Çözüldü SyntaxError: invalid syntax Hata

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eiesenhower

Hectopat
Yer
İstanbul
Arkadaşlar yazılıma yeni başladım ve şu an Python öğreniyorum. Dictionary konusundayım. Konu hakkında örnek yapmak istedim ama sürekli "SyntaxError: invalid syntax" hatası alıyorum. Sorun nerede? Mesela e-mail satırını siliyorum bu sefer başka bir satırdan hata veriyor bana.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    1,8 KB · Görüntüleme: 761
  • 2.PNG
    2.PNG
    1,9 KB · Görüntüleme: 725
  • Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    6,1 KB · Görüntüleme: 734
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ali ve Ahmet dictionarylerinde, değerlerden sonra virgül olması gerek.

Ör:

Python:
thisdict = {
  "brand": "Ford",
  "model": "Mustang",
  "year": 1964
}
Yazımı böyle yaparsan iyi olur. Öte yandan, Ali ve Ahmet keyleri de bir dictionary içinde, dolayısıyla Ali'den sonra da virgül koymalısın:

Python:
users = {
    "Ali": {"age" : 23,"adress": "istanbul"},
    "Ahmet": {"age" : 22, "email" : "yyy", "adress": "ankara"}
}

print(users["Ali"]["age"])

Yazımı böyle yaparsan iyi olur. Öte yandan, Ali ve Ahmet keyleri de bir dictionary içinde, dolayısıyla Ali'den sonra da virgül koymalısın:

Python:
users = {
    "Ali": {"age" : 23,"adress": "istanbul"},
    "Ahmet": {"age" : 22, "email" : "yyy", "adress": "ankara"}
}

print(users["Ali"]["age"])
Hocam sorun halloldu, teşekkür ederim. Böyle ufak şeyler beni çok zorluyor yani iki gün sonra unutacağım yüksek ihtimal bu detayı. Not alıyorum ama yazarken sürekli notlara bakmak zorunda kalıyorum bu da moralimi bozuyor.

Her yeni dil öğrenirken olur bu. Bol bol yazdıkça oturtursun, zamanla oturur. Burada, önceden programlama bilgin olup olmadığı da öenmli tabii.

Mesela önceden programlama bilgin varsa, virgüllere, parantezlere aşinaysan, yeni bir dile alışmak daha kolay oluyor. Ama sıfırdan başlıyorsan, bunları anlamak ve oturtmak zaman alabilir.

Bol bol pratik her şeyi çözecektir. :)

Her yeni dil öğrenirken olur bu. Bol bol yazdıkça oturtursun, zamanla oturur. Burada, önceden programlama bilgin olup olmadığı da öenmli tabii.

Mesela önceden programlama bilgin varsa, virgüllere, parantezlere aşinaysan, yeni bir dile alışmak daha kolay oluyor. Ama sıfırdan başlıyorsan, bunları anlamak ve oturtmak zaman alabilir.

Bol bol pratik her şeyi çözecektir. :)
Sıfırdan başlıyorum :) Sanırım dediğiniz gibi normal bir durum. Tekrardan çok çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için efendim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı