Superonline ping değerleri hakkında yardıma ihtiyacım var

287352

Centipat
Arkadaşlar merhaba. Ben tunceli / pertek ilçesinde yaşıyorum. Bu zamana kadar hiç Superonline kullanmadım. TTNET, TürkNet ve NetSpeed kullandım. Benim öğrenmek istediğim bir şey var. Kullandığım internette ping değeri benim için daha önemli. Superonline fiber ping değerleri benimde bildiğim kadarı ile 1 numara :) yalnız benim altyapım Superonline fiberi desteklemiyor. Sadece Telekom'un VDSL altyapısı var. Hat değerlerim gerçekten çok iyi ve halihazırda kullandığım 100 MB download hızına sahip bir internetim var. Yalnız CS:GO oyununda 80 ping aşağısını alamıyorum. Geçtiğimiz günlerde bir elamanla görüştüm, ki daha önce de bu konuyu başkaları ile konuştum. Bu arkadaş bana Superonline'nın kendisine ait sunucuları olduğunu ve ping değerleri bu yüzden çok daha iyi olduğunu söyledi. Üstelik daha önce TTNET ve TürkNet kullanmış birisi. Bu peering olayı tam olarak nedir? Mesela TürkNet'de kendi peering olayını geçtiğimiz aylarda geliştirdi diye bir haber yapmıştı. Bu ben de gerçekten 1 tık fark yaratmıştı. Bu arada 80 ping alsam bile yurtdışından bağlandığım sunucularda hafif bile olsa bir çeşit kekeleme yaşıyorum. Yani anladığım kadarıyla stabil ve kaliteli bir bağlantı yok gibi, sanki bı tık paket kayıpları yaşıyorum gibi hissediyorum. Ben bu sorunlardan artık tam anlamı ile kurtulmak istiyorum. Gerekirse 100 MB download hızım 20'lere düşsün sorun değil, yeter ki Online oyunlarda takılma gibi bir şeyler yaşamayayım, ping konusunda kalite arıyorum. Umarım anlayan birileri çıkar ve bana yardımcı olur :) ama lütfen Superonline fiber ile karıştırmayın, ben VDSL açısından merak ediyorum. Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tunceli'nin coğrafi konumunu göz önüne aldığımda bu ping değeri normal gibi geldi bana. Ama tabi ki ping sıçramaları sağlayıcıya göre fark yaratabilir.

Dostum ben de açıkcası çok büyük bir fark beklemiyorum ama bir de şöyle anlatmaya çalışayım...İstanbul sunucularında 50 ping alıyorum ve mermilerim gerçekten inanılmaz hızlı gidiyor, ve crosshair pek sekmiyor. Tabi ki ping'in bunda etkisi var ama şöyle bir şey var. Türkiye'de yaptığım tracertlerde hiçbir kayıp yaşamıyorum, ama yurtdışı için yaptığım zaman bazen normal, bazen 1 ve 2, hatta daha fazla sunucularda kayıpların olduğunu görüyorum. Şunuda ekliyeyim...Daha önce Netspeed kullanıyordum ve ping yine aynıydı, ama dediğim gibi kalitesi çok kötüydü. Sürekli paket kayıpları yaşıyordum. Netspeed teknik ekibe en az 20 defa yazdım fakat bana download hızımın ve ping değerimin normal olduğunu söyleyip durdular 1 ay boyunca :) Bu yüzden superonline vdsl için ping değeri, ve daha önemlisi kalitesini merak ediyorum. Paket kayıpları yaşamak istemiyorum. Şu an mesela 100mbps download hızım var, snr değerim 14db altına düşmediği halde CRC hataları 3 saatte 2000 rakamına ulaştı :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı