Superonline'de 1000 Mbps'de indirme hızı yavaş

umut kara

Kilopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Vodafone fibermax kendi altyapısıyla kullanıyordum 200 Mbit bir paketim vardı. Superonline altyapısı binaya geldi ve gigabit paketine kayıt oldum. Kurulum için ekip geldiğinde direkt olarak Vodafone kutusundan fiber kablosunu çıkartıp Superonline kutusuna bağladı ve yeniden kurulum yapmadı kablo çekmedi. Aynı kablo olduğunu ve sorun olmayacağını söyledi. Ben de tamam dedim. Kurulum yapıldı Speedtest yapıp gittiler. 2-3 gündür test yapıyorum. İlk olarak Xiaomi 4A gigabit routera geçiş yaptım. OpenWrt kurdum ve o şekilde kullanıyorum. Cgn IP'de değilim. Şansıma denk geldi herhalde. Arkadaşımda GigaFiber var ve bazı testler karşılaştırmalı olarak atmak istiyorum. Şu anki Speedtest, nperf gibi testlerde gigabiti görebilsem de gerçek dünya testlerinde asla 70 mb/s saniye üzerini göremiyorum. Bununla ilgili bir kayıtta bıraktım inceliyorlar. Sizin de yardımlarınızı bekliyorum.
Superonline Speedtest.

Superonline Hız Problemi

Superonline Fast.

Superonline Hız Problemi

GigaFiber Fast.

Superonline Hız Problemi

Superonline nperf.

Superonline Hız Problemi

Bunların dışında kendi Nokia Ont'ime bağlanıp sinyal değerine bakmak istedim. Gördüğümde sonuç -30 dB di. Bildiğim kadarıyla bu sınır ve çok kötü bir değer. Bu konuyla ilgili bilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Superonline Hız Problemi

Bu da Linux cinnamon indirme testimiz ben her zaman 70 mb/S da takılırken. GigaFiber 100'ün üstüne rahat çıkabiliyor aynı sunucu aynı program aynı test.
Superonline Linux cinnamon:

Superonline Hız Problemi

Superonline cinnamon.
https://streamable.com/84p8do
GigaFiber Linux cinnamon:

Superonline Hız Problemi

GigaFiber cinnamon.
https://streamable.com/alhq4k

Bütün testler gördüğünüz gibi ekstra bir bilgi test isterseniz yazın eklerim konuya. Yardımlarınızı bekliyorum.

Upload hızından aşırı fazla şüpheleniyordum ve darboğaz yaptığını düşünüyordum. 100 Mbit upload aldım 24 saatlik ve indirmeleri tekrardan denedim. Hepsinde 100 mb/s üstünü görebildim. İndirme yaparken kullandığı uploada baktığımda 50-60 Mbit upload kullanıyordu. Bu da şuna çıkıyor. Gigabit bir download için en azından 50 Mbit upload a ihtiyaç var. 20 Mbit upload ile gigabit indirme sağlayamıyorsunuz gerçek dünyada.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bunu daha önce de bir kaç kişiden duydum. Superonline'ın gizli bir hız limiti koyduğunu düşünüyorum.

Vodafone fibermax kendi altyapısıyla kullanıyordum 200 Mbit bir paketim vardı. Superonline altyapısı binaya geldi ve gigabit paketine kayıt oldum. Kurulum için ekip geldiğinde direkt olarak Vodafone kutusundan fiber kablosunu çıkartıp Superonline kutusuna bağladı ve yeniden kurulum yapmadı kablo çekmedi. Aynı kablo olduğunu ve sorun olmayacağını söyledi. Ben de tamam dedim. Kurulum yapıldı Speedtest yapıp gittiler. 2-3 gündür test yapıyorum. İlk olarak Xiaomi 4A gigabit routera geçiş yaptım. OpenWrt kurdum ve o şekilde kullanıyorum. Cgn IP'de değilim. Şansıma denk geldi herhalde. Arkadaşımda GigaFiber var ve bazı testler karşılaştırmalı olarak atmak istiyorum. Şu anki Speedtest, nperf gibi testlerde gigabiti görebilsem de gerçek dünya testlerinde asla 70 mb/s saniye üzerini göremiyorum. Bununla ilgili bir kayıtta bıraktım inceliyorlar. Sizin de yardımlarınızı bekliyorum.
Superonline Speedtest.

Superonline Hız Problemi

Superonline Fast.

Superonline Hız Problemi

GigaFiber Fast.

Superonline Hız Problemi

Superonline nperf.

Superonline Hız Problemi

Bunların dışında kendi Nokia Ont'ime bağlanıp sinyal değerine bakmak istedim. Gördüğümde sonuç -30 dB di. Bildiğim kadarıyla bu sınır ve çok kötü bir değer. Bu konuyla ilgili bilgili arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

Superonline Hız Problemi

Bu da Linux cinnamon indirme testimiz ben her zaman 70 mb/S da takılırken. GigaFiber 100'ün üstüne rahat çıkabiliyor aynı sunucu aynı program aynı test.
Superonline Linux cinnamon:

Superonline Hız Problemi

Superonline cinnamon.
https://streamable.com/84p8do
GigaFiber Linux cinnamon:

Superonline Hız Problemi

GigaFiber cinnamon.
https://streamable.com/alhq4k

Bütün testler gördüğünüz gibi ekstra bir bilgi test isterseniz yazın eklerim konuya. Yardımlarınızı bekliyorum.

Upload hızından aşırı fazla şüpheleniyordum ve darboğaz yaptığını düşünüyordum. 100 Mbit upload aldım 24 saatlik ve indirmeleri tekrardan denedim. Hepsinde 100 mb/s üstünü görebildim. İndirme yaparken kullandığı uploada baktığımda 50-60 Mbit upload kullanıyordu. Bu da şuna çıkıyor. Gigabit bir download için en azından 50 Mbit upload a ihtiyaç var. 20 Mbit upload ile gigabit indirme sağlayamıyorsunuz gerçek dünyada.
Bende Superonline 1000 kullanıyorum. 20Mbit upload yetmeseydi 993MB/s indirme hızı almazdım. Tabi yine de 20Mbit upload şaka gibi. Bufferbloat değerleri de çok iyi. Frankfurt RETN suncusunda single modda 922 Mbps hız görüyor ve Almanyadaki herhangi bir sunucudan dosya indirme yaptığımda 102-115 MB/s arası indiriyor. Bence sizin değerler de bir sorun yok. İndirme hızı karşı sunucuya göre değişiyor. Youtubeden İDM ile 4K boyutlu videoyu 108MB/s ile indiriyor.
521FCCED-E966-4486-B754-886C5EBC06C8.jpeg
E2E55880-5B10-459C-B9D7-13350182C7E3.png
DEE63C17-0AF8-439A-A3AA-A10EEF2B5A51.jpeg
5A9CB0B5-1D53-4504-8512-6A239F2BD250.jpeg

Bende Superonline 1000 kullanıyorum. 20Mbit upload yetmeseydi 993MB/s indirme hızı almazdım. Tabi yine de 20Mbit upload şaka gibi. Bufferbloat değerleri de çok iyi. Frankfurt RETN suncusunda single modda 922 Mbps hız görüyor ve Almanyadaki herhangi bir sunucudan dosya indirme yaptığımda 102-115 MB/s arası indiriyor. Bence sizin değerler de bir sorun yok. İndirme hızı karşı sunucuya göre değişiyor. Youtubeden İDM ile 4K boyutlu videoyu 108MB/s ile indiriyor. Eki Görüntüle 1491715Eki Görüntüle 1491714Eki Görüntüle 1491716Eki Görüntüle 1491717
Sorunumda iyileşmeler oldu artık o hızları görebiliyorum. Konnektörler de sıkıntı varmış gelip değiştirdiler hat kaybı yaşıyormuşum. Ama dediğiniz testleri yaptığımda o hızlardan eser yok.
Frankfurt RETN single testi.
[URL=https://www.speedtest.net/result/13564332217][/URL]

Bende Superonline 1000 kullanıyorum. 20Mbit upload yetmeseydi 993MB/s indirme hızı almazdım. Tabii yine de 20Mbit upload şaka gibi. Bufferbloat değerleri de çok iyi. Frankfurt retn suncusunda Single modda 922 Mbps hız görüyor ve Almanya'daki herhangi bir sunucudan dosya indirme yaptığımda 102-115 MB/s arası indiriyor. Bence sizin değerler de bir sorun yok. İndirme hızı karşı sunucuya göre değişiyor. YouTube'dan IDM ile 4K boyutlu videoyu 108MB/s ile indiriyor. Eki Görüntüle 1491715Eki Görüntüle 1491714Eki Görüntüle 1491716Eki Görüntüle 1491717

Steam'e hangi sunucudan seçerek download yapıyorsunuz? Modem ve ont marka modeliniz nedir acaba?

Son düzenleme:
Sorunumda iyileşmeler oldu artık o hızları görebiliyorum. Konnektörler de sıkıntı varmış gelip değiştirdiler hat kaybı yaşıyormuşum. Ama dediğiniz testleri yaptığımda o hızlardan eser yok.
Frankfurt RETN single testi.
[URL=https://www.speedtest.net/result/13564332217][/URL]

Steam'e hangi sunucudan seçerek download yapıyorsunuz? Modem ve ont marka modeliniz nedir acaba?
Newyork sunucusu Steam'de. Modem Huawei HG8245X6. Ont cihazi kendi içinde.

Bende de speedtest'de gorulen hizlar 950 civari. Ancak fast sitesinde 620 civari. Neden acaba?
Fast yurtdışı sunucusu çünkü. 620 iyi.

Yeni konular

Geri
Yukarı