Surveillance disk (WD Purple) alınır mı?

teknopat_gorili

Decapat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
MSI B450M Pro M2 / Snowman T6
AMD Ryzen 5 5600
GSKILL 2x16GB RipjawsV Dual Kit
Kioxia Exceria G2 1 TB / Snowman Heatsink
Sapphire NITRO+ AMD Radeon RX 7900 XT Vapor-X
EVGA SuperNOVA 650 G3
Corsair Carbide Series Spec-Alpha

ASUS VP249QGR Monitor
Havit Gamenote H2002p Kulaklık
Gamepower Overlord Klavye
Logitech G300s Mouse
Meslek
Elektrik-Elektronik Müh. Öğrencisi
(Detaylı bilgi, vakti olmayanlar ya da üşenenler direk geçebilir.) Yaklaşık 1 ay önce hem oyun oynamak hem de verilerimi depolamak için WD Blue WD20EZRZ (CMR-5400 RPM) bir disk almıştım. RPM değerinin düşük olduğunu biliyorum ancak buradaki forumları okuyunca kesinlikle SMR disk almama kararına vardım çünkü veri de depolayacağım için uzun ömürlü ve sağlam olması benim için önemliydi. Bu sebepten aynı fiyat bandına 7200 RPM ve SMR bir disk almak yerine bunu tercih ettim. Bir dönem yük altında kullandığım için diskten gelen gürültü artmaya başladı ve artık ne zaman yük binse takırdamaya başlıyor, açıkçası bu da beni tedirgin ediyor. Ayrıca disk dolmuş durumda olduğu için ikinci bir disk alacağım. Buralarda çok övülen P300 ve WD Blue'nun esaslı modelleri uçmuş durumda. 1200 liradan başlıyor ancak bütçem 800 lira.

Kısacası verilerimi depolamak için ucuz yollu (bütçe 800) ve sağlam (yani CMR) bir disk bakıyorum. WD Purple bu konuda kendi fiyat bandındaki tek CMR disk oluşu ile öne çıkıyor. Depolama yapacağım için 5400 devirde olması ve yaklaşık 140-150 mb/s okuma-yazma hızı sağlaması benim için gayet yeterli ki yukarıda bahsettiğim WD Blue da aynı hız değerlerine sahip ve onda oyun da oynadım. Öte yandan 7/24 çalışma garantisinin verilmesi sağlamlığı konusunda beni cezbediyor. Bu koşullarda WD Purple almam sizce mantıklı bir karar mı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı