SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION mavi ekran hatası

styrcn

Centipat
Arkadaşlar merhaba, forumda yeniyim ve 3 4 gündür sinir krizi geçirip en son buradan destek alma kararı aldım, doğru yer umarım burasıdır. Gelelim sorunuma;

Gigabyte B450M S2H model anakartım ve Corsair CMK8GX4M1D3000C16 model 8 GB RAM'im bulunuyordu. Gidip bir tane da aynı RAM'den aldım 2. el. RAM'in sorunlu olduğunu hiçbir test sonucu göremedim ki zaten tek başına çalışıyor. Toplamda 2*8 RAM oldu ve anakart üzerinde 2 tane RAM slotu bulunmakta. Buraya kadar her şey ok. Sinir bozucu olan şey RAM'leri beraber kullanınca sürekli mavi ekran alıyorum ve genelde bu hata SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION (0x0000003B) kodlu. Tek tek RAM'leri deneyince hiçbir sıkıntı yok. Memtest veya Windows Memory diagnostic üzerinde hiçbir hata yok. Testleri tek ve Dual RAM varken yaptım yine de sorun yok. BIOS güncel ekran kartım güncel Windows güncel. Son aldığım .dmp dosyası şurada

Kaspersky vardı yabancı bir kaynakta onun sıkıntı yarattığını gördüm kaldırdım. Sistemim üzerinde Windows dahil her şey lisanslı.
Yine bir yerde BIOS Update olduktan sonra CMOS yapmak gerektiğini gördüm fakat bunu denemedim.
Bunların yanı sıra RAM'lerin BIOS üzerindeki ayarlarını hiç değiştirmedim ve ne durumda olduklarını bilmiyorum. Alakası varsa onları da gönderebilirim.

Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer axmp açtıysanız kapatın 2 ramdede sonra 2'sını takıp axmp açın ve deneyın. Ya da RAM overclock yaptıysanız underclock yapıp frekansları eşitleyin. Bu arada 2. el RAM takılıyken biostakı frekans değeri ile sıfır raminizin BIOS'taki frekansını atarmasınız. Bence sorun frekanslar eşit değil.

Kit olmadığı için hata alıyor olabilirsiniz. Kit olan uyumluluk listesinde olan RAM'lerle değiştirin.

Windows güncel değil 1909'a formatlayın. BIOS default yapıp kaydedin. RyzenMaster kurmayın format sonrası.

Eğer axmp açtıysanız kapatın 2 ramdede sonra 2'sını takıp axmp açın ve deneyın. Ya da RAM overclock yaptıysanız underclock yapıp frekansları eşitleyin. Bu arada 2. el RAM takılıyken biostakı frekans değeri ile sıfır raminizin BIOS'taki frekansını atarmasınız. Bence sorun frekanslar eşit değil.

Axmp olayını tam olarak bilmiyorum araştırıp nasıl yapıldığına bakıp deneyeceğim. Overclock yapmadım hiç fakat frekans olayını araştırdım onu da deneyeceğim. Çok teşekkürler @Zurich.

Kit olmadığı için hata alıyor olabilirsiniz. Kit olan uyumluluk listesinde olan RAM'lerle değiştirin.

Windows güncel değil 1909'a formatlayın. BIOS default yapıp kaydedin. Ryzenmaster kurmayın format sonrası.

Ürünü almadan önce Dual olarak kullanmaya engel bir durum olmadığını görmüştüm aldığım firma da aynısı söylediler. Ürün yorumlarında da 2 adet alıp kullanan birçok kişi gördüm. Windows güncel değilmiş şu an son süreme güncelleniyor, güncellendikten sonra tekrar 2*8 olarak deneyip eğer sorun devam ederse bu frekans olayına bakacağım. Ayrıca Ryzen Master uygulamasını yeni kurdum son test öncesi belki bir yarararı olur diye :) BIOS default yapma olayını açar mısınız? İnanın çok yabancıyım bu konulara :) çok teşekkürler @Murat5038.

BIOS'a girip optimize default yapıp Save yapacaksınız.

Windows'u yeni sürümüne güncelledim. Normalde test yapmak için oyun oynuyordum ve 10 15 dk ya atıyordu şu an CS:GO oynuyorum 15 dakika oldu hala mavi ekran vermedi. RAM frekans uyuşmazlığı konusunda sizin düşünceniz nedir? Eğer tekrar mavi ekran verirse onu deneyeceğim. Teşekkürler @Murat5038
tekrar mavi ekran hatası aldım bu sefer normalden biraz uzun sürdü hatayı almam. Bu karşılaştığım 4. farklı mavi ekran hata kodu, konu başlığında belirttiğim kod en çok aldığım idi. Yeni kodumuz APC_INDEX_MISMATCH (0x00000001). Biraz araştırma yaptığımda network ile ilgili Driver'lardan kaynaklı olacabileceği söyleniyor. Ne kadar doğru bilmiyorum. Aygıt yöneticisi üzerinden yaptığım Driver sorgularında hepsi "güncel" olarak görünmesine rağmen sitelerine girdiğimde çoğu donanımın güncellemesi olduğunu fark ettim ve güncelledim. Minidumb dosyasını şuradan görebilirsiniz.

Son olarak sırasıyla BIOS'u default a getirmeyi deneyeceğim (hiç oynamamış olmama rağmen). O da olmazsa RAM frekanslarına bakacağım.

Sonuç olarak eğer benim gibi oyun oynamayan birisi iseniz bu kadar saçma işleyen bir işletim sistemine para vermenizi önermem, gidin misler gibi Mac veya Macbookunuzu alın ne mavi ekran alırsınız ne de başka bir şey. 2. bilgisayarım olarak MacBook Pro kullanıyorum ve bir kere beni yarı yolda bırakmadı. 4 günümü yiyen sayın Microsoft Windows teşekkürler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada BIOS üzerine RAM ayarlarının olduğu sayfanın görseli mevcut.

Son düzenleme:
BIOS default yaptın mı?

Evet son mesajımdan sonra yaptım. Şu an günlük kullanıma geçtim umarım düzelir. Fakat arada render alırken falan RAM ihtiyacım olacak bu RAM'ler 3000MHz. Tam performansta kullanamayacak mıyım? Eğer öyle ise bana uyumlu diyen firmaya geri iade edeceğim RAM'i. 2. el adlığım RAM'de 2 aylık RAM onu da gönderebilirim.
Bu arada tüm mavi ekranlarda sorun veren file ntoskrnl.exe acaba kerneli ilgilendiren bir sorun olduğu için mi yoksa bir ipucu mu sorun ile ilgili.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
edıt: yazıyı yazdıktan 3 dk sonra CS:GO'ya girdim test amaçlı. 2 3 dakika içinde yine başlıktaki mavi ekran kodunu aldım. RAM'ler tek başına kullanıldığında sorun çıkarmazken ve her şey güncel iken PC'de. Beraber kullanınca neden bu hatayı veriyor. Gerçekten çıldıracağım. Minidump dosyası burada
Ayrıca 2 monitör kullanıyorum. Birisi direkt DVI ile bağlı diğeri dönüştürücü ile HDMI'a bağlı.

Son düzenleme:
Beraber kullanınca neden bu hatayı veriyor.
En başta yazdık kit değil diye.
Bunlardan birinden alın.
Ayrıca 2 monitör kullanıyorum. Birisi direkt DVI ile bağlı diğeri dönüştürücü ile HDMI'a bağlı.
Ekran kartına bağlıysa sorun yok. BIOS'dan dahili GPU kapalı değil çünkü. Dahiliye takıyorsan sorun olması mümkün.
Hariciye takıyorsan da panelden ayarlarını yaptıysan monitörlerin sıkıntı olmaz. Değiştirirken hata alıyorsan normal olabilir sonrasında kullanırken bir sorun yapmıyorsa, yapıyorsa o monitörün sürücüsünden veya desteklenen çözünürlükle aynı yapmayı dene.

RyzenMaster kurmayın dedim format sornası hala kurulu, CPUZ de kaldırın. NZXT CAM kaldır. RGB kontrol eden birden fazla yazılım olmasın.

Son düzenleme:
En başta yazdık kit değil diye.
Bunlardan birinden alın.

Ekran kartına bağlıysa sorun yok. BIOS'dan dahili GPU kapalı değil çünkü. Dahiliye takıyorsan sorun olması mümkün.
Hariciye takıyorsan da panelden ayarlarını yaptıysan monitörlerin sıkıntı olmaz. Değiştirirken hata alıyorsan normal olabilir sonrasında kullanırken bir sorun yapmıyorsa, yapıyorsa o monitörün sürücüsünden veya desteklenen çözünürlükle aynı yapmayı dene.

Ryzenmaster kurmayın dedim format sornası hala kurulu, CPU-Z'de kaldırın. NZXT cam kaldır. RGB kontrol eden birden fazla yazılım olmasın.

Format atmadım bilgisayara kendi Update etme yazılımı ile Update ettim. Ryzen Master ve diğer programlar sorun başladıktan sonra kuruldular. Onları kaldırıp tekrar bir deneyeceğim. Evet kit değil dediğinizi biliyorum, okudum fakat veren firma (İtopya ve kendileri hiçbir şekilde dönüş yapmıyorlar) bunu uyumlu diye verdiler. Hardwareden çok anlamasamda kit nedir biliyorum ve kendilerine ileride upgrade yapacağımı o yüzden aynısından alıp kullanabileceğim bir anakart ve RAM ikilisi olması gerektiğini söylemiştim. Demek ki güvenmeyip her işte olduğu gibi kendin kontrol etmelisin. Ayrıca RAM'leri geçtim Windows'da tam olarak sorunun ne olduğunu anlatan bir yazılım mevcut değil mi? Neden bu kadar zor her şey. Tamamen Windows'tan anlamayan bir cahil olarak soruyorum. Zamanınızı ayırıp buradan bilgi verdiğiniz için ve vermeye devam ettiğiniz için de size ayrıca çok teşekkür ediyorum :) @Murat5038.
-----------------------------------------------------------------------------------
İlgili programları kaldırdım ve bilgisayar bu sefer başka bir mavi ekran verdi. Aldığım 5. farklı mavi ekran hatası oldu. SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED(0x1000007E). Minidumb dosyası

Ramlerin kit olmayışını falan anladım da bu kadar farklı kodları görüyor olmam normal mi ? internette türkçe ve yabancı birkaç forum ve amazon, hepsiburada gibi e ticaret sitelerinde aynı anakart ile 2 tane bu üründen sorunsuz kullanan arkadaşlar var. Fabrika çıkışı aynı marka aynı model cihazların farklılıklar gösterebileceğinin farkındayım fakat bu kadar da farklı olması normal mi :)

Format atmayı denemeli miyim sizce ? (arşivimi düzenlemem bi hayli zaman alacak)

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı