Tabletteki Windows 8.1 lisansı PC'ye girme

furkan15963

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar Microsoft' un öğrencilere yapmış olduğu uygulama ile Windows 8.1 Pro Keyi için başvuru yaptım. Yalnız 2-3 hafta geçmiş olmasına rağmen cevap gelmedi bende dayanamadım format atmaya karar verdim.

Format sırasında key istiyor ve ben formatı dvd üzerinden yapıyorum. Bu forum üzerinden bir kaç konu okudum ama dvd salt okuyucu olduğu için dosyalarda oynama ve ekleme yapamıyorum.
Bende elimde mevcut kullandığım tabletin keyini kullanabilirmiyim ? Kullanırsam tablete sıkıntı olur mu ?
Şuan ben ne yapmalıyım ?
Nasıl Windows 8.1 Pro ya geçebilirim ?

Not: Şuan kullandığım işletim sistemi Linux Mint 17.1 .İSO yu K3b programı ile yaktım.
Linux Mint den çok memnunum. Masaüstünde Windows' a geçicem. Yanlış anlaşılma olmasın.

Tabletteki lisans özel ve cihaz donanımlarına göre alınmış bir lisans. Başka tablette veya PC'de kullanılamaz. Format için de USB bellek kullanın. DVD ile format atmak baş belası bir işlem.
8GB lık bir tane USB ile yazıcam o zaman .İSO 'yu.
Lisans sormaması için forumda bulunan dosyayı atıyorum ama gene salt okuyucu hatası veriyor.
Ben korsan kullanmıcam. Key geldiğinde orjinale geçicem ama bir tane oyun var onu oynamak istiyorum artık.
Peki bir şey sorucam.
Windows açıklarıyla ve hatalarıyla ünlü bir işletim sistemi. Ve her an çökmeye hazır olan ayrıca her işi yüksek paralara talep eden bir işletim sistemi. Windows da sürücü denen illeti yüklememiz gerekir.
Linux ise açıkları olmayan. Ve kullanılan herşey para olmayan bir işletim sistemi. Sürücü gerekmez.

1. İnsanlar neden Windows 'u tercih eder ?
  2. Oyun yapımcıları neden Windows' u tercih eder ?
  3. Şuan bir oyun için Windows' a geçmeye çalışıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Lisans sormaması için forumda bulunan dosyayı atıyorum ama gene salt okuyucu hatası veriyor.
Bunun sebebi DVD kullanıyor olmanız konudaki ilk mesjaımda da söylediğim gibi. USB bellek kullanacaksınız.

Windows açıklarıyla ve hatalarıyla ünlü bir işletim sistemi.
Bunun nedeni Windows'un en çok kullanılan işletim sistemi olmasıdır. Dolayısıyla hackerlar mantıklı oplarak açık bulmak için azınlık yerine çoğunluğu tercih ediyor. Burada Windows'un hiçbir suçu yok ki zaten bu hatalar da işletim sistemine gelen yama ve güncelleştirmeler ile sürekli çözülüyor. Bugün iOS'ta bile garip garip buglar varken Windows'un açıklarına takılmak çok mantıksız. Açığı olmayan bir işletim sistemi kesinlikle yoktur.
Linux ise açıkları olmayan. Ve kullanılan herşey para olmayan bir işletim sistemi.
Açık olmasaydı emin olun dağıtımlar sürekli güncellenmez ya da Ubuntu her sene yeni bir sürüm çıkarmazdı...
Sürücü gerekmez.
Sürücüler olmadan işletim sistemi donanımı tanımaz ve çalıştırmaz. İşletim sisteminin sürücüleri otomatik kurmasını sürücü gerekmediğine bağlıyorsanız büyük yanılgı içerisindesiniz. İşletim sistemleri kurulan sistemlere özel sürücüleri bünyesinde barındırır ve kurulum esnasında yükler, yüklemesi şarttır.

İnsanlar neden Windows 'u tercih eder ?
Popüler olmasından ve insanların senelerce Windows kullanmasından dolayı.
Oyun yapımcıları neden Windows' u tercih eder ?
Yine popülerlik. Windows yerine çoğunluk olarak Linux kullanılsaydı Linux tercih edilirdi.
Şuan bir oyun için Windows' a geçmeye çalışıyorum.
Sorduğunuz 2 sorunun cevabı 3. sorunun ta kendisi desem :)

Bunun sebebi DVD kullanıyor olmanız konudaki ilk mesjaımda da söylediğim gibi. USB bellek kullanacaksınız.

Zaten USB ile denedim. Gene olmadı. Salt okuma hatası verdi. Key istiyor. Ben zaten orjinal keyi giricem ama microsoft' dan öğrenci için verilen key i bekliyorum. Şimdi key gelene kadar ben Windows kuramayacak mıyım ?
Wine programı ile açsam oyunu bazı sorunlar olabiliyor. Çünkü oyun Windows için yapılmış ve .exe, .deb olsa sorunsuz oynayacağım.

Linux dağıtımların güncellenmesi işletim sistemine gelen yenilikler. Her işletim sisteminde açık vardır ama Linux de çok az vardır. Ayrıca bir sorunun olsa güncelleme beklemene gerek yok. Bilgisayardan anlıyorsan kaynak kodları dağıtıma açık olduğu için sorunu kendin bile çözebiliyorsun. Ayrıca bunu örneğin Debian kullanıyorsan Debian topluluğunda paylaşırsan kendi kendine övünürsün. :) Egonu tatmin edersin.

Sürücü kısmı ise Linux işletim sisteminin içinde gerekli bütün sürücüler geliyor. Sonradan yüklemeye gerek kalmıyor.
Ayrıca bir deneyin görürsünüz. Benim 1 TB Harici HDD mi Windows 930 GB görüyor. Linux ise Tam 1.0 TB olarak görüyor. = 1024 GB
Ben eskiden Windows Vista kurmuştum bir arkadaşıma. Mause takıyorsun çalışmıyor, çünkü sürücüsü yok. Klavyenin tuşları bambaşka iş yapıyordu. Tamam Vista sorunluydu ama sonuçta para ile satılıyor ve bunların testden geçirmeleri gerek. Ben sürücüleri yükleyene kadar canım çıkmıştı sonra sinirlenip haydi linux. Ve bedava. Arkadaşım bile demişti bu daha iyi biz neden Windows kullanıyoruz demişti.
Bi kere Microsoft Office ücretli bir uygulama. Kullanıcağın cihaz başına para ödüyorsun. Linux de Libre Office bedava istersen 1000 cihazda kullan, aynı işi görür mü tartışılır ama benim şahsi görürşüm kullanmasını bilirsen aynı işi görür. En azından benim düşüncem, parası olmayanlar korsan Windows kullanıcakları yerine bi debian kursunlar eğer debiandan anlamazlar ise ubuntu olmadı mint kursunlar. Hem sistemleri eski veya kötü ise PC' lerinin hızı tadından yenmez.
Sohbet güzel ben saatlerce konuşabilirim. :) Ama şu işimi halledeyim bi.

Son düzenleyen: Moderatör:
İmaj yazdırmada Rufus kullanın:

UEFI Windows 8.1 USB'ye Yazma | Technopat Sosyal

ei.cfg dosyası işe yaramıyorsa konudaki geçici lisansları girin lisansınzı gelene kadar:

Windows 8.1 RTM Türkçe İndirme Bağlantıları

Not: Size gelecek olan Embedded, Windows 8.1 Pro kurarsanız daha sonra alacağınız lisans ile sürümler uyuşmadığından doalyı etkinleştirme yapamazsınız.

Bios dan boot ayarlarını yaparken USB çıkmıyor. Tek çare DVD ama olmuyor.
Sorunu tam olarak anlamadım .İSO yu yazıp üzerine ei.cfg dosyasını ekleyemiyorum.
Ve her seferinde lisans soruyor.
Bu sorunun tam olarak çözümü nedir ?

USB görünmüyorsa belleği MBR olarak baştan yazdırmanız gerekebilir. ei.cfg olmuyorsa dediğim gibi geçici lisansları kullanacaksınız.
Bu geçici lisansı nerden temin edebilirim.
Bios da 3 tane boot seçeneği var.
1. CD/DVD
2. HDD
3. Flopy

USB ile olmucak alaşılan. Ama geçici 2 haftalık bile olur key gerekiyor şuan.

Şu sisteminizin özellikleri ve şu anki işletim sistemi nedir ? Anakart modeli vs ?

Ama geçici 2 haftalık bile olur key gerekiyor şuan.
Bunu cevapladım! Konuda bir bölümü paylaşılan geçici lisansları bulup gireceksiniz.

Hayır bir de MBR diyorum MBR yazdırıyıor musunuz ? Bana cevapları pek okumuyorsunuz gibi geldi......

1. CD/DVD
2. HDD
3. Flopy
HDD bölümüne girin belki orada bir USB bellek vardır....

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı