Superbox (Huawei B618 modem) ile kablolu internet kullanılır mı?

TR4YLER

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba.
Superbox kotalı kullanıcısıyım. Kotalı paketler dahilinde sunulan sınırsız ek 5 Mbps ve 10 Mbps paketlerini şuursuzca kapatan Turkcell yüzünden evime TürkNet internet aldım. Bugün kurulum için geldiler ancak henüz modem almadığım için modem kurulumu değil bina içi bağlantıyı yaptırdım. Elemanın yanında getirdiği modem ile de internet sinyalini kontrol ettik. Sonuç olarak evimde henüz bir modeme bağlı olmayan bir internet var.
Şimdi sorum şu, Superbox'ı ( Huawei B618'i ) modem olarak kullanabilir miyim? PPPoE ayarı var ayarlarda. Modem arayüzündeki görüntüleri aşağıda paylaştım. Bu işlerden anlayanlar bana yardımcı olabilir mi?

20200608_225349.jpg

20200608_225406.jpg

20200608_225505.jpg

20200608_225520.jpg

Dosya Ekleri

• 20200608_225505.jpg
    20200608_225505.jpg
    1,9 MB · Görüntüleme: 77
  • 20200608_225520.jpg
    20200608_225520.jpg
    1 MB · Görüntüleme: 90
Herkese merhaba.
Superbox kotalı kullanıcısıyım. Kotalı paketler dahilinde sunulan sınırsız ek 5 Mbps ve 10 Mbps paketlerini şuursuzca kapatan Turkcell yüzünden evime TürkNet internet aldım. Bugün kurulum için geldiler ancak henüz modem almadığım için modem kurulumu değil bina içi bağlantıyı yaptırdım. Elemanın yanında getirdiği modem ile de internet sinyalini kontrol ettik. Sonuç olarak evimde henüz bir modeme bağlı olmayan bir internet var.
Şimdi sorum şu, Superbox'ı ( Huawei B618'i ) modem olarak kullanabilir miyim? PPPoE ayarı var ayarlarda. Modem arayüzündeki görüntüleri aşağıda paylaştım. Bu işlerden anlayanlar bana yardımcı olabilir mi?

Eki Görüntüle 586385

Eki Görüntüle 586387

Eki Görüntüle 586389

Eki Görüntüle 586386
Superbox modeminin arkasında DSL girişi olmadığına göre olmaz.

Edit: Varmış 😀

Son düzenleme:
Bu bir modem değil ama ayarlarda PPPoE var anlamadım gitti. Tel girişi var. Oradan kabloyu bağladım. WAN girişinden de bilgisayarıma çıktı aldım. Ayarlardan PPPoE yazan ayar kısmına TürkNet'in bana verdiği kullanıcı adı ve şifreyi girdim. Son durum aşağıdaki gibi...
15916472933847552589004086869448.jpg

15916474310358394880590313508088.jpg

Bu arada modemi kurulum yapmadan önce kesinlikle resetlemem gerekiyor mu?
Merhaba arkadaşlar.
Şimdi kullanım kılavuzunu buldum bu meretin. Duvardan gelen çıkışı splitter ile ikiye ayırıp ethernet girişine dönüştürürsem WAN portu üzerinden kullanabiliyormuşum. Splitterim olmadığı için şu an deneyip doğrulayamıyorum. Bağlantı oluşursa nasıl yaptığımı buraya yazarım. (Başka yapmak isteyen olursa diye)
Bu bir modem değil ama ayarlarda PPPoE var anlamadım gitti. Tel girişi var. Oradan kabloyu bağladım. WAN girişinden de bilgisayarıma çıktı aldım. Ayarlardan PPPoE yazan ayar kısmına TürkNet'in bana verdiği kullanıcı adı ve şifreyi girdim. Son durum aşağıdaki gibi...
15916472933847552589004086869448.jpg

15916474310358394880590313508088.jpg

Merhaba arkadaşlar.
Şimdi kullanım kılavuzunu buldum bu meretin. Duvardan gelen çıkışı splitter ile ikiye ayırıp ethernet girişine dönüştürürsem WAN portu üzerinden kullanabiliyormuşum. Splitterim olmadığı için şu an deneyip doğrulayamıyorum. Bağlantı oluşursa nasıl yaptığımı buraya yazarım. (Başka yapmak isteyen olursa diye)
.

Son düzenleme:
Bu cihaz bende de var. Turkcell 2 yıldır sınırsız kullandığım tarifeyi sonlandırınca TTNET'e dönüş yaptım ama modem almak istemediğimden bunu kullanmak istedim. Arkasında LAN2 WAN ethernet bağlantı noktası var. Fotolardaki gibi ethernet ayarları kısmından PPPoE ayarlanarak ttnet kullanıcı adı şifresi kullanılarak internete açılıyor diye biliyorum.

Yalnız sorun şu ki duvardan RJ11 ile gelen kablonun diğer ucu RJ45 ethernet olmalı ki bir ucu duvardan gelende olsun diğer ucu modeme takılabilsin. Modemki telefon girişi aslında çıkıştır. Voip vs telefon kullanmak için orası.

Gerekli kabloları RJ11 RJ45 dönüştürücüyü sipariş verdim internetten. Şimdilik ttnet in verdiği rezil modemi arayüzden KÖPRÜ olarak ayarlayıp ttnet modeminden çıkan ethernet kablosunu Superbox LAN2WAN yerine bağladım. internete superbox tan çkıyorum. TTNET modemiyle yaşadığım rezil internet deneyimi şu an superbox sayesinde uçuyor.

Sormak istediğim şu. Çalıştı mı denemenizde?
Eki Görüntüle 586415
Eki Görüntüle 586417
Merhaba arkadaşlar.

.
Nasıl bağladınız? Aynı cihaz bende de var. Çalıştı mı?
RJ11 RJ45 dönüştürücü elime ulaştı. Modemi direkt duvardaki girişe bağladım. Ethernet ayarlarından PPPoE ayarlarını yaptım fakat bağlantıyı sağlamadı.

Duvardan gelen VDSL sinyali ilk olarak modeme girmesi gerekiyor. Superbox vdsl sinyalini çözümleyemiyor.

Son düzenleme:
Sonuç olarak ucuza bir modem satın aldım ve Superbox'ı router olarak kullanıyorum. TurkNet çökünce otomatik Superbox'a geçiyor böylece kesintilerden çok etkilenmiyorum. Ben de bir şey sormak istiyorum. Superbox'ta kullanım suresi dolduktan sonra modemi iade etmiyor muyuz?

@@osmanistan

Sonuç olarak ucuza bir modem satın aldım ve Superbox'ı router olarak kullanıyorum. TurkNet çökünce otomatik Superbox'a geçiyor böylece kesintilerden çok etkilenmiyorum. Ben de bir şey sormak istiyorum. Superbox'ta kullanım suresi dolduktan sonra modemi iade etmiyor muyuz?

@@osmanistan

Turk.net çökünce SuperBox a geçiyor kısmını anlamadım. Evde TTNET var. SuperBox kullanım süresi dolduktan sonra iadesi var mı bilmiyorum. Normalde iade edilmezse modem parasını alıyorlar. Kullanım süresi boyunca modem ödenen ücret ne oluyor ora da ayrı bir muamma anlamış değilim.

Geri
Yukarı