Superposition testinde düşük GPU clock değeri

train566

Femtopat
Daha fazla  
Az önce Superposition Benchmark testi yaptım, test boyunca 3070 Mobile 100W 1400MHz gibi çalıştığı için ortalama 45FPS verdi(1080p Extreme) ve 5000CIVArı puan aldı, ancak ağır olmayan oyunlarda clock 1785e kadar çıkabiliyor. Sizce bu durum neden?

Az önce Superposition Benchmark testi yaptım, test boyunca 3070 Mobile 100W 1400MHz gibi çalıştığı için ortalama 45FPS verdi(1080p Extreme) ve 5000CIVArı puan aldı, ancak ağır olmayan oyunlarda clock 1785e kadar çıkabiliyor. Sizce bu durum neden?

Benzer kartların test sonuçları ile karşılaştırdın mı? Test sırasında GPU kullanım oranı %99 muydu?

Benzer kartların test sonuçları ile karşılaştırdın mı? Test sırasında GPU kullanım oranı %99 muydu?

Evet %99, diğer sonuçlar ile karşılaştırmadım.

Ve hayır Nitro Sense'de dengelide.

Nitro senseden yüksek performansa ayarladım pek bir değişim olmadı.

1080p highda 100-90FPS civarı. Medium da ise 130FPS civarı ancak yine de 1440MHz civarı çalışıyor. Darboğazda söz konusu değil işlemci %20 civarlarında.

Mediumda da GPU kullanımı %99sa darboğaz yoktur. Ama daha alt seçeneklerde muhtemelen olacaktır. İşlemcinin genel yüzdesine bakma, herhangi bir çekirdeğin %100 olması darboğaza sebep olur. Bu arada bende de (3060) 17XX civarı superpositionda. Hatta optimizasyonu iyi olan oyun veya benchmark programlarında bu şekilde hep. Ne zaman kötü optimizasyonlu, GPU'yu tam kullanamayan bir oyun oynadığımda o zaman 19XXlere çıkıyor. Ayrıca superposition'da watt değeri maksimumu görür hep. 19XX civarına çıktığı oyunlarda watt değeri daha düşük oluyor.

Mediumda da GPU kullanımı %99sa darboğaz yoktur. Ama daha alt seçeneklerde muhtemelen olacaktır. İşlemcinin genel yüzdesine bakma, herhangi bir çekirdeğin %100 olması darboğaza sebep olur. Bu arada bende de (3060) 17xx civarı superpositionda. Hatta optimizasyonu iyi olan oyun veya benchmark programlarında bu şekilde hep. Ne zaman kötü optimizasyonlu, GPU'yu tam kullanamayan bir oyun oynadığımda o zaman 19xxlere çıkıyor. Ayrıca superposition'da watt değeri maksimumu görür hep. 19xx civarına çıktığı oyunlarda watt değeri daha düşük oluyor.

17xx derken neyi kastettiniz hocam, ve sizce bu laptopu iade ettirmeli miyim daha yeni belki kabul ederler. Fiyatına göre çok güçlü ancak sıkıntı yaratır mı?

17xx derken neyi kastettiniz hocam, ve sizce bu laptopu iade ettirmeli miyim daha yeni belki kabul ederler. Fiyatına göre çok güçlü ancak sıkıntı yaratır mı?

MHz.

Senin asıl konuda gördüğüm kadarı ile sorunun tek kanal ram. Öte yandan ne yaparsan yap yeni nesil oyunlarda böyle saçmalıklar oluyor. Bende de nitro var, bende satmayı düşünüyordum en son ama ne kadar benchmark programı varsa yapıp karşılaştırdım, laptopta sorun yok. Burada da yorumlar olmadığı yönünde. Ama 3 oyundan biri sorunlu çalışıyor. Optimizasyon yüzünden diyip geçicez mecburen. Bu arada ben dual kanal yapınca rami, sorunsuz çalışan %99GPU kullanan oyunlarda FPS artışı olmadı. GPU kullanmayanlar ise biraz daha kullanıyorlar çift kanaldan sonra ama yine yeterli değil. Far Cry 5, Far Cry New Dawn, Snowrunner gibi oyunlarda 1050ti la aldığım performans kadar ya da biraz daha fazla diyelim FPS alıyorum. Aşağıdaki linkte sorunu ve denediğim oyunları paylaştım. Sende de bu şekilde ise durum muhtemelen gerçekten de oyunların dandikliğinden kaynaklanıyor.

MHz.

Senin asıl konuda gördüğüm kadarı ile sorunun tek kanal RAM. Öte yandan ne yaparsan yap yeni nesil oyunlarda böyle saçmalıklar oluyor. Bende de Nitro var, bende satmayı düşünüyordum en son ama ne kadar benchmark programı varsa yapıp karşılaştırdım, laptopta sorun yok. Burada da yorumlar olmadığı yönünde. Ama 3 oyundan biri sorunlu çalışıyor. Optimizasyon yüzünden deyip geçeceğiz mecburen. Bu arada ben Dual kanal yapınca RAM'i, sorunsuz çalışan %99GPU kullanan oyunlarda FPS artışı olmadı. GPU kullanmayanlar ise biraz daha kullanıyorlar çift kanaldan sonra ama yine yeterli değil. Far Cry 5, Far Cry New Dawn, SnowRunner gibi oyunlarda 1050 Ti'la aldığım performans kadar ya da biraz daha fazla diyelim FPS alıyorum. Aşağıdaki linkte sorunu ve denediğim oyunları paylaştım. Sende de bu şekilde ise durum muhtemelen gerçekten de oyunların dandikliğinden kaynaklanıyor.

Benim 3070 100W yani 80+20 mi? Süperpositionda 100W'a kadar çıkabiliyor ama düşük yüklü oyunlarda dediğiniz gibi 122W da çalışıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı