Super AMOLED ve AMOLED arasındaki fark nedir?

Itechin.g

Megapat
Makaleler
3
İnternette araştırdığımda daha fazla renk aralığı, daha canlı renkler, gerçeğe yakın siyah vs. çıkıyor. Ama piyasaya baktığımda(özellikle 2. el piyasasına) AMOLED ekranlı cihazlar, AMOLED cihazlara göre çok daha kötü haldeler(pembeleşme, ölü piksel, ileri derecede AMOLED yanığı gibi).

Son düzenleyen: Moderatör:
AMOLED, Super AMOLED, Dynamic AMOLED bu ekranlara sahip Samsung telefonları uzun yıllar kullandım. Ben öyle çok fark göremedim. Hatta kullanıcıların çoğu bu farkları anlamaz. Son 2 telefonum Dynamic Amoled ekranlıydı ve iki telefonun ekranı aynı olmasına rağmen yine farklılıklar vardı. Amoled olsun da ne olursa olsun. Super, Dynamic falan bunlar biraz satış stratejisi gibi geliyor bana. Bu arada yıllarca bu telefonları kullandım ve ekranla ilgili hiçbir sorunla karşılaşmadım.

AMOLED, super AMOLED, dynamic AMOLED bu ekranlara sahip Samsung telefonları uzun yıllar kullandım. Ben öyle çok fark göremedim. Hatta kullanıcıların çoğu bu farkları anlamaz. Son 2 telefonum dynamic AMOLED ekranlıydı ve iki telefonun ekranı aynı olmasına rağmen yine farklılıklar vardı. AMOLED olsun da ne olursa olsun. Super, dynamic falan bunlar biraz satış stratejisi gibi geliyor bana. Bu arada yıllarca bu telefonları kullandım ve ekranla ilgili hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Hangi cihazlardı bunlar hocam merak ediyorum. Tüm s ve Note serilerinde bu sorunlar var.

S7 Edge, S9+, S10 güncel olarak S22 kullanıyorum.

Tahminim bu cihazları uzun süreli kullanmadığınız( 3 seneden fazla), saydığınız telefonlar amiral gemisi olarak geçen telefonlar ve genelde Türkiye ekonomisi düşünüldüğünde alındığında en azından 4-5 yıl kullanılıyorlar. S9+ ve S10 güncel sayılabilecek cihazlar ama maalesef şu anda piyasada olan 2. el cihazların durumları vahim. Diğer tahminim uzun süredir AMOLED cihaz kullanıyorsunuz muhtemelen yeni bir kullanıcının aksine nasıl kullanılması gerektiğini biliyorsunuz(sürekli son seviye parlaklıkta kullanmamak gibi)

Tahminim bu cihazları uzun süreli kullanmadığınız( 3 seneden fazla), saydığınız telefonlar amiral gemisi olarak geçen telefonlar ve genelde Türkiye ekonomisi düşünüldüğünde alındığında en azından 4-5 yıl kullanılıyorlar. S9+ ve S10 güncel sayılabilecek cihazlar ama maalesef şu anda piyasada olan 2. el cihazların durumları vahim. Diğer tahminim uzun süredir AMOLED cihaz kullanıyorsunuz muhtemelen yeni bir kullanıcının aksine nasıl kullanılması gerektiğini biliyorsunuz(sürekli son seviye parlaklıkta kullanmamak gibi)
Evet dostum dediğin gibi nasıl kullanmam gerektiğini biliyorum ve özen gösteriyorum. Çevremde bu sorunları yaşayan insanlar oldu. Ekran parlaklığını sona çekiyorlar, telefon ellerinden düşmüyor. Telefonu Power Bank ile bağlı kullanıyorlar, telefon mu dayanır bu kullanım şekline?

İnternette araştırdığımda daha fazla renk aralığı, daha canlı renkler, gerçeğe yakın siyah vs. çıkıyor. Ama piyasaya baktığımda(özellikle 2. el piyasasına) AMOLED ekranlı cihazlar, AMOLED cihazlara göre çok daha kötü haldeler(pembeleşme, ölü piksel, ileri derecede AMOLED yanığı gibi).
Amoled bildiğimiz ekranlar, siyah pikseller kapanmaz. Super Amoled siyah pikselleri kapatarak güç tasarrufu sağlar. Ayrıca Her Zaman Açık Ekran özelliğini kullanabilmeyi sağlar. Dynamic Amoled ekranlarda da Her Zaman Açık Ekran renkli olabiliyor. Ve renkler Super Amoled ve üstünde daha canlı oluyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı