mısır'ın Uzun 19. Yüzyılı" Osmanlı'ya kafa tutup ordusuyla İstanbul'a yürüyen Kavalalı Mehmed Ali Paşa ve ardıllarının 1. Dünya Savaşına kadarki Mısır tarihini anlatan Özge Özkoç'un yazdığı bir kitap. Okuması doyurucudur.

"Bizans’ın Son Yüzyılları 1261-1453", Yine İş Bankası Yayınlarından, Bizans'ın, daha doğrusu artık İstanbul'un çevresiyle sınırlı kalmış imparatorluğun nasıl taht kavgalarıyla kendini yok ettiğini öğrenmek için güzeldir, okuması kolay, anlatımı düzenlidir.

"Gökyüzü Mavi Kaldı" Yaşar Kemal ve Sabahattin Eyüboğlu'nun birlikte en güzel kitapları. İçi tamamen Türk Halk Edebiyatı örnekleriyle doludur, bilmeceler, masallar, Anadolu'dan tekerlemeler, ölüm üzerine yakılan ağıtlar, halk şairleri ve Türküler'den en güzel seçme örnekler. Ben konuyu seven her tanıdığıma alıp hediye ederim, sizler de özellikle çocuklarınıza alabilirsiniz.

Kastaş Yayınlarından "Bir Bahriyelinin Anıları 1914-1981", yine Türk/Osmanlı denizcilik tarihi üzerine, savaş gemilerini ayrıntılı anlatmasıyla okuması çok keyifli bir kitaptır:

"Tanrıların Vatanı Anadolu" ya da İngilizcesiyle "The Secret of the Hittites: The Discovery of an Ancient Empire" C.W. Ceram'ın kitabı, ben lisedeyken Remzi Kitabevi baskısından okumuştum. Tarih ve arkeolojinin bir arada olduğu okuması çok keyifli bir kitaptır.

"Modern İran Tarihi" yani yaklaşık 19. yy sonlarından 1990'lara kadar İran'da yaşananları anlatır, Uluslararası İlişkilere de merakınız varsa okuması çok keyiflidir.

Alaeddin Şenel'in "Siyasal Düşünceler Tarihi" ve "İlkel Topluluktan Uygar Topluma", bu iki kitabını da okuması çok kolay ve doyurucudur, tarih ve sosyolojiyi, siyaseti seviyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

Gerçekten insanın okumadan duramadığı ve meraktan çıldırdığı kitaplar var mıdır? Var ise benim gerçekten bunları öğrenmem lazım. Gerçekten kitap okumayı çok seviyorum ve sizlerin de önerilerini bekliyorum. Rica ediyorum güzel örnekler veriniz.
İnfinite Mana İn The Apocalypse okumanı şiddetle öneririm.

Geri
Yukarı