Tablaya yapışan baskının tablaya yapışması nasıl engellenir?

newage

Femtopat
Ender 3 S1 model yazıcımla abs kullanarak bir baskı almaya çalıştım. İlerleme henüz %2 olmamışken baskı işlemini durdurdum; çünkü, yazıcı hareket ederken sürtünme sesi geliyordu ve baskının üzerinde hareket ederken iz bırakmıştı nozzle. Ardından baskıyı durdurdum, ve hiç beklemeden baskıyı sökmeye çalıştım. Lâkin baskı hiçbir türlü çıkmadı. Yeni tabla satın alacağım; size sorum, neden bu baskı, bu tablaya yapıştı. Ve ne yaparsam bir daha yapışmaz. benim bir tahminim var, ama konuya hakim olanlardan öğrenmek isterim. Teşekkürler. Konuya ilişkin görseller ekte.

Dosya Ekleri

• img (1).jpg
    img (1).jpg
    292,8 KB · Görüntüleme: 44
  • img (2).jpg
    img (2).jpg
    116,5 KB · Görüntüleme: 37
  • img (3).jpg
    img (3).jpg
    174,8 KB · Görüntüleme: 30
  • img (4).jpg
    img (4).jpg
    214,9 KB · Görüntüleme: 32
  • img (5).jpg
    img (5).jpg
    653,4 KB · Görüntüleme: 36
Son düzenleyen: Moderatör:
Tabla ile nozzle arasını çok sıkıştırmışsın. Resmen tablaya sürte sürte kazımış plastiği. Yatak ayarını doğru yapman gerek.

Tabla ile nozzle arasını çok sıkıştırmışsın. Resmen tablaya sürte sürte kazımış plastiği. Yatak ayarını doğru yapman gerek.
Hocam A4 kağıdını zorlayarak geçen bir şekilde ayarladım. En iyi ayar nedir; kağıda ne kadar baskı uygulamalı sizce.

Yeni tablalık bir duruma benzemiyor.
Teşekkürler hocam, yedek olarak da bulunması iyi olacaktır.

Hocam A4 kağıdını zorlayarak geçen bir şekilde ayarladım. En iyi ayar nedir; kağıda ne kadar baskı uygulamalı sizce.
Zorlayarak geçmeyecek işte orda hata yapmışsın. 🤣
Hafifçe, tatlı tatlı dokunacak kağıda. Bu arada ABS filament ile baskı almak zordur deneyim ister. Gidip en zor filamentlerden biriyle başlamışsın. :)

Ben ayarı genelde sentil çakısıyla yapıyorum. Daha kolay ve sağlıklı ayar oluyor.

Zorlayarak geçmeyecek işte orda hata yapmışsın. 🤣
Hafifçe, tatlı tatlı dokunacak kağıda. Bu arada ABS filament ile baskı almak zordur deneyim ister. Gidip en zor filamentlerden biriyle başlamışsın. :)

Ben ayarı genelde sentil çakısıyla yapıyorum. Daha kolay ve sağlıklı ayar oluyor.
Heves ile girdik işte hocam, tecrübe ederek öğreniyoruz 🙂. Makinadan gelen PLA ile baskı alırken hiçbir sıkıntı yoktu, ama ek olarak ABS aldım. Bundan sonra da özel bir sebebi olmadıkça kullanmam ABS'yi. Yanıtınız için teşekkürler. Sentil çakısı ile ne yapmalıyım kullanacak olursam?

Heves ile girdik işte hocam, tecrübe ederek öğreniyoruz 🙂. Makinadan gelen PLA ile baskı alırken hiçbir sıkıntı yoktu, ama ek olarak ABS aldım. Bundan sonra da özel bir sebebi olmadıkça kullanmam ABS'yi. Yanıtınız için teşekkürler. Sentil çakısı ile ne yapmalıyım kullanacak olursam?
PLA yada PETG kullan. ABS deneyimsiz kişinin kolay kullanacağı bir filament değil. Ayrıca ABS baskı sırasında zararlı gazlar çıkıyor. İyi havalandırılmayan bir ortamda baskı yapma.

Sentil çakısı ile de zorlanırsın hiç bulaşma. PLA+ ve PETG ile kağıt ayarıyla devam et.

PLA yada PETG kullan. ABS deneyimsiz kişinin kolay kullanacağı bir filament değil. Ayrıca ABS baskı sırasında zararlı gazlar çıkıyor. İyi havalandırılmayan bir ortamda baskı yapma.

Sentil çakısı ile de zorlanırsın hiç bulaşma. PLA+ ve PETG ile kağıt ayarıyla devam et.
Tekrardan teşekkür ederim hocam, eğer vaktiniz varsa; bu linkteki konudaki sorunuma da yardımcı olur musunuz? Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı