SYS fan soketine 2 pin fan takmak

EIljah

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi sosyaller, üzerinde CPU ve SYS_fan bulunan bi anakartın SYS_fan kısmına eski ve çalışan bir güç kaynağından çıkartılmış 12V değere sahip 2 pinli fan taktım, amacım fanın düzgün çalışıp çalışmadığını test etmekti fakat SYS_fanın soldan iki portuna taktığım fan çalıştı, kasa 3-4 saniye içerisinde reset attı atmayada devam etti. Fanı çıkartıp çalıştırdım ve reset sorunu olmadı. Burada merak ettiğim konu acaba bu fan yanlış yere takıldığı içinmi PC reset attı yoksa bir fan reset attırabilecek bir sorun çıkartır mı? Anakart belirttiğim gibi üzerinde CPU ve SYS fan bulunan eski bir model ve fan çalıştı.

Bende öyle düşündüm ama bir kaç yerde anakartta bulunan 3 pinli girişlere 2 pinli fanın takılıp çalıştırıldığı yazılmış, bu garip soruyu sormamdaki sebep basit bi fanın zararı dokunabilir mi.

İşin aslı ben o fann kablosuyla biraz oynadım ve reset problemi bayağı bir eskiden de olmuştu. Büyük ihtimal ya fanın kablosunu yanlış taktım ya da sorun başka bir şeyden kaynaklanıyordu.

3 tırnağı olan fan girişinin soldan iki tırnağına taktığımda sorunsuz çalışmıştı en son fakat ben yinede kullanmadım fanı daha sonra. Senin bir problemin varsa buyur yaz hocam, belki fikir verebilirim.

İşin aslı ben o fann kablosuyla biraz oynadım ve reset problemi bayağı bir eskiden de olmuştu. Büyük ihtimal ya fanın kablosunu yanlış taktım ya da sorun başka bir şeyden kaynaklanıyordu.

3 tırnağı olan fan girişinin soldan iki tırnağına taktığımda sorunsuz çalışmıştı en son fakat ben yinede kullanmadım fanı daha sonra. Senin bir problemin varsa buyur yaz hocam, belki fikir verebilirim.
Yok ben temkinli olmak için sordum, denedim zaten sorun yok fakat 2 pin olduğu için hep maksimumda çalıştı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı