System %100 Disk Kullanımı

dencet

Decapat
Yeni bir PC topladım geçenlerde. Ryzen 1200, GTX 1050TI, 8 GB RAM ve 1 TB HDD var. Bilgisayar ilk açıldığında disk kullanımı %100 oluyor. Aradan 4-5 dakika geçince %0'a dönüyor. Bazen de sistem açılalı uzun bir süre geçtikten sonra yapabiliyor. Diski kullanan "System" olarak görünüyor. Hızlı getir ve sistemin bazı şeyleri kullanıyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem ilk açıldığında bazı programlar ve hizmetleri açmaya çalışır bu durum disk kullanımını %100'e çıkarır ve 4-5 dakika sonra normale döner. Sizde de durum bu şekilde seyrettiğinden dolayı herhangi bir sorun yok gibi görünüyor.

@Dr. Bıyık! bu bilgi doğru değildir. 5400 RPM HDD var ise sorun yaşanır fakat 7200 özellikle 15000 RPM HDD'lerde bu tarz sorun yaşanmıyor.

4. dısında dedıklerının hepsını yaptım 4.yu yapmamamın sebebı eger pc ıcın bı zararı yoksa benım ıcın sorun yok ılk 5dk dısk %100 olsa sorun yok ama ılla kapat dıyorsan kapatırım

Hızlı getirme bu soruna büyük olasılıkla sebep oluyor. Bu nedenle bunuda kapatmanızı öneririm.

Şimdi bir sistem düşün ve bu sistem açılırken birçok bileşenle açılıyor. Sistemin doğru açılabilmesi için ne yaparsın, biraz vakit verirsin değil mi. Öyleyse bilgisayar açıldığında da biraz izin ver de sistem bir kendine gelsin. Çok mu acelen var?

@Dr. Bıyık! bu bilgi doğru değildir. 5400 RPM HDD var ise sorun yaşanır fakat 7200 özellikle 15000 RPM HDD'lerde bu tarz sorun yaşanmıyor.

Hayır yaşanıyor, şahsen ben test ettim, eğer Windows 10 kullanıyorsan SSD almanı şiddetle tavsiye ederim ne kadar uğraşırsan uğraş disk kullanımını düşüremezsin, hep kasar zaten topladığım PC'lerde tek tek HDD denedim sorun gene aynı.

Yeni konular

Geri
Yukarı