System kesintileri %100 CPU kullanımı

bassholder

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, 1-2 aydır bilgisayarımda anlamlandıramadığım bir problem var. Sesler takılma-cızırtımsı bir halde cızırdıyor arada sırada. Mesela Discord'da arkadaşlarımla FIFA oynarken sesim robotlaşıyor(lagdan değil.)
Görev yöneticisini açtığımda 1-2 saniyeliğine %100 CPU kullanımı görüyorum, sistem kesintileri tarafından kullanılıyor.
Sorunun bu olduğuna eminim, bilgisayarımı iki defa formatladım ve sorun hala devam ediyor. Ne yapabilirim?

@Murat
Sıfırladınız mı yoksa temiz kurulum mu yaptınız? Ayrıca BIOS güncel mi ve henüz mavi ekranla karşılaştınız mı?
Sıfırlamak istedim, sıfırlamak istediğimde bu bilgisayarı sıfırlayamadık vs. dedi.
Sonra Windows'u ISO olarak indirdim, setup olarak başlattım. O da bu bilgisayarı sıfırlayamadık dedi, bi iki kere yeniden başlatarak vs. bir şekilde başardım. Açıkçası ISO dosyasıyla kurulum formata mı girer sıfırlamaya mı emin değilim, sıfırlama olur sanırım.
Ve hayır hiçbir mavi ekranla karşılaşmadım.

Yazılımsal olarak eksikliklerden kaynaklı sanırım. Söyleyeceğim adımları uygularsanız düzeleceğine inanıyorum.

Öncelikle bilgisayarınızda bulunan Microsoft .NET Framework, Microsoft Visual C++ ve DirectX yazılımlarının güncel sürümlerini kullandığınızdan emin olunuz.

Bilgisayarınızın BIOS, chipset, ekran kartı ve diğer aygıtlarının, Windows 10 işletim sistemi ile uyumluolan güncel sürücülerini kurunuz.

Görüntü + s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp enter tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, dos ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda,

Görüntü+ s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek enter tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /cleanup-image /scanhealth.
DISM.exe /Online /cleanup-image /restorehealt.

Sorununuz giderilmez ise, yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturarak durumu test ediniz.

Yazılımsal olarak eksikliklerden kaynaklı sanırım. Söyleyeceğim adımları uygularsanız düzeleceğine inanıyorum.

Öncelikle bilgisayarınızda bulunan Microsoft .NET Framework, Microsoft Visual C++ ve DirectX yazılımlarının güncel sürümlerini kullandığınızdan emin olunuz.

Bilgisayarınızın BIOS, chipset, ekran kartı ve diğer aygıtlarının, Windows 10 işletim sistemi ile uyumluolan güncel sürücülerini kurunuz.

Görüntü + s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp enter tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda, BURADA yer alan dosyayı masaüstüne indirip, sıkıştırılmış dosyadan çıkartınız. Çıkarttığınız Allupdate.bat dosyasına sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile çalıştırınız. İşlem tamamlanıp, dos ekranı kapandıktan sonra test ediniz.

Sorunun devam etmesi durumunda,

Görüntü+ s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye aşağıdaki komutları sırasıyla girerek enter tuşuna basınız.

DISM.exe /Online /cleanup-image /scanhealth.
DISM.exe /Online /cleanup-image /restorehealt.

Sorununuz giderilmez ise, yeni bir Windows kullanıcı hesabı oluşturarak durumu test ediniz.

Hiçbir adımda sorunum düzelmedi, allupdate.bat dosyasından sonra CPU kullanımı düştü, %70 ile açılıyor artık. Son adımda da bu uyarıyı aldım. İlkinde de bunu aldım ikincisinde de.

Eki Görüntüle 637590

Sonlarında ki "." işareti olmadan giriniz lütfen.
Dediklerinizi uyguladım, işlemci kullanımım ciddi anlamda düştü. Yapmadan önce %100 ile başlıyordu ve düşüyordu, şimdi %60 ile başlıyor ve Sistem Kesintileri yok. Bilmiyorum %60'dan açılması hala garip geliyor bana ama, en azından %100 yok. Ses takılmaları vs. devam edecek mi hiç bilmiyorum, ama etmediği sürece ya da oyunlarım donmadığı sürece orada ne yazdığının bi önemi yok. Teşekkür ederim. Eğer bu %60-70 konusunda bi fikriniz varsa duymak isterim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı