System diski %100 kullanıyor

ElemenTalus

Decapat
Daha fazla  
Laptopumu açtığımda 2-3 dakika boyunca System, diski %100 kullanıyor. Sonra %0-%5'e düşüyor, arada %75'e kadar yükseliyor. Dosya konumu göstere bastığımda ntoskrnl.exe'yi gösteriyor. Bu normal mi? HDD kullandığım için mi oluyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Windows NT ile alakalı bir hizmetmiş bu durumu hiç yaşamadım fakat o exe yi YouTube da aratarak çözüme varabilirsiniz diye düşünüyorum bir çok video mevcut.

Artık işletim sistemlerinde HDD kullanılmıyor ve tavsiye edilmiyor. Ne yaparsanız yapın binlerce çözüm yolunu deneseniz bile bu hep böyle devam edecektir. İmkanınız var ise en yakın zamanda SSD ye geçin ve işletim sistemini SSD ye kurun. HDD yi de HD Tune yada Crystal Disk Mark programları kontrol edin sorunu yok ise depolama olarak kullanın.

Laptopumu açtığımda 2-3 dakika boyunca System, diski %100 kullanıyor. Sonra %0-%5'e düşüyor, arada %75'e kadar yükseliyor. Dosya konumu göstere bastığımda ntoskrnl.exe'yi gösteriyor. Bu normal mi? HDD kullandığım için mi oluyor?
ntoskrnl.exe Windows işletim sisteminin bir parçasıdır. Eğer bilgisayarın benimki gibi eskiyse ve SSD yoksa diskin %100 olması normaldir. Benimde geçen gün %100 disk sıkıntım olmuştu biraz bekleyince düzelmişti, bu Windows Update kaynaklı oluyor diye biliyorum, Update yaparken diski baya kullanıyor. Ama Şüphelendiğin bir şey varsa Malwarebytes yükleyip tarama yapabilirsin.

HDD kullandığınız için oluyordur. Ya SSD geçeceksiniz ya da hizmetlerden arındırılmış bir Windows kullanacaksınız. Tabii yine de bir SSD kadar olamaz.

Artı -1 Eksi
Çözümü SSD. Eğer şu an alamayacaksanız Windows 10 LTSB sürümleri var onu kurun(önerim 1607 sürümü). Hafif retro uygulamalardan arındırılmış oluyor bir nebze olsa HDD rahatlar.

Geri
Yukarı