Sunrıse-4060 sistem için özelleştirme önerisi

mscmgrn

Femtopat
Yer
Başakşehir
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Herkese merhaba.

Sunrise-4060 sistemini özelleştirerek almak istiyorum. İstediğim değişiklikler RAM'in 32 GB olması ve M.2 SSD'nin de 1 TB olması. RAM ve SSD kaliteleri hakkında pek bir bilgim yok. Hangileriyle değiştirmem gerekir? Hangi RAM ve SSD uygundur? Oynadığım oyunlar CS 2, LoL, e-football, Bannerlord gibi oyunlar. 1080p 144 Hz monitörüm var. Muhtemelen bozulana kadar değiştirmem daha yeni aldım. Yani 2K'ya geçme gibi bir düşüncem olmayacak. Hikayeli yüksek donanım gerektiren hiçbir oyunu da oynayacağımı düşünmüyorum. Saydığım oyunlar dışında oynamam muhtemelen. 4060 bu oyunlar için gereksiz mi olur? Ayrıca çok sıklıkla olmasa da mimari render alıyorum zaman zaman. Ama sadece resim renderı, video renderı almıyorum.

Toparlayacak olursam;
Bu sistemle ilgili "şu parçasında sorun var, şunla değiştir, şunu ekle" dediğiniz bir durum var mı (kasa, anakart, işlemci soğutucu gibi)?
32 GB RAM düşündüğüm kadar gerekli değil mi?
1 TB M.2 SSD konusunda ne önerirsiniz?

Bütçe: 20-25 bin TL.

Belirttiğim oyunlara göre bakacak olursak ddr5 bir sistem fazla gelmez mi? Alacağım bilgisayarda muhtemelen çok uzun bir süre yükseltme yapmayacağım, belki de hiç. Şu an kullandığım bilgisayarı çok uzun süredir kullanıyorum. i7-4790, rx 570 var, ramlar ddr3. Muhtemelen csgo cs2 olmasaydı bilgisayar değiştirmeyebilirdim bile. 144 hz monitör aldım bu sefer cs'den 70-80 fps almaya başladım. Bir de ssd, ram değiştiğimde, hdd eklediğimde bütçe 25 bini geçer gibi. 25 bin üst sınırım mümkün olduğunca 20lere yakın olmaya çalışıyorum. Ama yine de ddr5 sistem mi önerirsiniz?

Belirttiğim oyunlara göre bakacak olursak DDR5 bir sistem fazla gelmez mi? Alacağım bilgisayarda muhtemelen çok uzun bir süre yükseltme yapmayacağım, belki de hiç. Şu an kullandığım bilgisayarı çok uzun süredir kullanıyorum. i7-4790, RX 570 var, RAM'lar DDR3. muhtemelen CS:GO CS2 olmasaydı bilgisayar değiştirmeyebilirdim bile. 144 Hz monitör aldım bu sefer CS'den 70-80 FPS almaya başladım. Bir de SSD, RAM değiştiğimde, HDD eklediğimde bütçe 25 bini geçer gibi. 25 bin üst sınırım mümkün olduğunca 20'lere yakın olmaya çalışıyorum. Ama yine de DDR5 sistem mi önerirsiniz?

Evet. Öyle fazla gelir yok. Bütçeye en iyisi neyse, o. Daha düşük isterseniz.

Evet. Öyle fazla gelir yok. Bütçeye en iyisi neyse, o. Daha düşük isterseniz.

Peki bu sistemde işlemci için ekstra bir soğutucuya falan gerek var mı? Birde ssd'yi 1 TB yaparsam hangi markayı tercih etmeliyim? Ram'in de 32 olmasına gerek yok herhalde bu sistem için?

Peki bu sistemde işlemci için ekstra bir soğutucuya falan gerek var mı? Bir de SSD'yi 1 TB yaparsam hangi markayı tercih etmeliyim? RAM'in de 32 olmasına gerek yok herhalde bu sistem için?

En ucuz 1TB seç. 16 GB RAM oyun için yeterli. Soğutucu olarak da bu yeter.

SSD'yi Corsair 1 TB yapıp siparişi verdim. Yardım için teşekkürler. Peki soğutucu olarak daha F/P bir ürün var mı?

214XT ya da AG400 var. Daha asagisi T6 Ultra var.

214XT ya da AG400 var. Daha asagisi T6 Ultra var.
Çok sağ ol. Artık bunlardan birini seçip sipariş vereceğim. Bir de bu kasadaki fanların ışıklarını kapatmanın bir yolu var mıdır? Işıklı kasa sevmiyorum. Ekran kartında falan varsa ışık yeter o. RGB soketini falan çıkarsam fanlara bir zararı olur mu?

Çok sağ ol. Artık bunlardan birini seçip sipariş vereceğim. Bir de bu kasadaki fanların ışıklarını kapatmanın bir yolu var mıdır? Işıklı kasa sevmiyorum. Ekran kartında falan varsa ışık yeter o. RGB soketini falan çıkarsam fanlara bir zararı olur mu?

Teknik bilgim fazla yok. RGB soketi sadece isik veriyorsa ve fan gucunu kesmiyorsa sadece isik soner, fan calismasi lazim.

Geri
Yukarı