Tag atmaya yeni başlayanlar için ufak tavsiyeler

wiquart

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, bu konuyu açma sebebim Türkiye'de tag atma ile ilgili çok kısıtlı kaynağın olması bende bu kısıtlı kaynağa bir kaynak daha ekleyim dedim burada yazacaklarım artık tagin ne olduğunu bilen atmaya başlayanlar içindir hazırsanız başlayalım.
1- sosyal olun mümkünse semtinizde olan writerları(tag atanlara denir) tanıyın ve onlarla konuşun bu iş sosyallik işidir tecrübeli veya tecrübesiz fark etmeksizin writerlar ile tag atmaya çıkın bu sizi olabildiğince tecrübe ve çevre kazandırır.
2-marker öneri malum ekonomi bu yüzdende markerlar bayağı uçtu eğer durumunuz mümkünse molotow markasını öneririm çoğu zemine atılıyor açıkçası ben molotow deneyimleyemedim ama sorduğum tüm writerlar öneriyor ve kullanıyor 2. markamız uni posca bizzat deneyimledim fakat molotow gibi kalıcı değil uni poscada kalıcıdır ama kuruduktan sonra zeminden rahatça kazılanabiliyor reklam panosuna atılmıyor geldim en bombaya kendiniz street dabber nedir ucu normal keçe hafif sıkılan tarza diyoruz bunun yapımı diğer markerlara göre daha maliyeti az ve daha iyi bir performansa sahip ilk yapacağınız ucunda sünger olan bir ayakkabı boyası lazım bu ayakkabı boyasını bir şekil açıp içine istediğiniz renkte akrilik boya koyun tavsiyem siyahtır ama size kalmış ama bu akrilik boyanın hepsi değil tabii ki ayakkabı boyasının çeyreğinden biraz fazla akrilik boya ve gerisine su koyun ve çalkalayın hazırdır bu olabildiğince kalıcı ve her zemine atılır bazıları akrilik bazıları cam boyası kullanıyor cam boyası hiç deneyimlemedim.
Diğer seçenek kırtasiye kalemi koli kalemi diye geçiyor gailba bu markerın markası mikro olmalı ve 7 mm olmalı 7mm çabuk kavrarsınız ve daha hızlı atarsınız kalıcık değişiyor eğer güneşin tam vurduğu yere atarsanız çok gitmez ama normal yerlere atarsanız 1 yıl gibi bir süre gider.
3-mm seçimi mm nedir mm kalemin ucunun boyutuna denir size tavsiyem çok büyük almamanız diğer maddede açıkladım zaten fakat bazı markalarda mm çok değişir en iyisi elinize oturan olandır.
4-kimseye boş yere cross atmayın (üstünü karalama) eğer size atılırsa yapmanız gereken ilk önce fotoğrafını çekip gerekeni yapmak olacaktır yanlış algı olmasın siz bir şey yapmadığınız halde atılırsa ilk işiniz uzlaşmak olsun o kişiye Instagram'dan veya diğer writerlara sorarak bulmaya çalışın eğer buldunuz onunla düzgünce neden yaptığını sorun eğer fevri davranıyor ise sizde ona cross atın bu cross atma elinizden geldiğince en son şey olsun.
5- sıkılmayacağınız bir tag bulun bu işe yeni başlayan çoğu kişi sık sık tag değiştiriyor bunlarda unutulmanıza ve her şeye yeniden başlamanıza olanak sağlıyor tabii ki siz ne kadar değiştirmem desenizde değiştiriyorsunuz bu normaldir zamanla taginiz oturacaktır.
6-Crew nedir Crew bir grup gibi düşünün ve birlikte tag atıyorlar birbirini kolluyorlar yeni olduğunuz için Crew'lere alınmayabilirsizniz bu normaldir Crew'den ziyade Duo bulun kendinize.
7- nelerele tag atılmaz.
Dini yerler heykeller kamyon arkaları vb yerlere atmayın başınızı yakmayın bir de park gibi yerlerde bombing yapmayın ve kirletmeyin bu başınıza bela açabilir 1 tane atın geçin park gibi toplu kullanılan yerlere ve asla kaşınmayın attığınız tag silindiğinde tekrar tekrar atmayın sonuçta orayı da. Bir insan temizliyor her şeyden önce insan olun.
8-eliniz taginize alışsın bu işte hızda çok önemlidir 2 veya 3.5 gibi bir saniyede tag atın.
9dışarıdan gelen söylenenleri duymayın ve olabildiğince dayılardan sakının.
10 zamana bırakın ben burada sadece birkaç taktik verdim size bu ufak rehberimiz yeni başlayan arkadaşlar içindir bu söylediklerimi fazla önemsemeyin bu iş zaman işi tecrübe ile öğrenirsiniz ve asla semtinizdeki writerlara soru sormaya çekinmeyin görüşmek üzere

Son düzenleyen: Moderatör:
Görsellerle desteklersen güzel olacak bu bilgiler. Üstüne de tarihi açıdan nerelerde çıktı, anlamı neydi nereye evrildi, günümüzdeki örnekleri gibi genişletmeni isterim.

7. maddeyi genişletmekte fayda var; ülkede ve bölgede yaşayan insanların önem verdikleri bina, heykel, semboller, geçmişten günümüze kalmış tarihi yapılara (antik veya bölgede sembol haline gelmiş, mesela ahşap eski bina) tag atılmaz.

Geri
Yukarı