Sultan papağanımın akşamları huysuzlaşması ve kafese girmemesi

Berke Metin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, sultan papağanım ile ilgili garip bir sorun yaşıyorum ve bunu paylaşmak istiyorum. Tüm gün sevgi yumağı olan kuşum saat akşam 9 civarı atalarından gelme genlere uyup saldırgan bir dinozor edasıyla saldırganlaşmaya ve asabileşmeye başlıyor. Genelde kapısının üzerine uçup sinirli bir şekilde tıslıyor ve çığlıklar atıyor, çok yaklaşılırsa da hiç acımadan ısırıyor. Normalde gün içerisinde asla ısırmaz ve hiçbir şekilde tıslayıp öfkeli çığlık atmaz. Önceki kuşumdan da tecrübelerimle bu durumun uykusu gelmesinden dolayı olduğunu düşünüyorum fakat bazen kendisini kafesine bile sokamıyoruz, sokabilsek de kafeste kendini yerden yere atıyor ve çıkmak istiyor. Çıkınca da gene kapının üstüne uçup yalnız kalmak istiyor. Genelde bu durumlarda saatin biraz daha ilerlemesini ve daha da yorulmasını bekleyip öyle koyuyorum. Sizce bu duruma karşı ne yapabilirim ve onu kafesinde uyumaya nasıl ikna edebilirim?

Belki kafese ilgisini çekecek bir şeyler koyabilirsiniz. Benim de vardı masada yatardı hep geceleri asla içine girmiyordu. Çok sıkıntılı bir durum gece hem zarar görebilir hem de sabah ezilebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı