Çözüldü Superonline "PPoE çevirimi başarısız" hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Crownguard

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
3
1000MBPS kullanıcısıyım. Wi-Fi 6 modem kullanıyorum. İnterneti normal kullanıyordum, herhangi bir ayarla falan oynanmadı, bir şey yapılmadı fakat durduk yere internet gitti. Modemin sorun bulma aracında "PPoE çevirimi başarısız" hatasını buldum. Nasıl çözebilirim?

Açıp kapatmayı denedim.

Çözüm
Kablolu Bağlantılar (Türknet kullanıyorsan buna benzer bir şey) > ISS kimlik doğrulama (PPPoE) > Kullanıcı adı ve şifreni servis sağlayıcın vermiş olmalı. Eğer elinde yoksa müşteri hizmetlerini arayabilirsin.
Hocam dediğiniz ayarı ararken fotoğraftaki yeri gördüm. Kayıt durumu bölümünde "Kayıt başarısız" yazıyordu. Daha sonra modemi kurcalamaya devam ederken fotoğrafını atmak için geri bu ayara geldim fakat bu sefer "Kayıt başarılı" yazıyordu. Şu an her şey normal. Kendiliğinden düzeldi. Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.
IMG_20230919_020615_207~2.jpg
Eğer güvenlik önlemini almadılarsa aşılması basit bir şey hariç bir problem yok. O da bir PPPoE hesabına en fazla 1 kişi bağlanabilir. Aynı SIM kart gibi. Sizin bağlantıyı düşürmek için binadan 2 saniye sigortayı indirip kaldırmak da yeterli, internet kablonuzu biraz pırtıklamak da. Sizin bağlantı düştüğünde bir başkası bağlanabilir ve sizin bağlanma isteğiniz reddedilir.

Eskiden bir internet hesabı her yerde kullanılabiliyormuş. Evlerde 1 Mbps internet varken bankalar 16 Mbps internete sahip diyelim, bazı kötü niyetli kişiler bankaların internet hesap bilgilerini alıp kendi evlerinde girdiklerinde 16 Mbps internet kullanmışlar.

Tabii buna alınan ilk önlem, öncelikle hesabın giriş yaptığı port numarasını kaydetmek ki kişiyi bulabilmek, ardından sadece internet hizmeti tanımlanan binadan gelen giriş istekleri kabul edilsin diye hesapları port numaralarına göre kısıtlamak.

Sizin hesabın port numarasına atanmadığını varsayacak olursak bilgilerinizi bilen herhangi birisi sizin interneti düşürüp sizmiş gibi internete bağlanabilir. Tabii, giriş yapan port kaydediliyorsa da kabak gibi bulunur.

Bunlar tabii ki düşük ihtimaller. Konuyu açtığınız saatlerde zaten herkes uyuyor diye sunucu/yönlendirici kapatılıp bakım yapılmıştır.
Teşekkür ederim.

Geri
Yukarı