5700 XT'de oyunlarda GPU clock hızı düşük oluyor

FurkanMurat58

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, dün ekran kartını temizledim. Oyun oynarken mavi ekran hatası veriyordu. Bugün fark ettim GPU clock hızı çok düşük PUBG de 45-75 FPS arasında çok düşük performans alıyor. Sorunu bulamadım yardımcı olabilecek var mı? Ekran kartı RX 5700XT. İşlemci R5 3600.

Son düzenleyen: Moderatör:
PUBG gibi oyunlarda GPU kullanımı düşük olduğu için haliyle saat hızları da düşük olacaktır.

Çok aşırı derecede düşüyor hocam sadece PUBG değil birçok oyunda böyle temizlemeden önce 110-130 arası performans alıyordum. Ama şu an 45 FPS'i geçmiyor. Fanlarını falan temizleyip yağladım acaba onunla bir alakası olabilir mi diye düşünüyorum.

Çok aşırı derecede düşüyor hocam sadece PUBG değil birçok oyunda böyle temizlemeden önce 110-130 arası performans alıyordum. Ama şu an 45 FPS'i geçmiyor. Fanlarını falan temizleyip yağladım acaba onunla bir alakası olabilir mi diye düşünüyorum.
Onunla bir alakası olmaz ama sürücüleri DDU ile kaldırıp tekrar kurabilirsiniz. Muhtemelen yazılımsaldır.

Onunla bir alakası olmaz ama sürücüleri DDU ile kaldırıp tekrar kurabilirsiniz. Muhtemelen yazılımsaldır.

Denedim. 2 kere yazılım kaldırdım. Tekrar yükledim WHQL sürümünü. Biraz fazla kaçırdım yağı fanlarına kartın bloğu ve fan etrafına dönmenin etkisiyle sıçramış. Akşam tekrar yağlarını falan temizleyeceğim. MSI Afterburner ile alakası olabilir mi acaba diye onu da kaldırıp tekrar deneyeceğim bakalım.

Denedim. 2 kere yazılım kaldırdım. Tekrar yükledim WHQL sürümünü. Biraz fazla kaçırdım yağı fanlarına kartın bloğu ve fan etrafına dönmenin etkisiyle sıçramış. Akşam tekrar yağlarını falan temizleyeceğim. MSI Afterburner ile alakası olabilir mi acaba diye onu da kaldırıp tekrar deneyeceğim bakalım.
Olabilir veya manuel artırmayı deneyebilirsiniz.

MSI Afterburner sildim. Driveri silip yeniden kurdum değişiklik olmadı. Akşam format atacağım. Başka fikri olan var mı? VRAM'lerde sorun olmaz inşallah.

@Recep Baltaş abim fikrini beyan ederseniz çok minnettar olurum bilginize ve tecrübenize ihtiyacım var fanın birisi dönüyordu kartın birindende ses geliyordu. Bende yıkayıp makine yağı sürdüm damlalık fazla kaçırdı biraz karta gelmişti söküp kartı diş fırçasıyla ve ıslak mendil ile temizledim tekrar taktım. Sabah yine yağ akmış biraz fandan onu fark ettim. Bu durum için önerin nedir kartta herhangi bir sıkıntı var mı nasıl test edebilirim tecrübeni paylaşırsan sevinirim.

Olabilir veya manuel artırmayı deneyebilirsiniz.

Yok hocam. Zaten en alt limiti 1750 de duruyor. Dahada arttırdığımda 2000'lere geliyor o şekildede olmadı. MSI yazılımını sildim yine değişiklik olmadı PUBG düşük Ultra ayarlarda 45-70 arası alıyor. Driveri akşam silip yükledim hatta. Akşam bir format atacağım değişiklik olmazsa içindeki yağ kalıntısı var mı diye içini açıp varsa temizleyip macunlarını değişip kapatırım. Korkum VRAM'lere bir şey olması. Gerçi olmuş olsaydı ekranda bozulmalar olurdu diye düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• IMG-20221109-WA0011.jpg
    IMG-20221109-WA0011.jpg
    56,1 KB · Görüntüleme: 21
  • IMG-20221109-WA0012.jpg
    IMG-20221109-WA0012.jpg
    77,5 KB · Görüntüleme: 19
  • IMG-20221109-WA0002.jpg
    IMG-20221109-WA0002.jpg
    383,6 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:

Yeni konular