Superonline'dan başka ISS'ye geçilmeli mi?

JettAgam

Centipat
Makaleler
5
Yer
Istanbul/Beyoğlu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RAM : 8Gb (1x8)
İşlemci : Intel İ5-11400H 2.7gHz
SSD : Crucial 500GB (1x)
Ekran Kartı : RTX 3050Tİ 4GB ve İntel UHD Graphics 11th Gen
İşletim Sistemi : Windows 11 Home 64 bit Single Language
Hz : 144Hz
Merhaba.

Bizim eve 2018 yılında VDSL internet geldi. 16Mbps'Ti. 2020'de 24 yaptık yanlış hatırlamıyorsam. 2022'de de 50Mbps fiber paketini aldık. Ama kabloları değiştirmedik. Modemi de.

Turkcell Superonline kullanıcısıyız. Yaklaşık 3 ay önce apartman yöneticisi apartmanın WhatsApp grubuna "mahallece TurkNet GigaFiber'e başvuru yapalım" demiş. Biz bayağı dik bir yokuşta yaşıyoruz mahallece. Bu mahalleye 40 yıl daha GigaFiber gelmez, biliyorum. Daha fiberli olan adamakıllı kişi yok, herkes yaşlı, çocuk var ama az.

En baştan çektiğim sorunları anlatayım.

2018'den 2020'ye kadar gram sorun yoktu. 16Mbps olsa da yavaşlık hissi yoktu benim gözümde. 2020-2021 zamanlarında rahat ayda 1 kez kopuyordu internet. Müşteri hizmetlerini arıyorduk hep. 2022'de bu sorun iyice olmaya başladı, üstüne ping de çıkmaya başlamıştı. 2023 yılındayız. Son 2 gündür kopmalar yine var. LoL'de 2000ms altına inmiyor. Siteler 2 yılda açılıyor burayı bile 3 4 dakikada anca açtı. Speedtest'ten hızına baktım 40Mbps.

Bizim apartman 40-50 yıllık veya daha fazla hatırlamıyorum. 64Mbps destekliyor altyapı. 2018'den bu yana aynı modem ve kablolar vardı. Yeni bir ISS'ye geçelim mi? Annemle henüz konuşmadım ama kabul eder diye düşünüyorum. 5 yıldır her dememde "sözleşmesi var" diyor.

Modemi mi değişelim, kabloyu mu, yoksa ISS'yi mi? Daha yazmadıklarım da var. Bazen gün boyu internetin olmadığı oluyor. Bu arada, apartman 64Mbps desteklemesine rağmen dairemizin altyapısı yükseltilebilir mi?

Şimdiden teşekkür ederim. Ülkede düzgün ISS olmadığını ben de biliyorum. Superonline'dan iyileri var mı onu merak ediyorum.

Modemi geliştirebilirsiniz bence eğer Ethernet kullanmıyosanız Ethernet ile kullanın kullanıyorsanız is ek yapılmamış dışı dayanıklı ve iyi bir Ethernet'e geçiş yapın. Not: Modemi aşırı geliştirmeye gerek yok ama 5 yıllık modem çok eski daha güncel ortalama bir modem yeterli.

Modemi geliştirebilirsiniz bence eğer Ethernet kullanmıyosanız Ethernet ile kullanın kullanıyorsanız is ek yapılmamış dışı dayanıklı ve iyi bir Ethernet'e geçiş yapın. Not: Modemi aşırı geliştirmeye gerek yok ama 5 yıllık modem çok eski daha güncel ortalama bir modem yeterli.
Modem 2 oda karşıda hocam o kadar uzun ethernet var mıdır ki? Internet bilgisayarda düzelse de telefona tablette çok kötü oluyor hocam.

Hangi semtten ya da ilden alıyorsun bağlantıyı.
İstanbul beyoğlu kasımpaşa.

Altyapı sorgulama yaptım hepsinden.

Superonline : 64Mbps Fiber
Türk Telekom : Hipernet (100Mbps galiba)
TurkNet : 83Mbps Fiber
Millenicom : 83Mbps Fiber
Netspeed : 83Mbps Fiber

Belki lazım olur birinize.

Modem 2 oda karşıda hocam o kadar uzun ethernet var mıdır ki? Internet bilgisayarda düzelse de telefona tablette çok kötü oluyor hocam.

İstanbul beyoğlu kasımpaşa.

Altyapı sorgulama yaptım hepsinden.

Superonline : 64Mbps Fiber
Türk Telekom : Hipernet (100Mbps galiba)
TurkNet : 83Mbps Fiber
Millenicom : 83Mbps Fiber
Netspeed : 83Mbps Fiber

Belki lazım olur birinize.
Fiber alt yapın var mı? Fiber varsa en uygun firmaya geç. Firmalar arası sadece isime para ödüyoruz.

Fiber alt yapın var mı? Fiber varsa en uygun firmaya geç. Firmalar arası sadece isime para ödüyoruz.
Hepsinden tek tek altyapı sorguladım var olarak gösteriyor hepsinde. TurkNet daha iyi olmaz mı? Superonline 64 diğerleri 83 ama TurkTelekom Hipernet.

100Mbps Netspeed Fiber'e karar verdik. Ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.

Geri
Yukarı