Sultan papağanımın gagasının sağ tarafındaki tüyler dökülüyor

Berke Metin

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 ay gibi bir süredir kuşum hapşırmaya ve sanırım havalar soğuduğundan tüylerini kabartmaya başlamıştı. 2 hafta önce de gagasının sol tarafındaki tüyler dökülmeye başladı. Bu durum karşısında cidden korktum ve onu veterinere götürdüm. Veterinerin tavsiyesi üzerine de 2 damla ilacı+tozu suyuna katıp günde bir yudum olsa da içirmeye çalışıyorum ayrıca tüylerin döküldüğü kısma vazelin sürüp gözlerine damla damlatıyorum. Yaklaşık 1 haftadır durum böyle fakat kuşum iyileşme göstermesi gerekirken tam aksine daha da kötü olmaya başladı, hafif ishali vardı artık neredeyse tüm tuvaleti sulu gelmeye başladı ve arada titriyor. Evde doğal gaz hep açık, kafeste neredeyse hiç durmadığı için kafesini haftada veya en geç 2 haftada bir temizliyorum, vitaminlerini vs ayrıca vermeye çalışıyorum ve yediğimiz kuşlara zararlı olmayan sebze veya proteinli ürünler ile ara sıra besliyorum. Şu anda kuşumun yanında değilim o yüzden geçmiş bir resminde dökülmenin olduğu yeri işaretledim. Sizce iyileşmesi için başka neler yapabilirim? Şimdiden teşekkür ederim cevaplarınız için.

Dosya Ekleri

• 20220912_222338.jpg
    20220912_222338.jpg
    87,4 KB · Görüntüleme: 64
Güncel olarak bu durumda görünüyor işte, vazelin sürünce çok daha belirgin oluyor dökülen kısım.

Vitaminlerini ilaçlarını vermeme, vazelin sürmeme, yeme düzenine dikkat etmeme rağmen o bölgede döküntüler daha da arttı ne yapacağımı bilmiyorum :( veterinere götürmek istiyorum fakat havalar çok soğuk hastalığı geçmişken kendine gelmişken daha da kötü yapmak istemiyorum. Ekstradan mutavit de aldım tüylerin gelişmesi için bakalım. Ne yapabilirim arkadaşlar başka, tavsiyeleriniz var mıdır?

Güncel olarak bu durumda görünüyor işte, vazelin sürünce çok daha belirgin oluyor dökülen kısım.
Vitaminlerini ilaçlarını vermeme, vazelin sürmeme, yeme düzenine dikkat etmeme rağmen o bölgede döküntüler daha da arttı ne yapacağımı bilmiyorum :( veterinere götürmek istiyorum fakat havalar çok soğuk hastalığı geçmişken kendine gelmişken daha da kötü yapmak istemiyorum. Ekstradan mutavit de aldım tüylerin gelişmesi için bakalım. Ne yapabilirim arkadaşlar başka, tavsiyeleriniz var mıdır?

Yanlışlıkla iki kez mesajı yollamışım kusura bakmayın

Güncel olarakda durumu böyle kuşumun.

Dosya Ekleri

• 20221225_180443.jpg
    20221225_180443.jpg
    53 KB · Görüntüleme: 45
  • 20230218_115007.jpg
    20230218_115007.jpg
    93 KB · Görüntüleme: 24
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri